Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oscilátor 468kHz
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
5410261230



Založen: Jun 18, 2007
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 11:01    Předmět: Oscilátor 468kHz Citovat

Zdravím. Na sladění MF transformátorú potřebuji oscilátor 468kHz nemohu sehnat krystal mám pouze 465kHz a generátor MB365. Bude součtový kmitočet dostatečně přesný? Jestliže ano, rád bych použil elektronky např. ECH + EL (není podmínkou). Pomůže mi někdo navrhnout zapojení. Za odpověď předem díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12146
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 11:56    Předmět: Citovat

5410261230 napsal(a):
Zdravím. Na sladění MF transformátorú potřebuji oscilátor 468kHz nemohu sehnat krystal mám pouze 465kHz a generátor MB365

na tuhle práci se běžně používají oscilátory rozlaďované . . .
Kmitočet stačí mít na kruhové stupnici, kterou prochází hřídelka ladičáku na které je rafička.
Pokud chceš mít kmitočet úplně přesně, zapojí se k tomu oscilátoru čítač.

Vyrábět kvůli slaďování mf přijímače samostatný krystalový oscilátor je hloupost.
Na zkušebním generátoru je ovšem nejdůležitější dokonalé odstínění, zamezí se tím parazitní vyzařování a průnik signálu do mezifrekvence jinudy, než přes regulovatelný útlumový článek . . .
Co se týká AM modulace ocilátoru NF generátorem asi nebude problém to udělat téměř čímkoliv co "píská" . . . zase je ale důležitá regulace modulace.

podívej se sem pro inspiraci:
http://mujweb.cz/pjenicek/radio/vfgen/VFGEN1.HTML

. . . nějak ale nechápu proč to chceš dělat s elkama, tam se problémy se stíněním zněkolikanásobí . . . zablokovat se musí napájení, ale taky žhavení a odvod tepla z uzavřeného plechového prostoru také není to nejjednodužší . . .
Myslím, že oscilátor s oddělovačem ze dvou nebo tří tranzistorů by byl mnohem lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19633
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 14:12    Předmět: Citovat

Souhlasím: lampovému oscilátoru může trvat ustálení i půlhodinu, tranzistorovému na to stačí několik sekund. Ty potíže se stíněním a odvodem tepla z lamp jsou bonus navrch.
Ale hlavně - slaďování mezifrekvence, kde nevíš, jestli příslušným jadérkem nastavovat maximum nebo naopak minimum prosedlání, nemá smysl dělat jediným kmitočtem. Na to je lepší rozmítaný oscilátor v rozsahu alespoň ± 50 kHz (s "lupou" například ±15 kHz), abys přímo viděl na obrazovce osciloskopu, cos právě provedl s útlumovou charakteristikou, potažmo selektivitou.
Jediný kmitočet, třeba i amplitudově modulovaný, toho o vlastnostech mezifrekvenčního zesilovače řekne dost málo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18717
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 14:17    Předmět: Citovat

Vím , že je to složitější , ale v ruském AR asi 80-sátá léta , vyšel rozmítaný gen bez indukčnosti . Stavěl jsem , a kupodivu chodilo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
5410261230



Založen: Jun 18, 2007
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 19:16    Předmět: Citovat

Populár. Na všech rozsazích dvě silnější stanice. Mezi silný šum na naladěné stanici mizí (AVC patrně OK) Anténa 16m Napájení, napětí na elektronkách, koncový stupeň opraveno. Postupně vyměněny všechny černé svítkové kondenzátory. Vstupní a MF obvody bez mého zásahu. Výměna elektronek bez efektu. Měř. přístroje mám pouze BM365, BM370, 465kHz v ruském C4323-M1, a necejchované GDO. Co si mám postavit nebo pořídit abych se vešel do příjmu invalidního dúchodce.
PS
Na to ruské AR bych se rád podíval jestli se dá někde sehnat. Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 19:39    Předmět: Citovat

