Autor Zpráva
anonym
PříspěvekZaslal: so červenec 25 2015, 15:50    Předmět:

Psal ? nic takového napsaného tam nevidím ?
Tak potom by byl první tranzistorový spínaný zdroj (vn a hor. rozklad) v Tesla produkci v tv Camping 25 z roku 1966. Tranzistor KU605 byl vyvíjen soudruhy z Tesly právě za tímto účelem Very Happy
samponek
PříspěvekZaslal: so červenec 25 2015, 15:21    Předmět:

To máš sice pravdu, ale já psal o tranzistorových spínaných zdrojích. Smile
danhard
PříspěvekZaslal: so červenec 25 2015, 15:07    Předmět:

samponek napsal(a):
To máš úplně stejné, jako jeden uživatel fóra, který je přesvědčený, že vynalezl patent na spínaný zdroj, spínané zdroje se ale používají 40let a v japonských televizích byly spínané zdroje dávno před tím ....

To jsi značně na omylu Samponku, spínaný zdroj je v každé CRT televizi.
Horizontální rozklad spojený s vn trafem je spínaný zdroj a ten byl už v TV Tesla 4001 v roce 1953 Laughing
samponek
PříspěvekZaslal: so červenec 25 2015, 12:00    Předmět:

Menší výtěžnost už je teď, C110, Merkurů a tedy i kádéček ubývá Very Happy

Jsou tam samé LCD a o ty zájem nemám.
ZdenekHQ
PříspěvekZaslal: so červenec 25 2015, 11:45    Předmět:

Z konce elektroniky mít strach nemusíš, jen bude na SD menší výtěžnost. Smile

Pořád je tady prostor pro bastlení, a kdo si nenechá vymýt mozek dnešní dobou, ten si vždycky něco najde.
samponek
PříspěvekZaslal: so červenec 25 2015, 7:10    Předmět:

CRT televize končí hromadně u popelnic, nebo v ekodvorech, zavedl bych povinné používání regenerátoru obrazovek. Název sice zní vznešeně, ale ve skutečnosti je to jednoduché zařízení s pár přepínači a výměnnými paticemi na různé typy obrazovek a elektonek z roku 1976 reprodukovatelné i dnes.
¨
Úpadek se ale nedá zastavit, v době kdy vstup do SM mělo smysl si ho staří cenili a nepustili ho, nyní si ho mohou vzít s sebou do hrobu.

Když u MDA3505 v Color416 odpojíš měření katodových proudů, nebude nikdy černobílé zrnění a budeš tam mít nádech do nějaké barvy, lepší se obrazovku ošlehat a svody na RGB odstranit a do trimrů na modulu G vůbec nezasahovat.

Konec CRT televiz zároveň znamená i konec elektroniky.

V Color416 se dalo zpravit úplně všechno, pokud v dnešní televizi není vadný jenom elyt ve zdroji a jsou provalené nějaké štěnice, nemá smysl je kupovat a je to stejně na vyhození a na koupení nové v superhypermarketu.

Pro vstup do SM se vždycky zmáčkla nějaká kombinace tlačítek na dálkovým, ale u každé televize to bylo jiný tlačítko, u jedné televize jsem na to přišel normálně pokusama a nějaký caviky kolem toho smysl nemají, je to dávno OUT.

To máš úplně stejné, jako jeden uživatel fóra, který je přesvědčený, že vynalezl patent na spínaný zdroj, spínané zdroje se ale používají 40let a v japonských televizích byly spínané zdroje dávno před tím, než v Color110 byly ty tyristorové s vysokýma bílýma odporama s vypínači v době, kdy tranzistory na třeba 600V tady neexistovaly. Pak začaly existovat SU160 s označením 04 81 = 1981.
V prvních spínaných zdrojích stačily tři tranzistory, tady s nástupem štěnic B260 potom další.
xsc
PříspěvekZaslal: čt červen 18 2015, 19:15    Předmět:

Zpětné vazby opravdu vše nevyřeší, naopak občas něco zhorší. Už kdysi jsem musel u C416 vyřadit měření katodových proudů. Obrazovka měla trochu větší svod, ale jinak byla OK, ovšem MDA3505 se s tím vypořádat nedokázala.
ZdenekHQ
PříspěvekZaslal: čt červen 18 2015, 16:18    Předmět:

A zkusil jsi při tom nazelenalém obrazu otočit Ug2, jestli náhodou není problém tam? Může to být na hraně, i když je to silně nepravděpodobné...
Kremik
PříspěvekZaslal: st červen 17 2015, 9:06    Předmět:

Dotaz vzniknul při pročítání starších příspěvků, kde jsou ty postupy smazány.
Dle mých zkušeností se někdy zásah do SM vyplatí. Zpětné vazby nejsou spása na všechno.
Svůj názor jsem vyjádřil, souhlasit samozřejmě nemusíte, nikomu ho nenutím, neni to moje fórum, víc k tomu nemám co říct.
ZdenekHQ
PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 21:27    Předmět:

Ten dotaz ohledně SM asi vzniknul někde tady: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=70528&start=0
rnbw
PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 21:02    Předmět:

Alebo si podla chassis najdi na webe servisny manual a tam bude nielen vstup, ale aj nejake dalsie veci k tomu. Kto nevie urobit ani toto, ten naozaj nema mat k servisnemu menu pristup.
Hill
PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 20:58    Předmět:

Kremik napsal(a):
...Není žádný rozumný důvod tajit přístup do SM. Jen je třeba zajistit, aby se do něj uživatel nedostal náhodou, nechtěně, a to je zajištěno dobře.


V okamžiku, kdy tu nějaký přístup zveřejníme, bude jedno, jestli je SM zajištěné proti nechtěnému vstupu. Už nebude zajištěné a najdou se tací, co to budou zkoušet i na jiných televizích. Ne proto, že by ji potřebovali doseřídit, neřku-li že by to uměli, ale jednoduše proto, že můžou. A vzhledem k tomu, že řada "značek" používala stejná chassis, stoupla pravděpodobnost, že se jim to podaří.
Jak jsem ti psal: napiš typ, model a číslo šasi televize, které se chceš hrabat tam, kam se leze jen ve výrobě a pak až po opravě. Proč, to už tu napsal Zdeněk.
Když někdo bude vědět, dostaneš to v soukromé zprávě.
ZdenekHQ
PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 20:32    Předmět:

Kremik napsal(a):
Časem se parametry obvodů mírně mění, a nikdo nebude koukat na telku s obrazem do zelena, s bílým pruhem nahoře, atd.


To ale mluvíš o TV, co měly ještě kliku, se kterou se muselo točit, aby TV fungovala. Normální TV má všechny parametry stabilizované zpětnou vazbou a pokud ujedou mimo rozsah, je to HW závada, nikoliv důvod pro vstup do SM. A tím myslím i barvy, rozměr obrazu atd.

A až si omylem při pokusech resetneš (naštěstí) vlastní 100Hz CRT jako já, tak pochopíš, že to SM je sakra ošemetná věc, i když to se vlastně dneska už nemůže stát... Very Happy

Tam totiž není žádná kontextová nápověda...
Kremik
PříspěvekZaslal: út červen 16 2015, 15:28    Předmět:

Já to plně chápu, ale ten dobrý servisák už nevidí ten proud televizorů (a nejen jich) které jdou na smetiště rovnou, ne přes jeho dílnu. Časem se parametry obvodů mírně mění, a nikdo nebude koukat na telku s obrazem do zelena, s bílým pruhem nahoře, atd. Když míval třeba vetrikal několik trimrů na nastavení, a k tomu ještě dva potenciometry vzadu skříně, taky se jimi točilo i když chytal svod kondík nebo slábla elka. Dokud nebylo žádné kroutítko na dorazu, koukalo se vesele dál. Když už to nastavit nešlo, spravila se závada a zase stroj šlapal. Nikdo neměl problém s tím, že třeba ještě dva roky sloužil odcházející kondík.
Ano, našlo se pár kutilů, kteří kroutili s jadérky, vyrovnávali "pokroucené" cívky, nebo pečlivě narovnali naohýbané krajní desky vzduchového kondenzátoru, aby to vypadalo pěkně. Ale nebylo jich moc, a poučili se, že ani s estetikou se to nemá přehánět. Navíc pak snad v každé elektroknížce vyšlo varování proti těmto postupům. Není problém dát varování i k SM.
A nakonec, pořád je lepší rozhašená telka na stole, než nastavená v kontejneru.

P.S.
A to se zatím pořád bavíme pouze o dvou mezních případech - servisák, co všechno umí a totální trouba uživatel, který rozhodí každý parametr na který přijde. Mezi tím je ještě široká skála lidí, kteří se rozumným pokusem změny parametrů v SM přesvědčí o tom, že jejich závada je v HW a bud si ji opraví sami, nebo na základe informací, které získali ze SM rozhodnou opravu přenechat někomu znalejšímu.
Není žádný rozumný důvod tajit přístup do SM. Jen je třeba zajistit, aby se do něj uživatel nedostal náhodou, nechtěně, a to je zajištěno dobře.
pocitujlasku
PříspěvekZaslal: po červen 15 2015, 19:58    Předmět:

jj, presne ako napisal Hill, kedysi poznali SM opravari, ktori vedeli, co ktora vec znamena. Dnes je svet plny odbornikov, ktori si vygooglia, ze staci zmenit to a to a bude to ok. Ale pritom ani len netusia, co to znamena, a co to urobi. Ked to potom odnesu do servisu, tak jednak sa im akakolvek suma za opravu zda vysoka, citujem: "ved zmenil len par cisel v menu". To, ze na zmenu tych ciselok musel mat niekolko rokov praxe, a musi vediet pre rozne znacky rozne nastavenia to je pre nich nepodstatne.
Dobry servisak nie je nadseny, ked vidi, ze este pouzitelna telka ide na smetisko, len preto, ze niekto si chcel nieco dokazat.