Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektromotorek jako pohon vozítka
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pol123



Založen: Oct 09, 2013
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2013, 13:50    Předmět: Elektromotorek jako pohon vozítka Citovat

Dobrý den všem. Asi před týdnem se mi konečně podařilo propojit bluetooth modul s AVR čipem a ovládat ho. Jenže vždycky jsem jen rozsvícel a zhasinal LEDky, ale když ho můžu ovládat na dálku, tak mě napadlo, že by jsem si mohl vzít čtyři motory a udělat si takové vozítko.
Jenže tady vyvstává problém. Já o motorech (či motorcích v mém případě) nevím moc. Téměř nic a potřeboval bych poradit s následujícím:
1. Když si koupím motorek například zde: http://gme.cz/elektromotorek-3v-f-sff-m20va-p671-004, kde seženu nějaké kolečko, které bych na něj napojil? Potřebuju aby to jelo jen jednou rychlostí, takže nic víc k tomu. Pokud možno vás prosím, jestli byste mi mohli třeba dát odkazy i na jiné pokud možno (zhruba do 5V).
2. Moje představa byla taková, že si můžu vzít například nepájivé pole (to má být ten obdélníček na obrázku), a na kraje přidělám motory. Motory 1 a 2 táhnou vozítko dopředu, motory 3 a 4 dozadu. Tím by se vyřešilo i zatáčení, že bych třeba při zatáčení doprava pustil jen motory 1 a 4 (i když to bych musel trochu upravit). Každopádně moje otázka zní, fungovalo by to kdybych umístil motory jako na obrázku? Kdybych chtěl jet dopředu, rozběhly by se přední motory? Mě napadla taková věc že by se to ani nerozběhlo protože by to muselo tahat i ty dva zadní. Ale nevím, proto se ptám.
Předem vám děkuji za odpovědi a trpělivost.



rozmisteni.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rozmisteni.jpg
 Velikost:  7.07 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7937
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2013, 14:10    Předmět: Citovat

Je vhodné použít motorek s převodovkou. V GME je mají. Ale za nekřesťanské peníze. http://gme.cz/motory-servomechanismy
Tady si můžeš koupit nějaké vhodné kolečko. Ale taky nejsou levná. http://eshop.reichard.cz/prislusenstvi/podvozkova-kola
Dále doporučuji ovládat motorky H můstkem s výkonovými mosfety. Věnoval jsem se tomu někdy před rokem... Viz někde v tomto vláknu. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=35518&start=15
Schéma: http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/ir_remote_controlled_robot_with_bump_sensors_321.png
Mosfety vyžadují buzení napětím 9V.
V provozu: http://www.youtube.com/user/korytnacka7english/search?query=robot
http://www.youtube.com/watch?v=JTc23upyBFY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1303
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2013, 14:32    Předmět: Citovat

Na takové pokusy se osvědčilo modelářské servo.
Motor, převodovka a regulátor s reverzací v jednom.
Stačí odbrousit mechanický doraz, ovládá se šířkou pulsu 1-2ms s opakováním asi 50Hz, snadné ovládání procesorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2586
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2013, 14:44    Předmět: Citovat

Když pustíš motory 1 a 4 tak ti to pojede furt rovně Wink Musel bys 1-3 doprava a 2-4 by ti to jelo doleva.Ale na to bys brzo přišel i sám Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petrus2



Založen: Sep 05, 2005
Příspěvky: 101
Bydliště: Doubek

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2013, 14:48    Předmět: Citovat

http://www.snailshop.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pol123



Založen: Oct 09, 2013
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2013, 15:17    Předmět: Citovat

Napsal jsem to možná špatně, Když se spustí zadní motory 3 a 4 tak ty budou dané tak, aby z vozítkem jely dozadu, opačně než motory 1 a 2.
Serva jsem původně zvažoval taky jenže s nimi neumím a skoro se bojim začít, možná to jen vypadá složitě, ale na druhou stranu servo je takový univerzál. Nevím ani kam je připojovat. Můžu ovládat 4 serva čipem ATMega32? A navíc, zase v tom vidím to kolečko nebo "vrtuli" :/ (nejsem technický typ, tak se omlouvám za tuto terminologii), předpokládám že se na to něco napojuje, ale nevím jak.
Serva jsem hlavně zavrhnul původně proto, že jsou moc drahá. Kdyby aspoň stály 100Kč a ne 200 jedno, to se mi strašně moc prodraží a na to nemám.
Každopádně ten původní návrh s těmi motory, to by fungovalo? Aspoň jako krajní možnost když už.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: st říjen 09 2013, 19:57    Předmět: Citovat

tak kup serva vigor. ty sou levná, prd vydržej.
kup ta serva na hobbykingu, nebo na DX. nevím kde přesně byly, ale 60kčˇkus za stejné parametry jako hitec HS311 za 200kč. jo a pošta je zdarma.
musíš to kuchnout, upravit (upilovat) doraz a vytáhnout potenciometr a nahradit ho odporama

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18718
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá říjen 11 2013, 5:33    Předmět: Citovat

Jen pro info , mladej má takové vozítko profi , tam jsou jen 2 motory , ale mechanicky propojená obě kola na jedné straně . Otočí se to dokola , jako tank . Měl jsem to nyní rozdělané , jedna strana nejela , byl jsem překvapen , jak jsou ty motorky malé . Nenapadlo mne to uvnitř vyfotit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pol123



Založen: Oct 09, 2013
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: po říjen 14 2013, 13:51    Předmět: Citovat

Tak jsem to nějak zkonstruoval, ale nejsem technický typ a prostě to celkově nevypadá dobře. Protože nechci zakládat nové téma, tak se zeptám zde.
Mohli byste mi prosím poslat nějaký odkaz na nějaký kolový podvozek? Na snailinstruments jsem se už koukal ale zajímaly by mě i další pokud možno. A ještě jedna věc - už jen samotný podvozek má motory?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1303
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: po říjen 14 2013, 14:36    Předmět: Citovat

http://lmgtfy.com/?q=robot+chassis
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alkom01



Založen: Mar 20, 2006
Příspěvky: 256
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 14 2013, 20:09    Předmět: Citovat

Toto by se ti na to nehodilo?
http://aukro.cz/show_item.php?item=3625235784
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pol123



Založen: Oct 09, 2013
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: út říjen 15 2013, 17:44    Předmět: Citovat

Však já jsem taky hledal, i po tom, co jsem se zeptal, jen jsem si říkal že vy byste mohli znát něco víc jen tak z fleku Smile .
Každopádně, to původní zapojení se mi povedlo, ale vzalo by mi to hodně pinů kdybych to udělal jak jsem původně zamýšlel. Rád bych si vyrobil vlastní můstek z tranzistorů, ale já jsem spíš takový typ na software a ne hardware, tak jsem jen tak "navrhnul" ten, co je na obrázku. Fungovalo by něco takového? Ze všech pinů mi jde 5V tak ani nevím jak velké by měly být rezistory, pokud by takovéhle zapojení vůbec fungovalo. Odpor uprostřed představuje motor s předřadným odporem.
Do můstků pro motory se zatím pouštět nechci, tak mě zajímá tohle.



schema.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.JPG
 Velikost:  36.46 kB
 Staženo:  50 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9039
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út říjen 15 2013, 17:56    Předmět: Citovat

Moc by to nefungovalo, ty vrchní tranzistory by se špatně otevíraly a topily by. Navíc by na motorek moc napětí už nezbylo. Musel bys dát nahoru PNP.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pol123



Založen: Oct 09, 2013
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: út říjen 15 2013, 18:06    Předmět: Citovat

Nejsem si jistý, co přesně myslíte tím "nahoru", ale jak to tak čtu, asi budu muset najít jiné řešení, jenže problém je ten, že s H můstky nemám žádnou zkušenost a nevím jak s nimi ovládat stejnosměrný motor. Některé jsem si našel a pořád čtu datasheety, ale nenapadá mě jak toho využít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9039
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út říjen 15 2013, 18:10    Předmět: Citovat

Tím myslím ty vrchní tranzistory T1 a T3.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund