Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vybavení proudového chrániče a kabelovka.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3336
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 11:33    Předmět: Vybavení proudového chrániče a kabelovka. Citovat

Zdravím, když se to stalo podruhé tak mě napadlo o tom zauvažovat. Bydlím v paneláku. Je bouřka a blik tma. Když se to stalo poprvé tak mě po chvíli napadlo kouknout na světla v chodbě. A ok. Tak jsem koukl do skřínky v bytě a byl shozený proudový chránič. Když se to stalo podruhé tak jsem šel najisto. V obou případech jsem po nahození zjistil že nefunguje internet na úrovni poskytovatele. RJ45 jde prvně do APC kde je "ochrana" a poté do switche a routru. Moje úvaha je o tom že po metalickém kabelu od netu přijde špička která přes pc, tv atd shodí proudovou ochranu. Je to možné ? Nebo proč dochází k shození proudového chrániče ? TV a pc nestálo korunu a uvažuji jak ochránit domácí hw. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 8005
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 11:41    Předmět: Citovat

Veškeré zemní smyčky a propojení jsou na úrovni PE vodiče a GND. To je ale mimo chránič. A takový sporadický "závady" se prakticky nedají lokalizovat.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15630
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 11:42    Předmět: Citovat

robo napsal(a):
Nebo proč dochází k shození proudového chrániče ?
Na to bude asi jediná rozumná odpověď to, aby sis prostudoval docela jednoduchou funkci chrániče. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34273
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 12:02    Předmět: Citovat

Keby nieco prislo cez ten kabel, tak znici port v zariadeni, ktore je k nemu pripojene (router/PC/switch).

Kable byvaju vacsinou UTP (netienene) a datove pary su oddelene trafami, takze je to galvanicky oddelene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2257
Bydliště: SR, Poprad

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 13:30    Předmět: Citovat

ako pisal rnbw, po rj45 nejde zem, ale izolovany par, preto pri prepeti, alebo nejakom probleme sa odpali port, alebo zariadenie.
To, ze providerovi nejde internet, to je normalna vec, ktora s tym nesuvisi. Totiz on ma tiez nejake to privodne istenie a lepsie zariadenia maju "ochranu proti blesku" - ak zdetekuju nejake vyssie napatie na datovych vodicoch, tak proste bud odpoja dany port, alebo sa odpoji rovno cele zariadenie.
Ked som volakedy davno robil u jedneho providera, tak stale po burke sme bud na dialku (ak sa dalo), alebo sme museli ist fyzicky restartnut zariadenie.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34273
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 13:34    Předmět: Citovat

Niektori chodia po burke menit odpalene switche.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6181
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 14:46    Předmět: Citovat

robo napsal(a):
Moje úvaha je o tom že po metalickém kabelu od netu přijde špička která přes pc, tv atd shodí proudovou ochranu. Je to možné ? Nebo proč dochází k shození proudového chrániče ?
Jako nejpravděpodobnější vidím příchod napěťové špičky po napájecí síti 230V. Ta vyvolá proudové špičky na odrušovacích kondech a na filtračních kondech napájecích zdrojů (příp. i ochranných varistorech), a ty umějí běžný proudový chránič shodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1578
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 15:04    Předmět: Citovat

Ještě by bylo dobrý uvést typ chrániče. Aby to nebyl jističochránič a neshazovala ho nadproudová šlupka při obnovení dodávky elektriky.

Mírně odbočím: Máte někdo vyzkoušený něco proti krátkodobejm výpadkům v řádu zlomů sekundy. Tady když vypadne elektrika a zkoušej to nahodit, tak dojde v krátkém časovém intervalu k několika probliknutí. Což zrovna moc tej elektronice nesvědčí. U některejch krámů je v počáteční fázi bootování takový výpadek pak fatální. Napadá mě stykač s samopřídržnym kontaktem a ručním zapínáním nebo přes ELKO rele.

rnbw: mám tady tímto způsobem zbořenej sat přijímač Coolstream Link. Nevrtal jsi se něčem takovym? Je nějaká šance na záchranu? Mám ještě k dispozici jeden funkční. Dík za odpověď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3336
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 18:38    Předmět: Citovat

Bouřka, internes funguje. Koukám na net a tma. Jdu nahodit proudový chránič. A internet nejede. Že by náhoda? Jednou to zprovoznily až za několik hodin a teď to bylo do hodiny. Že by byl opravdu výpadek dodávky el. energie? To se mě nezdá, Brno a sídliště. Při obnovení to nebude protože všechno zhasne a proud. ochrana je shozena.

Milan_F: Nejen kvůli tomu jsem si pořídil UPSku. Něco by odchytit měla a spotřebič je stále pod napětím.



20240713_192914.jpg
 Komentář:
 Velikost:  145.62 kB
 Zobrazeno:  9 krát

20240713_192914.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6181
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 18:54    Předmět: Citovat

Tenhle chránič má rázovou odolnost 1 kA. Zvážil bych náhradu typem s rázovou odolností 3 kA, případně typ G.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 423
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 20:19    Předmět: Citovat

Chránič typu G? Určitě na zásuvkové okruhy do bytu NE. Typ A , na obrázku je typ AC, zkratová odolnost 6000 stačí, spíše si myslím (opravte mě, pokud se mýlím) že po síti nebo kabelu přijdou nějaké špičky, přepěťovka případně filtr v zařízení které je za chráničem zareaguje a chránič to vyhodnotí jako poruchu L nebo N proti PE.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2804
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 21:11    Předmět: Citovat

Proč ne G?

Ideálně kombinace A + G

A by měl správně fungovat i tam, kde se objeví DC složka proudu

G znamená, že je zpožděný, že nereaguje na krátké špičky a právě ty vznikají při atmosférickém nebo spínacím přepětí při reakci varistorové ochrany. A tu cpou výrobci spotřebičů na přívod celkem běžně

P.S. některé řady z OEZ jsou "kur**sky" rychlé
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6181
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 21:27    Předmět: Citovat

Lukar napsal(a):
zkratová odolnost 6000 stačí
Já jsem ale psal o rázové odolnosti, to je něco docela jiného, Jde o to, že proudový chránič umí vybavit i při proudových špičkách, nemusí při tom ani žádný proud unikat do PE.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 423
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 21:32    Předmět: Citovat

Typ G od německého Gewitter - bouřka byl vyvinut pro omezení nežádoucích vypínání při krátkodobých poruchách / poruchy do 10 ms /. Např. bouře, zapínání, atd..
Kombinace A - klasické zásuvky, G - pc a další s vestavěnou ochranou + ledničky. Tak bych si alespoň já představoval svou instalaci.
6000 - jo, to jsem hned nepochopil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1779

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2024, 22:03    Předmět: Citovat

Lukar napsal(a):
Chránič typu G? Určitě na zásuvkové okruhy do bytu NE. Typ A , na obrázku je typ AC, zkratová odolnost 6000 stačí, spíše si myslím (opravte mě, pokud se mýlím) že po síti nebo kabelu přijdou nějaké špičky, přepěťovka případně filtr v zařízení které je za chráničem zareaguje a chránič to vyhodnotí jako poruchu L nebo N proti PE.

tak, v UPSkách je přepěťová vochrana metalické kabeláže přes varistor nebo transily, sice by měla jít proti zemi, ale může špičkově nekde proběhnout proud

cesty Páně, blesku a proudu jsou nevyzpytatelný Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund