Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

MAX038 - SYNC OUT - potíže s tvarem signálu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá červenec 20 2007, 10:13    Předmět: MAX038 - SYNC OUT - potíže s tvarem signálu Citovat

Nestavěl jste si někdo generátor s MAX038? Mám problémy s výstupem SYNC.
Doplnil jsem generátor o digitální stupnici od Zajíce a ukázalo se, že údaj o kmitočtu není stabilní - na 4místné stupnici poslední místo lítá o asi 3- 5 digitů. Dělá to hlavně při nízkých kmitočtech pod cca 1kHz.

Signál pro čítač beru z výstupu SYNC , kde se podle výrobce má nacházet signál typu TTL s VELMI STRMÝMI HRANAMI. Bohužel moje zkušenost je zcela opačná - tvar signálu je zvláštní po částech stupňovitý útvar, jehož hrany mění sklon podle kmitočtu. Abych mohl vůbec čítat , musel jsem doplnit tvarovač s SKO (74HC14). Ale problém je i v tom, že doba překlopení výstupu SYNC kolísá podle nějakého průměru (pokud se zasynchronizuji na výstupní signál). Navíc to při kmitočtech pod 10Hz v podstatě zakmitává.
Při vyšších kmitočtech (desítky kHz) už to nevadí, strmost signálu SYNC je dostatečná a neurčitost překlápení malá.
Napájení je zablokované dostatečným množstvím kondenzátorů přímo na vývodech IO, zemní plochy je tam dost.

Nevím, jestli něco mám blbě, nebo je to záležitost výrobce IO. Na některých stránkách jsem našel podobné problémy s tímto výstupem.
Nemůžete se někdo na ten výstup podívat?



http://alternatezone.com/electronics/hsfg.htm

Notes & Errata

There is a problem with the TTL output when the generator is used on the LOW and MEDIUM frequency ranges AND the MAIN frequency adjust control is set to the lower 15% of it's range. Any significant loading on the TTL output will cause it to osscillate on the positive and negative edges. This is apparently an inherent problem with the MAX038 chip !. The only solution is to buffer the SYNC output of the MAX038 with a 74HC14 schmitt inverter. This can be mounted on a small piece of vero-board along with R10 and a bypass capacitor. Use the other 5 inverters in the package in parallel to provide a high current buffered output. Be sure to connect the supply pins of the 74HC14 directly to pins 15 and 16 of the MAX038.



MAX038 sync out NEG 20Hz LQ .JPG
 Komentář:
Sestupná "hrana" .
Dolní stopa je výstup SKO 74HC14. Překlápí asi při +1,8V na vstupu.

Stáhnout
 Soubor:  MAX038 sync out NEG 20Hz LQ .JPG
 Velikost:  51.42 kB
 Staženo:  93 krát


MAX038 sync out POZ 1,5kHz LQ.JPG
 Komentář:
Strmost odpovídající TTL je poze asi od 0V do 1V. Dál už se to plazí hodně pomalu.
Dolní stopa je výstup SKO 74HC14.

Stáhnout
 Soubor:  MAX038 sync out POZ 1,5kHz LQ.JPG
 Velikost:  49.63 kB
 Staženo:  81 krát


MAX038 sync out POZ 20Hz LQ.JPG
 Komentář:
Dolní stopa je výstup SKO 74HC14.
Překlápí asi při +2,7V na vstupu.

Stáhnout
 Soubor:  MAX038 sync out POZ 20Hz LQ.JPG
 Velikost:  52.1 kB
 Staženo:  93 krát

Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 20 2007, 12:22    Předmět: Citovat

Tak to vezmi z toho výstupu OUT a jenom to vytvaruj.

BTW Nepotřebuje ten výstup SYNC např. pull-up odpor (nebo do země, většinou to pak dá i 50 či 75ohm impedanci.)

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so červenec 21 2007, 0:11    Předmět: Citovat

citace:
Tak to vezmi z toho výstupu OUT a jenom to vytvaruj.
To mě taky napadlo, ale už si nejsem jistý, jestli by to pomohlo. I když zesilovač SYNC vypnu (nenapájím ho), tak je signál generátoru na 4. místě nestabilní (měřena perioda vnějším čítačem). Teď je otázka, jestli je to normální vlastnost tohoto typu generátoru, nebo chyba.

Kdyby ho tak někdo doma změřil čítačem....

Mě spíš zajímalo, jestli tam nemám nějakou chybou - třeba jsem tam něco odprásknul, jak jsem tam šmejdil sondou po nožičkách. Občas se smekne a zkratuje vedlejší vývody.


citace:
BTW Nepotřebuje ten výstup SYNC např. pull-up odpor (nebo do země, většinou to pak dá i 50 či 75ohm impedanci.)
To asi ne. Při 400uA to dává 3,5V (podle datašítu) . Nikde to tam nemalují s odporem.
Návrat nahoru
taz



Založen: May 16, 2007
Příspěvky: 317
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so červenec 21 2007, 8:40    Předmět: Citovat

Ale taky píšou, že to má cmos/ttl výstup, takže bych tam dal 100k proti plusu a pak změřil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
taz



Založen: May 16, 2007
Příspěvky: 317
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so červenec 21 2007, 8:41    Předmět: Citovat

Ale taky píšou, že to má cmos/ttl výstup, takže bych tam dal 100k proti plusu a pak změřil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Modemo



Založen: May 13, 2007
Příspěvky: 90
Bydliště: Brno, Pov. Bystrica

PříspěvekZaslal: so červenec 21 2007, 11:33    Předmět: Citovat

Mohol by si prosim ta hodit nejake fotecky zariadenia a linky aj na konstrukciu generatora aj citaca? Ja sa chystam take cosi davno robit, len som nevedel, ako moc zlozite si to mam urobit. Chcem to videit tak pre inspiraciu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červenec 22 2007, 1:47    Předmět: Citovat

citace:
Mohol by si prosim ta hodit nejake fotecky zariadenia a linky aj na konstrukciu generatora aj citaca? Ja sa chystam take cosi davno robit, len som nevedel, ako moc zlozite si to mam urobit. Chcem to videit tak pre inspiraciu

Mám v podstatě tohle s jiným tišťákem:
http://www.stavebnice.net/st/a889.htm
http://www.stavebnice.net/dps/a889sch.pdf

K tomu stupnici:
http://www.zajic.cz/nfstupni/nfstupni.htm
Stupnice chodí do 5HMz, takže je nutný předdělič.

Složitější přístroj je třeba tady:
http://www.postreh.com/vmichal/Dokumentace/generator_max038/function%20generator%20max038.htm

Ještě tady:
http://alternatezone.com/electronics/hsfg.htm
http://www.radioplus.cz/clanky/pdf/monolit.pdf
Návrat nahoru
tatous



Založen: Sep 06, 2004
Příspěvky: 122
Bydliště: Střední Čechy

PříspěvekZaslal: ne červenec 22 2007, 6:32    Předmět: Citovat

Taky můžeš použít čítač od DL4YHF http://freenet-homepage.de/dl4yhf/freq_counter/freq_counter.html , pracuje se čtyřmi nebo pěti sedmisegmentovkami , ať SC, nebo SA, spolehlivě do min. 60MHz (vyzkoušeno do 73MHz) bez předděličky s procesorem PIC16F628A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červenec 22 2007, 12:46    Předmět: Citovat

citace:
Taky můžeš použít čítač od DL4YHF http://freenet-homepage.de/dl4yhf/freq_counter/freq_counter.html , pracuje se čtyřmi nebo pěti sedmisegmentovkami , ať SC, nebo SA, spolehlivě do min. 60MHz (vyzkoušeno do 73MHz) bez předděličky s procesorem PIC16F628A
Uvedený čítač je jednoduchý a laciný, jen upozorňuji na jeden nedostatek, který člověk objeví až při praktickém používání .Problém je v tom, že při měření nízkých kmitočtů nedostaneš moc velké rozlišení. Přístroj z odkazu umí rozlišovat jednotky Hz. Pokud bude skutečný kmitočet např. 20,14Hz, ukáže čítač 0020Hz (možná potlačí nevýznamné nuly). Zajícova stupnice ukáže opravdu 20,14Hz. Takže i když má čítač třeba 4 či 5 míst, chyba při měření 20,00Hz bude kolem 5%. Je ovšem nutné uvážit, jestli uvedená nevýhoda je významná vůči pořizovacím nákladům.
Návrat nahoru
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út červenec 24 2007, 9:30    Předmět: Citovat

citace:
Ale taky píšou, že to má cmos/ttl výstup, takže bych tam dal 100k proti plusu a pak změřil
Nechápu. Specifikace CMOS výstupů snad nemá předepsány odpory proti plusu či mínusu . Ale dal jsem je tam na zkoušku, jenže na tvar signálu to nemá požadovaný vliv.

Odpojil jsem napájení TTL výstupu (SYNC OUT) , aby to nerušilo a měřil krátkodobou stabilitu výstupní frekvence (něco jako velikost jitteru). Je to nestabilní na 4. místě (promile).
Zatím tedy předpokládám, že to je vlastnost metody výroby kmitočtu, kde si překlápění hlídá komparátor na narůstající pile.

Přesto bych byl rád, kdyby to někdo jiný ověřil nebo vyvrátil na svém generátoru.
Návrat nahoru
stephunk



Založen: Nov 19, 2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: pá leden 29 2010, 20:56    Předmět: Citovat

Viem, že je to s krížkom po funuse, ale možno pomôžem..Síce SYNC out nepoužívam, zistil som niečo zaujímavé. V prototypovej doske na breadboarde som sa so SYNC hral. Nech som robil, čo som robil, SYNC mal zostupnú hranu perfektnú, ale nábežná hrana, to snáď ani hrana nebola. Bola síce bez zákmitov, no signál získal plnú amplitúdu až po 1/3 periódy. Pokiaľ máš všetky zeme korektne prepojené, tak tam nie je čo skúšať, zrejme je nevydarený výstup. Druhá vec, ak niekto budete tento generátor robiť, čo už celkom pochybujem(i keď sa tento šváb ešte zohnať dá, no maxim ho nedistribuje), nezabudnite si na zem pripojiť aj DGND, i keď sync ani kľúčovanie nepoužívate. Bez tohto sa na výstupe objaví signál s požadovanou frekvenciou, ale s akoby prechodovým skreslením, jednosmerne posunutým do mínusu..Rozmýšľam nad vhodným výstupným zosilňovačom. Zatiaľ je osadený AD797, no tam hore nestíha Smile ..
Zariadenie je na finál doske, ku ktorej pribudne čítač. Mechanika sa necháva robiť. Ak bude záujem, dodám aj nejaké podklady pre výrobu..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stephunk



Založen: Nov 19, 2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: so únor 06 2010, 22:02    Předmět: Citovat

Mám nafotené:


gen.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  gen.JPG
 Velikost:  133.3 kB
 Staženo:  132 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út únor 09 2010, 16:50    Předmět: Citovat

Já mám v zapojení jen ten MAX038 a už jen pasivní součástky, ten SYNC mi blbne taky. Jinak je to výborný obvod pro nenáročné použití až do 25 MHz, tak musí být nějaký důvod na to, že už ho nikdo nedělá. Jinak na megahertzech už ani obdélník a triangl nestojí za moc.
Na obrázku hrana SYNC při 20 Hz. Asi jsme na tom stejně. Sad



aaa.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  aaa.jpg
 Velikost:  9.01 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út únor 09 2010, 17:10    Předmět: Citovat

Mne toto osobne az tak nevadi....ale od toho rozkmitania na SYNC dochadza k kmitaniu aj na vystupe z obvodu ...aspon u mna to znamena ze tam kde je zakmit na Obdlzniku SYNC ma na vystupe pri sinuse tak isto kmitanie a to hlavne pri 1,2Khz

TAk ak by niekto mohhol nech sa nato tiez mrkne
Dik
I ked predpokladam ze chyba je niekde u mna na plosaku alebo zapojenii.

NAvyse zmenou pomeru sirky impulzu sa aj meni ten zakmit res skok na sync impulze...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stephunk



Založen: Nov 19, 2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: so únor 13 2010, 11:03    Předmět: Citovat

Nesprávny tvar signálu na výstupných pinoch má na svedomí snáď len neošetrený vstup FADJ, alebo riadiace "režimové" vstupy, alebo niektorá chýbajúca analógová zem, resp zem DGND. Skús sem postnúť šémátko, alebo mne do počty. Môžeme sa na to pozrieť..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund