Velké tlakové plynárny byly v Úžíně u Ústí n. Labem a ve Vřesové u Sokolova. Ta druhá funguje dodnes, vyrobený plyn je spalován v navazující elektrárně.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32924 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 09 2020, 14:41 Předmět:
To byl "Libeňskej" plynojem pro plynárnu v Michli https://www.openhousepraha.cz/libensky-plynojem/ z roku 1932 - kterej přitom už léta jako zásobník plynu neslouží, protože ho při povstání na konci WW II prostříleli jako řešeto. Po válce ho převzali aerodynamici z nevímjakýho ústavu AV - a po opravě ho používali jako zásobník podtlaku pro aerodynamickej tunel. Vždycky ho vypumpovali na nějakej podtlak vůči okolí, pak do potrubí zařadili trysku s ofukovaným profilem nebo modelem a otevřeli šoupata - venkovní vzduch se hrnul dovnitř a vytvářel testovací proud. "Foukali" tam profily na L-29 Delfína a nejspíš taky i na L-39 Albatros. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
To byl "Libeňskej" plynojem pro plynárnu v Michli https://www.openhousepraha.cz/libensky-plynojem/ z roku 1932 - kterej přitom už léta jako zásobník plynu neslouží, protože ho při povstání na konci WW II prostříleli jako řešeto. Po válce ho převzali aerodynamici z nevímjakýho ústavu AV - a po opravě ho používali jako zásobník podtlaku pro aerodynamickej tunel. Vždycky ho vypumpovali na nějakej podtlak vůči okolí, pak do potrubí zařadili trysku s ofukovaným profilem nebo modelem a otevřeli šoupata - venkovní vzduch se hrnul dovnitř a vytvářel testovací proud. "Foukali" tam profily na L-29 Delfína a nejspíš taky i na L-39 Albatros.
Ano, "koule" tak stále funguje, i když dneska už je to spíš historický exemplář. Každý rok se tam dá dostat v rámci Dnů evr. dědictví.
A víte někdo proč je pro ten aerodynamický tunel co tam teď u toho mají lepší používat podtlak než kdyby tam tlačili tlakový vzduch? Píšou tam o dost velkých rychlostech (až přes 3M) tak že by kvůli tomu? Stejně bych si ale na první pohled myslel že přetlakem tu rychlost dosáhnu snadněji
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32924 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 09 2020, 22:49 Předmět:
Vyčerpávat můžeš dlouhou dobu relativně malým výkonem - a pak krátkou dobu měříš. A rozdíl mezipodtlakem a přetlakem ti objasní jednoduchá představa - ta koule má nějakej průměr a tím i danou plochu povrchu. Když ji budeš pumpovat na přetlak, bude se ji ten vnitřní přetlak snažit roztrhnout. Kdyžto když ji vypumpuješ, bude se ji vnější tlak snažit stlačit - a proti tomu se koule dokáže bránit rozkládáním tlakový síly mnohem líp, než síle působící zevnitř. Obecně se dá říct, že jímku ve tvaru koule o daný pevnosti stěn můžeš podrobit zvenčí řádově většímu přetlaku než zevnitř, aniž by se zbortila. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Obecně se dá říct, že jímku ve tvaru koule o daný pevnosti stěn můžeš podrobit zvenčí řádově většímu přetlaku než zevnitř, aniž by se zbortila.
Tomu rozumím. Ale zase si říkám že vakuum je teoreticky tlak 0kPa ne? Normální atmosferický je cca 100kPa takže rozdíl tlaků při přepouštění skrz ten aerodynamický tunel je okolo těch 100kPa (1bar). To mi zase nepřijde tolik. Pokud by vzduch přepouštěli z tlakové nádoby natlakované na několik barů tak by ta rychlost proudění měla být ještě podstatně vyšší ne?
Ale asi je fakt že třeba v případě té ohromné koule by např. 2 - 3bary tlaku uvnitř byly už hodně a bylo by to i relativně nebezpečné.
Četl jsem si taky o požáru plynojemu v Michli v r.1961 a tam mě zase zaujalo to že se v plynojemu používal těsnící olej v dost velkém množství (byly s ním při požáru problémy). Jaký byl princip toho těsnění?
[Ale asi je fakt že třeba v případě té ohromné koule by např. 2 - 3bary tlaku uvnitř byly už hodně a bylo by to i relativně nebezpečné.
Ta koule byla ale původně tlakový plynojem, takže na přetlak byla navržena. Naopak pro podtlak musely být provedeny nějaké úpravy.
Původní parametry: Objem kulového tlakového plynojemu je 4188 m³, užitečný obsah 12 564 m³ při přetlaku 0,3 MPa, viz wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Libe%C5%88sk%C3%BD_plynojem
Spíš je otázka, jestli se někdy neuplatňuje místo rozdílu tlaků i podíl tlaků, pak by ten podtlak byl určitě výhodnější.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Strana 7 z 7
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.