Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Napájení spínaným zdrojem

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
yeeshkul



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 153

PříspěvekZaslal: čt srpen 15 2013, 9:04    Předmět: Napájení spínaným zdrojem Citovat

Dobrý den, napájím audio zařízení spínaným adaptérem 18V/1.3A. Zařízení má odběr asi 30-50mA.

Někde jsem četl, že je vhodné dávat filtrační kondenzátor i na DC vstup spotřebiče. Matně si vzpomínám, že je to kvůli vyrovnání případných vln napětí vzniklých změnou odběru a odporu drátu od adaptéru. Možná se tam může i něco naindukovat, nejsem si teorií jist.

A nyní tedy mé dotazy:
1. Radili byste dát na DC vstup filtrační kondík nebo dva (malý s velký)?
2. Je nutné vybrat speciální kondenzátory, které se snesou se spínanými zdroji. Jestli ano, tak platí výběr jen pro elyty nebo i pro keramiku/svitek.

Díky moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4048

PříspěvekZaslal: čt srpen 15 2013, 9:45    Předmět: Citovat

Vede Vás k tomu nějaká potřeba, nebo jenom to, že jste "někde něco četl"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yeeshkul



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 153

PříspěvekZaslal: čt srpen 15 2013, 10:06    Předmět: Citovat

Rád bych předešel nepříjemnostem, stojí-li to jen pár korun za kondík, ale nejsem sto říct nakolik je to přehnané. Pro se ptám tady. Navrch to, co jsem četl, mi dává smysl.
Dává se na vstup DC u audiozařízení kondík? Pravděpodobně ano, protože kolísající odběr může teoreticky způsobit vlny na DC a kondík je řešení. Dává se tam něco speciálního, když je to napájeno spínaným zdrojem? Na to se ptám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: čt srpen 15 2013, 11:38    Předmět: Citovat

A co je to za zařízení? Projevují se nějaké rušivé vlivy ze spínaného zdroje?
Pokud budete tajemnej jak hrad v Karpatech tak Vám nikdo nedokáže fundovaně odpovědět....
Věci, které fungují se zásadně neopravují! Pamatujte na to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4048

PříspěvekZaslal: čt srpen 15 2013, 17:45    Předmět: Citovat

Na vstupu napájení může být samozřejmě elyt, překlenutý keramickým kondenzátorem, a řekněme, to celé za pojistkou. To má význam hlavně když nevíte kde a z čeho se to bude napájet. V případě "polních" zařízení může být ochrana vstupu třeba proti přepětí ješte sofistikovanější.
Záleží na okolnostech proti čemu chcete vstup chránit.

Ve vašem případě je napáječ zjevně dán a bude asi stabilní. Pokud tedy není třeba řešit konkrétní problém, nebude nejspíš nic dalšího zapotřebí. Dostatečná filtrace je nejspíš už na straně zdroje. Proud 50mA je navíc velmi malý.

Změna proudu z 30 na 50mA nevyvolá žádné napěťové vlny. Odpor přívodů je zanedbatelný, pokud nemluvíme, řekněme o desítkách metrů. Indukce do nízkoimpedančního napájení se nemusíte obávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12403
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt srpen 15 2013, 18:34    Předmět: Citovat

Co to má být za zařízení ?

Tady jde taky o to, jak je napájené zařízení na rušení citlivé, nejenom na vlastní zvlnění, ale na rušení, zavlečené přes kostry a zemní spoje napájeného zařízení a tak dále.

Používat SMPS na 1,3A pro odběr 20-50mA je hodně blbý nápad, skoro jistě bude relaxovat a je to ideální k nějakým nepravidelným interferencím. V každém případě bych investoval do KVALITNÍHO zdroje s nízkým vyzařováním a unikajícím proudem, rozdíl ve výsledku může být snad i 60dB - osobně porovnáno při napájení mikrofonního preampu z 9V zdroje k telefonu za 300 a zdroje k lékařské elektronice za 2900.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt srpen 15 2013, 22:53    Předmět: Citovat

No a to audio zařízení nemá vlastní kondy? Určitě má, leda že by to byl nějaký paskvil od tržnice. I malý proměnlivý odběr dokáže dělat divy. Nejlepší by bylo dát tam pořádný kondík a připojovat to za provozu zdroje tak jako jsme zvyklí připojovat nabíječky mobilních telefonů Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: pá srpen 16 2013, 20:45    Předmět: Citovat

Pokial nepocujes rusenie a zosilnovac Ti nekmita tak nevidim dôvod dávať tam zbytočne další kondenzátor...
Ked som ešte dávno staval zosiky napajane z PC zdrojov tak som rusenie na vyssich frekvenciach pocul, a dva praralelne elektrolyticke kondiky a k nim keramika to vyriesili...
Ale ako tu uz bolo povedane, tak ak to ide bez problemov tak netreba nic pridavat.
A k suciastkam: na výstup spínaných zdrojov sa dávajú elektrolytické kondenzátory určené na vysoké frekvencie, majú označenie LOW ESR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2013, 9:57    Předmět: Citovat

Spínaný zdroj má vedle parametru maximální výstupní proud taky jako závazný parametr minimální odebíraný proud. Ten je daný charakterem regulace toho spínání. Pokud se ze spínaného zdroje bude odebírat menší než ten minimální proud, nedokáže regulace napětí toho zdroje držet napětí ve stanovených mezích. Zdroj jeho automatika buďto vypne nebo napětí zdroje bude peroidicky kolísat od nějakého maxima k nějakému minimu. Maximum může něco odvařit ve spotřebiči i ve zdroji a minimum může způsobit nefunkčnost spotřebiče. Taky kolísání napětí samo o sobě může dělat rušení .
Druhá věc je potom ta, že kmitočet toho spínání impulzního zdroje je poměrně náročné a drahé vyhladit úplně až k nule. Takže obvykle je na výstupu impulzního zdroje nějaké nežádoucí vysokofrekvenční střídavé napětí, 100 milivolt, půl voltu ..... Pokud je spotřebič konstruován tak, že je na toto ciltlivý , střídavé napětí pronikne dovnitř spotřebiče a minimálně tam bude rušit.
Takže za prvé pokud máš technickou dokumentaci k tomu impulznímu zdroji, podívej se, jestli tam není ten minimální odebíraný proud uvedený a potom se snaž ke zdroji přïpojovat jen takové spotřebiče , které odebírají víc. Ovšem lepší zdroje jsou často konstruovány tak, že tu minimální zátěž už dělají nějaké obvody uvnitř zdroje, třeba indikační žárovka nebo LED dioda atd. Pokud ne, je vhodné třeba nějakým přídavným odporem zatížit výstup zdroje tak, aby se odběr proudu posunul do bezproblémové oblasti.
Druhá věc je střídavé napětí na výstupu impulzního zdroje . To může způsobit rušení audia ve spotřebiči nebo dokonce nefunkčnost audio spotřebiče.
Tam je třeba, pokud to dělá paseku, odrušit napájecí proud třeba těmi kondíky.
Ale pokud spotřebič zapojený na impulzní zdroj bez problémů a ve všech režimech funguje, není žádný problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12403
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út září 17 2013, 21:14    Předmět: Citovat

Trochu jsme o tom nedávno diskutovali jinde, nemá někdo přehled, jaké jsou dovolené vf složky unikajícího proudu u SMPS s výstupem izolovaným od PE ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund