Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulovatelné zdroje

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st květen 23 2012, 17:47    Předmět: Regulovatelné zdroje Citovat

Zdravím.. Měl bych dotaz k těmto dvoum zdrojům, mám je už déle, ale jsou to nálezy.. Ten zeleno-modrý jsem zapínal a lze regulovat od 12V do 20V.. Je v něm trafo 18V, 100VA

Co se ve zdroji nachází - viz foto... Chtěl bych vědět jestli je to tovární výrobek, nebo nějáký udělátko profíkem.Příp. jestli někdo stejný nemá nebo neviděl někde. Plošnák že by byl kreslený rukou jako u některých přístrojů nevypadá Smile.. A taky jestli je správné že reguluje jen od 12 do 20V nebo jestli je to chyba, kvůly které byl vyřazen.. Mám zkusit překreslit zapojení na papír, aby bylo možné z toho něco usoudit?

Ten druhý kousek má označení ÚZEZ-05, pravděpodobně tovární výrobek, ale překuchaný, krom toho nikdo nic o něm neví, a nikde nic o něm není, a to ani schéma (abych ho postavil do původního), předpokládám, že nikdo nezná.. Takže asi vykuchat vše a postavit do toho od stepa.wz.cz, že? Asi schéma toho původního nemá nikdo? Ta zelená dobastlená krabička je ,,elektronické zapalování" ale co tam dělá envím, asi zdroj VN, ale na co?..

Foto dávám výjmečně záměrně na postimage aby bylo zachováno velké rozlišení a kvalita:

http://postimage.org/gallery/fgjfxr2/]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7931
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st květen 23 2012, 18:07    Předmět: Citovat

To budou nějaké maloseriové tovární výrobky případně zkušební vzorky. Mohli si to vyrobit v nějakém výzkumném ústavu, nebo podobně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st květen 23 2012, 18:14    Předmět: Citovat

Ještě jedna zajmavost.. Mam ještě zařízení (modulátor a demodulátor) a ten má úplně stejnou skřín jako ten překuchaný velký zdroj, ale několika násobně menší, a je tam napsáno ,,katedra lékařské elektroniky" typ NBS něco (tuším)... Nesouvisí to s tím něják, i ty plastová držátka jsou stejná!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st květen 23 2012, 18:58    Předmět: Citovat

Ty skříně byly univerzální a používaly se tehdy na všechno možné - mám doma v jedné úplně stejné měřič zkreslení z Tesly Přelouč a v práci máme také něco (nějaký prapodivný stroj - nezjišťoval jsem to - má to moc vypínačů a nějaké řadové rusky vypadající konektory - asi prototyp), doma mám k podobným skříním i díly - můžou být různých velikostí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st květen 23 2012, 21:03    Předmět: Citovat

Čili jako dnešní UKP z GME.. Ted mluvíš o tom zelenomodrým nebo o tom UZEZ ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st květen 23 2012, 21:16    Předmět: Citovat

Myslím ten UZEZ - třeba tady je/byl na prodej rozestavěný wobler v této krabici. V nějakém starším Amaru bude určitě napsané označení - to já už neznám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st květen 23 2012, 21:52    Předmět: Citovat

ok... Jedine co mozna necham je trafo... Nebo mozna koupim jine, protoze ma obrovske rozmery a nechapu proc, kdyz sem videl totozne trafo zvs tak bylo mensi, mozna to dela to vynuti na 120V.. Ten uzez cely prestavim, ten druhy mi vadi ze je on tak hezky udelany, dybych tam dobastlil potak na proudove omezeni nemuselonby to byt hezky, ktom toho kde bych sehnal stejnou cedulku ,,proudofe omezeni,, jako je ta na regulaci napeti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2012, 10:54    Předmět: Citovat

Takže jsem toho trochu pohledal, a ta krabice se značí jako "Almes", vypadá to, že se ještě tady vyrábí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2012, 11:30    Předmět: Citovat

Ta konstrukce je dobově perfektní a použitelná i dnes, jednu mám nepoužitou komplet a dva přístroje tovární také...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: út květen 29 2012, 17:11    Předmět: Citovat

Ta skříň s plastovými držátky není slovenský ALMES, ale pochází z Tesly Jihlava. Slovenský ALMES měl modré krycí plechy a kovové matné držátka zasazené do černého plastu. Byl technicky lepší než skříně z Tesly Jihlava. I na dnešní dobu je elegantní, bohužel, slovenský ALMES nemá 19" rozměr. Míval jsem svého času oboje skříně a dělal jsem do nich různá zařízení pro státní podniky, hlavně pro ČSAV. Zatímco slovenský ALMES měl jen jednu velikost (modul), ale výška se dala zvyšovat montáží skříní na sebe, tak Tesla Jihlava dělala skříně také o menší šířce i hloubce, než je ta na obrázku. Ta skříň na fotce má dvojitý modul na výšku. Zkus někde pohledart katalogové listy z Tesly Jihlava. K AMESum z Bratislavy i skříním z Jihlavy jsem toho měl víc, i dokumentaci, ale už jsem to rozdal.

Ten UZEZ byl myslím takový výzkumáček, přilepený zezadu za Teslou Hloubětín, směrem ke Spalovně. (Nebyl to VUVET, ten byl také za Teslou, ale na druhé straně, k Hloubětínu) Bůh ví co tam tenkrát šudlali. Tehdy, za doby Radostného budování komunismu pod vedením ÚV KSČ kdejaký podnik měl vývojové oddělení, třeba jen o 1-2 lidech a ti si tam za státní peníze bastlili takovéhle věci. I školy mívaly taková pracoviště, třeba ČVUT mělo v Papírenské ulici v Bubnech vvojové centrum, kde se dělaly kusovky, zařízení pro různá pracoviště ČVUT. Podobně na tom byla i Univerzita Karlova a všelijaké větší nemocnice. Pamatuju vvojový šolich (2 místnosti) v Motolské nemocnici v Praze, kde se v roce 1987 dělaly melouchy - nf zesilovače a podobně.

Samozřejmě, dokumentace se tenkrát moc neřešila. Tvůrci to mívali po papírech v šupleti a v hlavách.

Tišťáky v Praze zajišťovala tenkrát DIPRA (Družstvo Invalidů Praha) v přízemí v činžáku nad nádražím Praha Libeň. Ten provoz tam byl drsný, jedna káď s chloridem. Ale dělali dobře, i oboustranný desky. Filmy zajišťoval tenkrát Foto Praha ve Vodičkově ulici v Praze, přesně tam, kde je dnes Foto Škoda. Udělali planfilm i A3 focením z čtverečkového kartonu, kde byly nakreslené spoje tuší. O něco lépe se dalo pořídit v Tesla VÚST na Novodvorský a pak po známých v ZPA Čakovicích.

Takže z takovýchto pracovišť ty tvoje věci nejspíš pocházejí. To jen tak vzpomínky na minulost.

Co se s tím dá udělat - použij trafo a skříň a udělej do toho zdroj s moderní elektronikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: út květen 29 2012, 17:13    Předmět: Citovat

ohryzek36 napsal(a):
Takže jsem toho trochu pohledal, a ta krabice se značí jako "Almes", vypadá to, že se ještě tady vyrábí.


Toto http://www.ruseni.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=14&lang=cs

je už modernizovaný ALMES. Asi se fakt vyrábí. Ten původní z Blavy z 80-tých let byl designově trošičku jiný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 09 2013, 22:48    Předmět: Citovat

Vracím se k tématu.

Dneska jsem našel při náhodném googlení ZEZ Praha, je to přesně jak psal psychosalám za Teslou Hloubětín https://maps.google.cz/maps?q=U+Elektry+650%2F50&hl=cs&ll=50.101683,14.520182&spn=0.000028,0.021136&sll=50.104708,14.519901&sspn=0.007845,0.021136&brcurrent=5,0,0&hnear=U+Elektry+650%2F2,+198+00+Praha&t=m&z=16&layer=c&cbll=50.101683,14.520182&panoid=31CEpralYdw6wDaoFQrl4w&cbp=12,133.95,,0,2.92

Ul. U elektry...

Závody Elektrotepelných Zařízení...

Ale jestli to souviselo s mým ÚZEZ to nevím. Každopádně byl mnohokrát upravovaný, tak jsem jej rozebral, a plánuju do toho Almesa postavit jiný laboratorní zdroj. Ale mam odlomené jedno plastové madlo, tak kdyby někdo měl navíc...


Ten druhý ještě mám pohromadě, transformátor vyrobila Mechanika Praha. Tranzistor je v něm KD605. Rozsahy: Ametru 0-6A, Vmetru 0-25V. Proud transformátoru 5.5A by odpovídal i ampérmetru. A napětí 25.5V voltmetru.

Proč to reguluje jen tak obrazek_cenzuraě opravdu nevím. Tranzistor má Ptot jen 70W tak je možné jestli to není záměr, aby se nepřehřál

Osazení: 4x KY708, BC157, KF508, 2xKC507, KD605..

Schéma by se hodilo, ale pochybuju že někdo má. Abych taky zjistil, jestli je to že reguluje jen v rozmezí 12-20V závada anebo vlastnost...

Pokud závada tak abych jí odstranil, v opačném případě zdroj přestavěl, aby reguloval v plném rozsahu. Třeba i na zdroj s proudovou regulací, a to tak, že bych se pokusil nechat vyrobit stejnou destičku jako je pod knoflíkem ,,regulace napětí", tak jestli by mě vyrobily i ,,regulace proudu", umístil bych ji pod Voltmetr a pod ampérmetr, naopak na současné místo destičky by přišel vypínač, a nad něj kontrolka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4037
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2013, 17:40    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
........Ale mam odlomené jedno plastové madlo, tak kdyby někdo měl navíc.....

Mám celé nepoužité skříňky a jsou k nalezení v dobovém katalogu Tesla Lanškoun, kam Tesla Jihlava patřila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund