Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32982 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt květen 07 2020, 23:56 Předmět:
Z rozdílu elektrodovýho napětí obou kovů. Měď má +0.337V proti vodíku, železo +0.22V - rozdíl je 0,117V a měď má vyšší kladnej potenciál, ve vzniklým článku proto bude kladným pólem.
Kdybys k mědi místo železa použil třeba zinek s potenciálem −0.7618V, dostal bys článek s napětím 1,0988V, kde zinek by byl zápornej.
Bližší vysvětlení viz Beketovova řada kovů, která ale platí i pro kovový oxidy a jejich další sloučeniny. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Jan 10, 2018 Příspěvky: 538 Bydliště: Olomoucký kraj
Zaslal: pá květen 08 2020, 9:32 Předmět:
Podle české Wikipedie... je to elektrochemické napětí ovlivněno oxidačním číslem.
A protože to je na mě už moc vysoká chemie, netuším, jaké oxidační číslo má běžná měď. Ale tam, kde oxidační čísla neřeší, mají uvedeno u mědi cca +0,34V
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32982 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: pá květen 08 2020, 9:45 Předmět:
Ale dyť je to jednoduchý - to "oxidační číslo" je v podstatě to samý, čemu se dřív říkalo "mocenství" neboli udává počet volnejch valenčních elektronů ve vazební části elektronovýho obalu atomu. Oxidační číslo "jedna" znamená, že k danýmu atomu je v takový konfiguraci elektronovýho obalu vázanej jen 1 další atom. "Polarita" oxidačního čísla pak vyjadřuje, jestli je v daný vazbě ten kterej prvek elektricky negativní nebo pozitivní (jestli k sobě do svojí valenční sféry přetáhne elektron od druhýho atomu v tý daný vazbě, anebo jestli ho poskytne = "daruje") = jestli se chová jako aniont nebo kationt. Na tý Wikipedii je to poměrně slušně vysvětlený - viz odkaz. Uvedení železa ve vícero případech postihuje nejen čistý kovový železo, ale i případy, kdy je v elektrochemický reakci SLOUČENINA toho železa = železo s už nějakým dalším navázaným atomem. V praxi to je třeba případ lithium - železo - fosfátový baterie LiFePO₄, kde je jedna elektroda lithium a druhá fosfát (fosforečnan) železa, nikoliv čistý železo, jako je to třeba v dnes už historickejch niklo-ocelovejch akumulátorech Ni-Fe. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Nejak mi to stále nie je jasné. Majme napríklad H₂O s HCl a dáme do toho medený drôt, čiže čisté Cu a železný klinec, akože čisté Fe. Čo sa stane na strane Fe a čo na strane Cu? Aké reakcie, aké napätia?
Aj tak to nesedí.
EKKAR napsal(a):
Z rozdílu elektrodovýho napětí obou kovů. Měď má +0.337V proti vodíku, železo +0.22V - rozdíl je 0,117V a měď má vyšší kladnej potenciál, ve vzniklým článku proto bude kladným pólem.
podľa wikipedie je reakcia pre Cu:
kód:
element oxidant reducant E (V)
Cu Cu²+ + 2 e− ⇌ Cu(s) +0.337
Čiže nejaké ionty Cu+ sa majú premenit na Cu. Lenže ja tam žiadne Cu+ nedávam, Dávam tam už kovovú Cu. Takže táto reakcia nemôže prebiehať. Teda ako to je?
V HCl + H₂O bude probíhat:
na záporné elektrodě(oxidace): Fe - 2e- == Fe²+ ; E = -0.44V
na kladné elektrodě (redukce): 2H+ + 2e- == H₂ ; E = 0.00V
tj. napětí článku bude E= 0.00 - (-0.44) = 0.44V
Měděná elektroda funguje jen jako sběrač proudu a reakce se neúčastní.
např. jako elektolyt CuCl₂(chlorid měďnatý) pak reakce bude:
na záporné elektrodě(oxidace): Fe - 2e- == Fe²+ ; E = -0.44V
na kladné elektrodě (redukce): Cu2+ + 2e- == Cu ; E = 0.34V
tj. napětí článku bude E= 0.34 - (-0.44) = 0.78V
Někde jsem četl, že pro pohon torpéd se experimentovalo, jako náhrada olověných aku s baterií (hořčík + chlorid železitý (levnější provedení) nebo hořčík+chlorid měďnatý(dražší)), to celé aktivované mořskou(slanou) vodou.
na záporné elektrodě(oxidace): Mg - 2e- == Mg²+ ; E = -2.37V
na kladné elektrodě (redukce): 2Fe3+ + 2e- == 2Fe2+ ; E = 0.77V
tj. napětí článku bude E= 0.77 - (-2.37) = 3.14V
na záporné elektrodě(oxidace): Mg - 2e- == Mg²+ ; E = -2.37V
na kladné elektrodě (redukce): Cu2+ + 2e- == Cu+ ; E = 0.34V
tj. napětí článku bude E= 0.34 - (-2.37) = 2.71V
Tak toto už vyzerá celkom logicky a chvíľu som si myslel, že už tomu rozumiem, ale urobil som nejaké pokusy a mám doplňujúcu otázku.
Čo ak miesto H₂O + HCl použijem H₂O + NaCl?
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7159 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: so květen 16 2020, 21:31 Předmět:
Méně energie!
HCl je "nabitá baterka".
NaCl je "vybitá baterka".
(Korozi taky podporuje, ale míň.) _________________ Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Když vložíš kus zinku do elektrolytu, začne se Ti v něm "rozpouštět". Ionty zinku zanechávají v kusu elektrony a tak se zinkový plech nabíjí na záporný potenciál. Mezi zinkem a elektrolytem budeš mít nějaký napětí. Záporným nábojem se Ti nabíjí ten kus zinku, kladným se Ti nabíjí elektrolyt a vše, co do něj vložíš, co není "reaktívní". Záporný náboj na zinku zpomaluje reakce. Pokud dáš do elektrolytu ještě měděný drát, a spojíš jej s tím zinkem, bude se Ti na tom měděným drátku vylučovat vodík, díky elektronům dodaným ze zinkové elekrody. Vyloučený vodík brzdí reakce a tak se musí odstraňovat tím, že se jím redukují nejčastěji oxidy kovů na kladný elektrodě. Obráceně se toho využívalo u hořčíkové mřížky, která se dala do horký slaný vody a na ni se položil zašlý mosazný, měděný, či stříbrný předmět. Trochu to dokázalo vrátit lesk
Odizolovaný koniec medeného drôtu som omotal vatou a navlhčil v slanej vode. To som pripojil na voltmeter ako plus. Po priložení na povrch rôznych kovov (pripojené na mínus voltmetra) som nameral výrazné, ale pre mňa rozporuplné veľkosti napätí.
(1) musí sa zľahka trieť o povrch inak klesá
(2) stúpa na danu hodnotu
(3) nestabilné
Niektoré hodnoty sedia s tabuľkovými, niektoré vôbec.
Zostáva otázka, aký je rozdiel medzi použitím HCl a NaCl. A ako by to bolo s kyselinou citronovou, alebo s hydroxidom sódnym? Aké reakcie tam budú prebiehať?
Skúšal som aj pákovú vodovodnú batériu (vraj sú chrómované).
Na páke bolo -200mV, na hrdle +60 až 100mV. Netuším, čo z toho by mal byť chróm.
NaCl je jako sůl neutrální takže moc dobře nefunguje, elektrolyt musí být buď kyselý(H₂SO₄;HCl; NH₄Cl) nebo zásaditý(KOH;NaOH).
Pro pokusy si připrav roztok NH₄Cl(salmiak) + H₂O; měděnou i druhou elektrodu(Fe;Zn; Al; ...) před vložením do elektrolytu očisti smirkovým papírem od oxidů.
Pro kovy s E ≤ (-0.4V) (např. Pb,Sn,Cd ..) probíhají reakce při normální teplotě velmi pomalu. např. kyselina sýrová neleptá olovo nebo cín, při její výrobě se používají olověné nádrže.
Pokud bych se chtěl vyhnout elektrolytům, které jsou obtížně dostupné nebo nebezpečné a omezil se na obyčejnou kyselinu citronovou, udělám velkou chybu ? Nepotřebuju žádné přesné potenciály, jenom rozlišit, jestli je hřídelka ocelová nebo chromovaná. Řešil jsem to i v jiném vlákně, ale tam byla doporučení spíš mechanického rázu (pilník, kladivo). Tahle elektrochemická varianta se mi líbí víc.
Stále se nedaří. Zkusil jsem tu kyselinu citronovou, později i hydroxid sodný. Základní problém je to, že měřená napětí jsou nekonzistentní, mění se v čase. Mezi dvěma stejnými hřebíky je okolo 60 mV, měla by snad být nula? Z těch tabulek, kde je jeden prvek víckrát, co teda platí pro obyčejné železo? Jsou nějaké požadavky na koncentraci roztoku? C
Kdesi byl návod na nouzovou hliníko-vzdušnou baterii, kde jsi použil jako elektrolyt rozpuštěný dřevěný popel (louh) a kus dřevěnýho uhlí byla druhá elektroda. Popisuje to třeba zde:
http://fyzsem.fjfi.cvut.cz/2013-2014/Leto14/proc/robinson.pdf
Kdysi jsem zkusil vykuchat D-čkový zinko-uhlíkový článek a když jsem do prázdnýho zinkovýho kalíšku nalil slanou vodu a zandal zpět uhlík, chvílu to dokázalo svítit s miniaturní žárovičkou z hodinek. Nejspíš je chlorid sodný málo účinný a navíc chyběl depolarizátor - ten černý humus, kterým se dá krásně zašpinit (Burel+saze)
Někde jsem zaznamenal, že v těch digitálkách "na vodní pohon" se snad používá hořčík na místo zinku. Jako depolarizátor jde použít "pražená mědˇ"
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.