Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

NF a VF tranzistor
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Superpavel



Založen: Dec 20, 2010
Příspěvky: 374

PříspěvekZaslal: út prosinec 30 2014, 15:11    Předmět: NF a VF tranzistor Citovat

Čau. podle čeho se dneska vlastně tříděj NF a VF tranzistory? Třeba s tranzistorem KC508 nebo BC547 se nechá udělat oscilátor kterej kmitá až do kmitočtů VKV. A to jsou vyloženě NF tranzistory. Naproti tomu třeba KF422 VF tranzistor a v katalogu jsem našel že má mezní kmitočet 60 MHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5051
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 30 2014, 17:08    Předmět: Citovat

Ono to řídění platí vždy v určité době a platí taky třeba pro srovnatelné výkony apod. Dřív byl germaniový myslím OC170 uváděn jako vf a přitom umí asi jen pár MHz. Taky nějaký tehdejší vf tranzistor na 50W bude na tom mnohdy kmitočtově hůř než nf tranzistor na 300mW.

KC507 je hezký příklad, kde třídění podle mezního kmitočtu zrovna moc nesedí.

Kmitočet není všechno - vf tranzistory měly obecně například menší (než jiné tehdejší běžné tranzistory) parazitní kapacity mezi jednotlivými "elektrodami" aby neovlivňovaly okolní obvody apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19637
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út prosinec 30 2014, 18:20    Předmět: Citovat

To není tak docela pravda: skutečnost, že nf tranzistory s velkým zesílením h₂₁ dokážou kmitat i v oblasti stovek MHz, na frekvencích několikanásobně převyšujících fT, je způsobené kladnou zpětnou vazbou, bez které oscilátor neudrží kmity.
Tranzistory se na nf a vf dělí dnes už podle přednostního použití, než podle tranzitního kmitočtu fT, tedy kmitočtu, na kterém v daném zapojení klesne jejich zesilovací činitel h₂₁ na jedničku (0 dB).

Ano, s vývojem tranzistorů se ta hranice posouvala, ale ne zas příliš výrazně: nf germaniové tranzistory měly tranzitní kmitočet tak do 700 kHz, čili při zesílení 20 (asi tak maximum, co se z nich dalo dostat) zesilovacímu stupni začala charakteristika padat už pod 20 kHz.
Dnes se za nf tranzistor pokládá takový, jehož fT přesahuje i desítky MHz, ale pro použití na frekvencích od 20 MHz výše jsou vhodnější typy s řadou dalších potřebných vlastností, které by při použití v nf aplikaci vůbec nemusely být zajímavé.
Takový 156NU70 měl v zapojení se společnou bází fα od 7,5 MHz do 30 MHz. Jestli měl zesilovat ve vstupu rádia, už stačil sotva na dolní část pásma krátkých vln.
Do dálkových ovládání modelů na 27,125 MHz se používal buď OC170 s fα> 50 MHz (ve výběrové verzi VKV až do 80 MHz) nebo rumunský T354, ten měl fα nejméně 80 MHz.
Zhruba ve stejné době začaly evropské firmy používat celkem jednotné značení: C pro tranzistory pro nf aplikace, F pro vysokofrekvenční tranzistory.
Takže došlo ještě na GF501-507 (do 100 MHz) a ruské kopie Siemensů (nejvyšší byla AF239S neboli ΓT346B, do 780 MHz). Pak už to byla záležitost křemíku a jiných materiálů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: út prosinec 30 2014, 18:55    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...Takže došlo ještě na GF501-507 (do 100 MHz)...
Tady jsi těm GF505-G507 trochu ublížil. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18093
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2014, 2:07    Předmět: Citovat

Pravda, GF505 se dávaly na oscilátor a GF507 na vstup TV konvertorů z UHF na VHF. Určitě jely na 39 kanálu, což je někde kolem 620 MHz. Pravda, s ruskejma T346 konvouše šuměly míň . Ale makal mě i 22 kanál, s KC509.Smile
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19637
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2014, 8:53    Předmět: Citovat

Jojo, u GF507 se neuváděl tranzitní kmitočet, ale opačně h₂₁e při 100 MHz, to zesílení se na tomto kmitočtu ještě pohybovalo většinou mezi 10 a 25 (v katalogu byl větší rozsah, ale do předzesilovačů se hodilo je vybírat). Jejich pracovní body pro šumové a výkonové přizpůsobení se zrovna nekryly, takže první stupeň tuneru míval zisk tak 10 až 15 dB.
V oscilátorech kmitaly i přes 1 GHz.
Se směšováním na diodě a s oscilátorem s KC509 jsem si kdysi hrál také, ale k vysílačům daleko, i s třicetiprvkovou Yagi to bylo slabé. Pak tomu pomohl předzesilovač s AF239 přímo u antény. Původně jsem marně sháněl GT346V, ale od Hradce přes Pardubice a Prahu po Liberec je měli jen zřídka a já jsem se tam nedostal během první hodiny po vybalení, takže smůla. Ty AFky mi pak přivezl jeden zahraniční student.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32227
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2014, 9:24    Předmět: Citovat

Já jsem teda UHF s germániem nezkoušel, spíš bych chtěl navázat na Hillovu zkušenost s dostupností součástek schopnejch pracovat i na kmitočtech up of 100MHz - když jsem se v roce 1991 snažil vylepšit si příjem v místě tehdejšího bydliště na dolním okraji IV. pásma, nic jinýho než dual-gate FET čs. výroby KF907 jsem v krámech nesehnal. A s tím to nechodilo, respektive kolem něj postavenej jednostupňovej předzesilovač se mi bez dalšího přístrojovýho vybavení nepovidlo nastavit tak, aby nekmital. Nic jinýho v žádným mně tehdy dostupným krámu k sehnání nebylo, takže jsem půl roku laboroval s blokováním, napájením a feritovýma perličkama na vývodech FETu - a málem denně jsem šplhal na střechu k anténě s nově nastaveným předzesíkem... Fšecko marný.
Nakonec jsem od jednoho překupníka zkusil koupit BFR91 a v další fázi SMD typ BFR93, neboli ultra-vf bipolární typy, který mají Ft až někde kolem 1GHz - a s těma mi dvoustupňovej předzesilovač chodil a dodneška na chalupě chodí s přijatelným ziskem kolem 16dB až do horního konce V. pásma...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2014, 13:37    Předmět: Citovat

Ty KC nebo BC jde relativně snadno použít do těch asi 40-50MHz,lepší jsou na to samozřejmě BF/KF.Někdo používal i spínací KSY/BSY/SSY,jsou rychlý,ale mívaj menší Uce_max a h21e než třeba ty BC.Hodně často se používaly BF173/KF173,BF199(NPN),BF506(PNP) a různý FETy(BF960/961,KF907/910).Kdo měl lepší součástky,dával různý drahý BFR/BFQ/BFT nebo 40673,nejlepší byly GaAs typy CFxxx(CF300 a další).
Taky jsou silový VF trandy BL a CL (BLM/BLX/BLY/BLW),ale ty jsem nikde v ničem naživo neviděl.
Jak se dělej na VF/NF/SP trandy řad 2Nxxxx,2Syxxxx,2Txxxx,IRF/IRL,TIP/TIS a MJxxx(MJL/MJW...)x=číslo/y=písmeno,to nemam páru.

BTW. nikdo tu nezmínil KF630D a KFW16
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19637
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2014, 14:59    Předmět: Citovat

KF630 jsem viděl na výstupech kanálových vložek a konvertorů ve starých STA, tam všechny pracovaly v I. až III. TV pásmu jako výkonové zesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32227
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2014, 15:36    Předmět: Citovat

V první polovině 90. let se ty KF630 hojně montovaly do samodomo CB ruček - dokud se ještě vyplatilo je bastlit. Pár stovek mW na 27MHz to do toho pendreku dalo, ale kdo si nedoladil filtr, zarušil jednou ručkou půlku pásma...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18093
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2014, 21:40    Předmět: Citovat

KF630 jsem zkoušel bastlit do předělávek vysílačů RC souprav z 27 MHz na 35MHz jak se u nás povolilo pásmo 35MHz. Bohužel, žádná sláva, s KSY34 to chodilo líp...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12154
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2014, 23:52    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
V první polovině 90. let se ty KF630 hojně montovaly do samodomo CB ruček - dokud se ještě vyplatilo je bastlit. Pár stovek mW na 27MHz to do toho pendreku dalo

kecáš ! stavěl jsem tehdy CéBéčko jako předělávku VXW100 a dva KF630D s chladičema daly víc než 4W !!! a pokud člověk nebyl obrazek_cenzura, nic to nerušilo . . .
Celeron napsal(a):
KF630 jsem zkoušel bastlit do předělávek vysílačů RC souprav z 27 MHz na 35MHz jak se u nás povolilo pásmo 35MHz. Bohužel, žádná sláva, s KSY34 to chodilo líp...

do kmitočtu asi 40 MHz byl KSY34 opravdu lepší, ale na 145 MHz už nefungoval a naopak KF630 byl schopen s chladičem dát i 2W !

Ve vložkách TESA nebo STEA-D byly jako koncové trandy většinou KFW16, nebo KFW17, ale je také pravda, že se tam dávalo, co bylo po ruce a někdy i KF630 . . .

dík za upozornění . . . překlep . . .


Naposledy upravil ok1hga dne čt leden 01 2015, 11:41, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7880
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 10:24    Předmět: Citovat

KD630 je co? Tohle označení jsem snad v životě neviděl Shocked
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19637
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 10:39    Předmět: Citovat

KD630 bude nejspíš překlep, eFko je klávesa hned vedle Déčka.
Pokud by přesto tranzistor KD630 existoval, nejspíš by slušel v koncovém stupni nf zesilovače a ne v STA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7880
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 10:50    Předmět: Citovat

Ajo, to mě mohlo napadnout. Ale já i ten KF630 znám jen za katalogu, asi jsem jej naživo nikde nepotkal.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund