Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Li-Po až k nule

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 11:11    Předmět: Li-Po až k nule Citovat

přistál mi na stole na opravu mp3 player, ač úplně nový, nefunkční. Nabíjení až do soudného dne bez efektu. Po otevření jsem zjistil článek LiPo 3,7/240mAh zřejmě z roku 2006, napětí 0.00V Mad rozpáral jsem to, na vývodech článku dps asi 3x12mm na něm dva IO, dva smd odpory a jeden smd ker. kond. IO jsou 8205 a (asi) CS213. Obvod jsem sundal a článek dva dny ponoukal pár mA až k 3.8V. Pak se dal po znovupřipojení hlídacího obvodu dobíjet z USB. Po dobití na 4.21V se mírně vyboulil, ale zdá se že kapacita nějaká je, po 2h hraní padne indikace vybití na 75% kapacity.
Co je to za obvody, že to takhle důmyslně hlídá nabíjení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 12:06    Předmět: Citovat

Jedno IO je samotný hlídač napětí ( http://www.dianyuan.com/bbs/u/46/1160100957.pdf ) a to druhé "IO" je dvojitý MOSFET. To, že se takto vybitý akumulátor nejde nabíjet "zvenku" ale není moc dobrá vlastnost :\
Zkušenost mám podobnou, pár let skladovaná Li-IONka měla na na výstupu 0.0V, po nabití byla jako nová.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32208
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 12:07    Předmět: Citovat

Li-Pol by se neměl vybít pod asi 2,5V, jinak ho elektronika blokne a prohlásí za mrtvej. Musí se pak nabíjet přesně jak jsi to udělal, několika málo mA až dostane napětí nad 3V a pak už je uznanej za funkceschopnej a švábík pustí šťávu. Setkávají se s tím denně servisy NTB, když někdo "uloží" NTB do skříně s nabitou baterkou a vzpomene si na něj až za rok. Li-Pol baterka mezitím ztratí samovybíjením tolik náboje, že ji charging manager nedovolí znovu připojit. Musí se pak buď vyměnit za novou, nebo kuchnout a resuscitovat tak jako jsi to udělal Ty s tím jedním článkem. Je to jednodušší, než dělat obvod schopný ty články resuscitovat automaticky - každý článek se totiž v tom umíracím i resuscitačním režimu chová trochu jinak a musel by být co článek, to spešl šváb...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 13:46    Předmět: Citovat

Dostal se mi NTB na opravu s tím, že mu nejede grafika, po opravě se mi vrátil s tím, že NTB ještě nedobíjí. Po přeměření aku jsem změřil nějakých 200mV, usoudil jsem, že elektronika nenabíjí kvůli nízkému napětí - považuje aku za vadný. Připojil jsem na externí zdroj s omezením proudu. Napětí nejprve vyskočilo prudce nahoru, a pak začalo pomalu klesat, až na velmi nízkou uroveň, a pak pomalu vylezlo na jmenovitou hodnotu aku. Po připojení začalo nabíjení fungovat. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 14:10    Předmět: Citovat

Tady s těma vymlácenejma li-x baterkama mám zkušenosti takový, že některý jedou bez problému, některý s problémama a některý vůbec. A to můžou být klidně z jednoho packu. Dostal se mi do ruk novej pack od notebooku, kterej ale ležel několik let někde na polici. Všechny články měly 0,00V. Tak jsem je dal pomalinku nabíjet. Některý odpadly hned a měly obrovskej vnitřní odpor. Ostatní se tvářily normálně, ale při nabíjení topily a nedalo se nabíjení ukončit - pořád tam tekl nějakej proud (cca 200mA). Některý fungovaly na jedničku, ale jen pár cyklů, pak chcíply stejně jako ty popisovaný výše s obrovksým vnitřním odporem (on to není ani tak vnitřní odpor, ale u těch válcovitejch tam je mechanická pojistka, která odpojí vlastní článek od okolního světa, pokud uvnitř tlak překročí nějakou hodnotu).
Asi jeden článek s těch původních osmi pořád funguje, ale má celkem velký samovybíjení, takže se hodí jen na nějaký experimenty, když potřebuju připojit někam nějaký napětí...

Pak ještě jsem nabíjel vybitej článek z foťáku a ten se lehce nafoukl, ale jinak funguje. Ten foťák se stejně už nepoužívá a jen leží na poličce, protože je to krám, takže žádná škoda...

Tak obecně bych to shrnul, že oživení liionky do služby je možný tak u 10% článků. V notebooku bych to viděl ještě na řádově míň, protože po pár cyklech se ty články strašně rozhodí a nebude to fungovat už vůbec...ten jeden v MP3 přehrávaču snad ještě půjde, ale trochu bych se bál toho nafouknutí - tady takový ty placatý lipolky nemívají tlakový ochrany a prostě buchnou. Ony ty ochranný obvody ví, proč to nenabíjet, pokud je vymlácená...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund