Založen: Jan 19, 2016 Příspěvky: 1523 Bydliště: Liberecko
Zaslal: čt březen 12 2020, 9:49 Předmět:
Mně to je také líto, že AM pomalu končí, ale zase ruku na srdce, kdo z vás rutinně poslouchá Český rozhlas na středních vlnách? A kdo z běžných občanů? To je holt vývoj.
A jenom kvůli možnosti vyzkoušení si krystalky nebo občasné zapnutí lampového rádia u sběratele, to opravdu nemá význam provozovat celostátní AM vysílač. Navíc tedy by to vysílání muselo probíhat v plné palbě jako dřív, aby se na krystalku dalo chytit i jinde než v těsné blízkosti vysílače.
Malý AM vysílač pro ukázání příjmu na krystalku dětem v elektrokroužku, je skvělý nápad. To bude pro ně daleko zajímavější - můžou si samy vytvořit pořad s vlastním hlášením a hudbou z empé3. A krystalka bude tohle chytat líp než nějakou topolnou. Proč by je proboha něco takového nezajímalo/nebavilo?
A za příležitostný vysílač s dosahem "po zahradě" váš určitě ČTÚ zaškrtit nepřijede.
To je stejný problém jako s předváděním žárovky. Máme dětem předvádět žárovku, když už prakticky vymizela, nebo jim předvádět ledku? Jenže aby pochopily princip ledky, musí mít snad základy kvantové fyziky, či co Kdežto princip žárovky pochopí i negeniální dítě.
Založen: Feb 14, 2005 Příspěvky: 9103 Bydliště: Brno (JN89GF)
Zaslal: čt březen 12 2020, 10:36 Předmět:
Včera jsem se nudil v autě ve frontě, tak jsem zkoušel rádio na AM a kupodivu to něco i chytlo, ale jinak samý rušení. Scan v podstatě nepoužitelnej, zastavoval prakticky v rastru ladicího kroku. Nevím, jakej význam má toto ještě udržovat při životě. Pár vysílačů s obrovským výkonem a dosahem se nahradilo nespočtem malých lokálních vysílačů. I v případě katastrofy je to snad lepší řešení.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: čt březen 12 2020, 10:38 Předmět:
A zcela ideální stav by byl, pokud by si i ten vysílač mohla děcka postavit sama, samozřejmě s pomocí učitele/instruktora.
Radost by to pak byla několikanásobná. Umět vytvořit "pořad", poslat ho do vzduchu, zachytit a reprodukovat, všechno sami.
Potenciální polytechnické vyžití (těch nemnoha) bělošských technicky fundovaných dětí je už spíš okrajová záležitost.
Vrátil bych se zpátky k argumentům, podle kterých bylo (a někde je) AM vysílání ty desítky let udržováno a budováno.
https://informace.rozhlas.cz/vysilani-ceskeho-rozhlasu-v-krizovych-situacich-7735779 https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/kodex-ct/cl-19-kriticke-situace/ http://www.nezdolny.cz/viewtopic.php?f=57&t=32 Radiokomunikace nejprve ponechají osudu vysílače II. třídy a do poslední chvíle se budou snažit udržet v chodu několik nebo alespoň jeden z vysílačů I. třídy, byť by citelně sníženým výkonem.
Mimochodem - z technického hlediska není v krajním případě nutné udržovat v provozu pražské studio, nouzově lze krizový program připravovat i bezprostředně v budově dotyčného vysílače (místnost se stolem, mikrofon a u něj hlasatel s informacemi na papíru).
Pokud by věci došly až takto daleko, s největší pravděpodobností se do věci vloží armáda a její zásobování PHM. Nemám přístup k těmto strategickým informacím, ale předpokládám, že by bylo v takovém případě taktické udržet v chodu některý ze středovlnných vysílačů, protože ty jsou (na rozdíl od vysílačů VKV) v dané situaci slyšitelné po celém území ČR.
Nevím jestli je k smíchu nebo k pláči, že to co si uvědomujou laici, opouštějí zodpovědné instituce buď záměrně (což je zločinné) nebo z tuposti (pravděpodobné).
Vyjádření některých nejvyšších okolo kauzy koronavir, což je událost možná zakládající budoucí krizové situace, je v tomto signální.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: čt březen 12 2020, 13:17 Předmět:
Na stejnou věc jsem myslel taky - právě pro případy všelijakých katastrof. AM má jinými prostředky nedosažitelný dosah a lze ho přijímat i různě improvizovanými prostředky.
Stinnou stránkou ale je, že díky rejžím už normální AM přijímač málokdo vlastní. Převážná většina toho šrotu, co se tady za posledních 25 let prodala, má jenom FM a to ještě mizerné.
Možná je to laický pohled, ale jak se může státu prodražovat zakonzervování a občasné testy výkonného SV vysílače??
Podobně byla koncipována síť bývalého RPD. Každý okres měl v provozu lokální studio, které bylo možné okamžitě propojit jak na celostátní síť RPD, tak na modulaci hlavních vysílačů a v některých případech i na místní rozhlasy metropolí.
A bylo to možné udělat i přesně opačně - kterékoliv studio československého rozhlasu bylo možné za několik minut připojit na celostátní síť RPD. Část celkem promyšlených krizových plánů se při likvidaci RPD našla, je to zajímavé čtení.
Naposled se to dobře osvědčilo v r. 1968.
Všecko šlo totálně do hajzlu, protože mír a prachy.
Naposledy upravil sinclair dne čt březen 12 2020, 13:23, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Nov 11, 2011 Příspěvky: 2182 Bydliště: Oslavany
Zaslal: čt březen 12 2020, 13:22 Předmět:
německý sběratelský klub má vyvinutý tuším že 4 nebo 6 kanálový vysílač AM malého výkonu. krmí to z počítače retro radiostanicemi které vysílají hudbu od 20tých po 80tý roky, stačí si vybrat. Já doufám že nám na SV zůstane Český Impuls který mám naladěný na většině sbírkových přijímačů.
díky rejžím už normální AM přijímač málokdo vlastní. Převážná většina toho šrotu, co se tady za posledních 25 let prodala, má jenom FM a to ještě mizerné.
Nemuselo to být nutně analogové vysílání, jenže situace se dokonale, až nápadně dokonale p*******la. Digitální vysílání TV je z principu nevhodné pro větší krize - blackouty a tak, decnetralizované vysílače, energeticky velmi náročné a vesměs nemobilní přijímače. "Kvalitativní" posun s náročností signálu na pitomější protokol v DVBT2 se řeší v jiném vlákně.
DAB(+) mapka pokrytí po xx letech je výmluvná, zastoupení přijímačů v populaci taky.
DRM - Digital Radio Mondiale které bylo technicky nejvhodnější pro náhradu na AM pásmech, se tady vůbec nekonalo. Přitom zmínění prodejní asiati by na přání trh nasytili až přesytili výběrem přijímačů. Které mohly být poměrně dokonalé, s přesnou PLL a optimalizovanou spotřebou až třeba jako měly ruské resp. sovětské přijímače. Ty musely mít funkční oscilátor ještě při 3V původně 9 nebo 12V baterie.
Celkově se všechny instituce, pověřené přípravou a činností při mimořádných situacích, chovají tak, že to nejvíc ze všeho připomíná 20+ let trvající zaangažovanost na plánovaném rozkladu. Správa hmotných rezerv, energetika, zdravotnictví, hygiena, "veřejný" rozhlas, obrana...
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: čt březen 12 2020, 13:42 Předmět:
Jenže analog je technicky improvizovatelný i bez toho, aby koncový příjemce informací měl k dispozici zdroj energie. Zde stačí, aby zdroj energie měl odesílatel informací.
Digitál, FM či DRM nějak improvizovat prostě nejde.
Nabízí se myšlenka nějak smysluplně využít telefonní dráty či kabely, které jsou ještě i dneska natažené do nejmenších řití.
Jenže to by se na jakoukoliv myšlenku "krizového stavu" nesmělo srát, jako se na to obecně sralo dodneška.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: čt březen 12 2020, 14:21 Předmět:
2 fitor:
Co přesně znamená ono "mně bez problémů chodí"?
Nechal sis udělat desku, osadil součástkami podle popisu, naplnil PICku a bez dalších úprav to chodilo?
Přece jen, nejde o nějaké úplně standardní zařízení a obsahuje méně standardní stavební prvky.
Stinnou stránkou ale je, že díky rejžím už normální AM přijímač málokdo vlastní. Převážná většina toho šrotu, co se tady za posledních 25 let prodala, má jenom FM a to ještě mizerné.
Nesváděj to na Číňana. Ten AM přijímače stále vyrábí a dodává, ovšem jen tam, kde je o ně zájem. Samozřejmě do Afriky a Asie, ale kupodivu třeba do USA, kam posílá i ty malé stavebnice. Tam totiž SV využívají hlavně pro mluvené slovo soukromé stanice.
Pro krizový stav podle mě ty velké vysílače typu Topolná nebo Liblice nejsou vhodné, ty lze snadno vyřadit. Na to jsou lepší armádní mobilní vysílače. Je jen otázkou, kolik jich armáda má.
Založen: Dec 18, 2006 Příspěvky: 9718 Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí
Zaslal: čt březen 12 2020, 16:17 Předmět:
zrovna jsem zvažoval výstavbu vzdušné drátové antény cca 50m dýlky od komínu ke komínu protějšího paneláku, mírně šikmo dolů asi 20° ponivač druhý kotvící bod je o 4 patra níž, na funkci nemá vliv, mělo se vše provést pod rouškou temné noci aby nevzbudit nežádoucí pozornost kolemjdoucích za dne
jen málokterý tuner má AM rozsah DV, Sony ano _________________ Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: čt březen 12 2020, 16:23 Předmět:
Tak zrovna v 68 měla naše armáda jen středovlnné, ale nesměla je použít. Naopak rusáci si je přivezli a poměrně výkonné, jejich tzv. "Vltava" úspěšně hlušila i stávající československé vysílače na jejich kmitočtech - a to se nedá zvládnout pár kilowatty, že.
Oni si rusáci přivezli dokonce i výkonné mobilní zesilovačky městského rozhlasu. V Praze se dokonce zkoušeli i připojit, ale naši spojaři jim to nějak zhatili
Z hlediska šíření by byl určitě lepší DV vysílač, ale z hlediska mobility zase spíš vyšší SV či raději KV vysílače.
Vojenská R-140, asi nejvýkonnější komplexní KV zařízení, jaké jsem na vojně poznal /1kW na všech KV pásmech, civilních i vojenských/ i s obsluhou 3 lidí v pohodě vešla do skříňové PV3S. Na střeše si vezla i poskládaný anténní systémy, co kluci rozložili a naladili během deseti minut i s cigárem.
Myslím si, že současná naše armáda už dávno nic podobného nemá.
A jestli to někde v NZ garážích stojí, čirou náhodou a z "papírových důvodů", tak s tím už nikdo nebude umět pracovat.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.