Začal jsem se seznamovat z problematikou SSB. Tento přijímač by měl chodit na AM i SSB. AM je celkem bez problémů pochopitelné. Na SSB se používaly postraní frekvence na detekci modulace. Tady je ten problém řešen pomocí 2ks BF245 a tranzistoru vpravo dole a nechápu jak to funguje. Přivítal bych totiž příjem AM i SSB v jednom přijímači. Díky za pomoc.
Ty tři aktivní prvky tvoří s filtrem SFD455B oscilátor na 455kHz (tj. mezifrekvenci přijímače) a směšovač. Oscilátor nahrazuje/dodává chybějící nosnou v přijímaném SSB signálu libovolného kmitočtu.
Příklad: Chceš přijímat morse na 3,5500 MHz tj. signál je nebo není (1/0). Naladíš přijímač na 3,551 MHz tj. o 1 kHz vedle. Na mezifrekvenci se objeví přijímaný signál na 456kHz (nebo 454?). Po vysměšování s pomocným 455kHz půjde do poťáku audia pípání 1kHz. _________________ pro mládež - Hamíkův koutek
Kulikus psal o "příjmu morse", kdy "signál je nebo není". A to není provoz ssb, ale A1. Pokud by šlo o provoz ssb, muselo by jít o postranní pásmo, jako výsledek modulace nosné dvěma nf signály "značka/mezera". Oscilátor v přijímači pak nahrazuje nosnou pro rekonstrukci původní modulace.
Na rozdíl od provozu A1 (CW), kdy oscilátor má funkci BFO a nic nenahrazuje, pouze vytváří slyšitelný (nf) zázněj.
Viděl jsem schema RX na 455KHz přeladitelný oscilátor, který pomocí kapacitní diody přepínal mezi USB a LSB. Tady to pro mne zůstalo tajemstvím.Oscilátor bylo vidět ale zůstaly pochybnosti. Schema vf části přijímače s přeladěním mezi USB a LSB mohu dát do placu.
Znovu jsem si podrobně přečetl poznámky. Zase vrtá červíček nejistoty. U krystalu 9MHz se používají pro detekci 9001,4 kHz a 8998,6 kHz. /USB a LSB
Tedy ne 9000,kHz. Tedy nenahrazuje se nevysílaná nosná, ale frekvence posunutá o +-1,4kHz. To je přesně na hranici propustného pasma krystalového filtru. Možná,že to funguje a překlápí na spodní a horní frekvenci
filtru 455kHz trvale tak rychle, že to nevadí.
Je to záležitost mf filtru. Pokud je úzký jen pro to hovorové spektrum, BFO se musí přepínat nad to spektrum (LSB) nebo pod něj (USB). Když je mf filtr méně kvalitní, dá se pomocí VFO posouvat celé spektrum a kmitočet BFO může být pevný. Tak je to na tom obrázku nahoře.
To Bernard:Filtry SSB bývají široké cca 2,4kHz. Byl bych rád kdyby jsi měl pravdu, že jedna frekvence BFO všechno vyřeší.
Už před 30roky jsem koupil filtr 10625kHz. Nechal jsem si najustovat krystal 10170kHz a to se mi teď výborně hodí. Přijímač z vysokým přeladěním byl vždy můj sen. Jestli se mi to podaří dokončit je jiná věc.Nebude to zázrak techniky.
Jedna frekvence bfo pro LSB i USB je nepoužitelná, když šířka mf filtru je 2,4 kHz. Chce to horší filtr a má to potom i daleko horší parametry.
Dá se to vyzkoušet na nějaké WebSDR stránce ( třeba http://sk4ko-websdr.no-ip.org:8901/ ), s filtrem např. na USB a naladěním nad hovorové spektrum v pásmu LSB je už ten hovor utlumen.
Založen: May 06, 2010 Příspěvky: 142 Bydliště: Kladno
Zaslal: čt květen 16 2019, 19:56 Předmět:
Možnost použití jednoho krystalu v BFO řeší základní oscilátor - jednou kmitá pod mf a pak nad ní... _________________ Automatizace - PLC, HMI, měniče, pohony...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5Další
Strana 1 z 5
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.