5410261230 napsal(a):
... Co si mám postavit nebo pořídit abych se vešel do příjmu invalidního dúchodce...
No, tak jestli je to jen jednorázová akce, tak snad raději něco půjčit. Mám zkušenost s BM368 a BM205 a můžu říct, že i po těch desítkách let od jejich výroby stupnice sedí velmi dobře. Ovšem cena BM368 je skoro řádově větší než BM205, čemuž odpovídá i provedení z hlediska parazitního vyzařování a tím zkreslení měření. Potíž s ustálením kmitočtu - to je pravda, a co, tak se počká 30 minut a zatím se měření připraví. Nejlépe by bylo si někde půjčit malý čítač třeba do 10 MHz k nastavení absolutní hodnoty kmitočtu nebo k vytvoření kalibrační křivky pro patřičnou stupnici. Taky je možno si postavit nějaký funkční generátor s čítačem - vše jako stavebnice, ovšem největší zádrhel bude právě konstrukce s ohledem na nežádoucí vyzařování.

Pokud nebude čítač, můžete jít tradiční cestou a celou mezifrekvenci sladit znovu s jedním generátorem a smířit se s tím, že kmitočet nebude přesně 468 kHz. Podstatné je však, že jsou všechny MF trafa sladěna stejně. Pak doladit souběh vstupního dílu a napasovat jej na skutečný MF kmitočet. Rozmítač je samozřejmě nejlepší, ale při dostatečné trpělivosti si vystačíte i s generátorem a ručním jemným přelaďováním.

A nakonec - rozdíl mezi 465 a 468 kHz je menší než 1 % což je na hranici přesnosti běžné klasické analogové techniky generátorů. A přesto se s nimi slaďovaly přijímače úspěšně desítky let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 23:01    Předmět: Citovat

Pro invalidního důchodce mě napadlo toto
krystal 15 MHz za 14 Kč
http://www.gme.cz/krystal-hc49-us-qm-15-000mhz-p131-102
obvod 4060 za 9.-Kč
http://www.gme.cz/products/search?term=74HC4060
a z jeho vývodu PIN5 bude kmitočet 468,75 kHz.
což by mohlo vyhovovat, pokud bude oscilátor s krystalem kmitat
(to jsem se ale z datašítu nedozvěděl- nezkoušel to někdo?).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18717
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 5:38    Předmět: Citovat

Obdélníky nebrat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12146
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 6:53    Předmět: Citovat

proč ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18717
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 7:55    Předmět: Citovat

Tak jsem to našel , toto mi před mnohy lety pomáhalo . Cívky jsem vybral ze škatulky , co byly po ruce . Nechá si to dost líbit . Postavil jsem s KCčkama . Máš to zadarmo .


vfgen RK75 můj.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  vfgen RK75 můj.JPG
 Velikost:  158.28 kB
 Staženo:  314 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12146
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 9:57    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Postavil jsem s KCčkama . . . .

použít běžné dnešní trazistory, pokud budou NPN, změnit polaritu napájení a upravit trochu pracovní body aby byly proudy zhruba jako ve schématu . . .
. . . jinak je to dobrý nápad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4081
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 12:08    Předmět: Citovat

Myslím, že je klidně možné použít oscilátor 465 kHz a sladit to na tento kmitočet, je to zcela jedno. Jen bude nutné přeladit i oscilátorové obvody, aby seděla stupnice, ale to jde i od ucha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 13:42    Předmět: Citovat

Na stupnici se to prakticky neprojeví, na KV,SV vůbec a na DV ten posun 3Khz na stupnici asi ani nepozná
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
5410261230



Založen: Jun 18, 2007
Příspěvky: 206

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 13:48    Předmět: Citovat

Můj problém je v cejchování u přeladitelných oscilátorů. Už jsem uvažoval použít LTC1799 a 1% odporů (přesnější se asi běžně nedají sehnat) jako kmitočtový normál a pak nějak upravit na sinus nebo pilu pro osciloskop ale to se zdá méně přesné než použít krystal 465kHz. Někde jsem četl, že se dá vhodným zapojením oscilátoru s malým přídavným kondenzátorem upravit kmitočet krystalu a tím ho "došťouchnout" kousek výš nebo to jde pouze dolů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18717
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 04 2015, 13:58    Předmět: Citovat

Řítíš se kam nemáš .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund