Zaslal: po prosinec 07 2020, 15:55 Předmět: Detekce plamene
Ahoj,
mám lednici. Klasická karavanovka 12V/230V/plyn.
Mám starou verzi, kde je startování na plyn manuálně.
Otevřít kohout a držet ho zmáčknutý a pak mačkat piezo, dokud to nechytne.
Plamen se detekuje otevřením lednice přes takové průhledítko.
Ale má to nevýhodu, jednak se větrá. Když je lednice plná, tak není průhledítko vidět a musí se z lednice vyndavat věci. Navíc pokud je venku slunce, tak přes nasávací mřížku proniká světlo a v průhledítku není nic vidět.
Chtěl bych plamen nějak signalozovat LED diodou na panelu lednice.
Našel jsem detektor plamene pro arduiono s IR diodou.
Nehrál si s tím někdo? Jak moc je to spolehlivé a jak moc to ruší sluneční světlo? Plamen v lednici je takový malý modrý.
Dále pak jsem našel způsob detekce plamene ionizační elektrodou, tak jako to má například každý kotel. Jen nemohu najít nějaké schema zapojení (nejlépe na 12V), nebo neumím hledat.
Nejjednodušší kotle mají hlídání plamene termočlánkem. Ten sice dává pár mV, ale dost slušný proud, který přidržuje magnet v termopojistce. To napětí lze samozřejmě snímat a signalizovat.
Spolehlivý hlásič plamene je cenově v řádu nejméně několika desítek tisíc korun . Takže to asi ne . Různé náhražky nejsou spolehlivé , např. Tesla Liberec měla kdysi v plamenném hlásiči fotoodpor, kromě nějakého plamene to detekovalo třeba i odraz slunce od louže , když byly na obloze šikovné mráčky ( modulace , tj. náhradní mihotání plamene ). Doporučuji ten termočlánek jako u kotle , je to dost odolné vůči okolí. Detekce plamene
není jen o vlastním plameni, ale krom časového průběhu také o spektru přijímaného záření , vyhodnocuje se více spektrálních čar , podle toho , co má hořet .
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: po prosinec 07 2020, 16:44 Předmět:
On by se nabízel filtr a foto-něco, ale to se na tyhle věci nehodí kvůli teplotě. Malej termočlánek bude opravdu nejrozumnější řešení.
Ty ionizační detekce jsou dost citlivý na spoustu věcí, otec s tím experimentoval tak dlouhou, až se kotel vydal na výlet. No naštěstí to jen vyrazilo dveře, i když kdoví, co ještě nepřiznal. _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Ionizační detekce je při správné instalaci spolehlivá, Honeywell ji ve svých automatikách pro malé kotle používá už asi 40 let. Ale potřebuje vyšší napětí. U větších plynových kotlů se k detekci používala nikoliv IR, ale UV sonda. Výhodou byla rychlá reakce.
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: po prosinec 07 2020, 18:19 Předmět:
No to má logiku, když ten plamen je modrej. Jen mám pořád problém s teplotou, leda to vést nějakým vláknem kus dál od plamene. _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
V těch kotlích, kde jsem to viděl, se ten snímač prostě díval na plamen z podobné dálky, jako bylo průhledítko kotle, blízko ventilátoru přívodního vzduchu. Takže problém s teplotou nebyl. (Byl to kotel velký jak malý pokoj, výkon asi 2MW).
Logika UV není jen v modrém plameni, ale hlavně v tom, že pokud se použije IR, tak hořák po zahřátí září dlouho i sám po zhasnutí plamene.
Založen: Jul 21, 2006 Příspěvky: 25741 Bydliště: skoro Brno
Zaslal: po prosinec 07 2020, 18:26 Předmět:
Mě totiž hned napadlo zkusit jako detektor modrou ledku, ale pak jsem našel spoustu "ale". No je to mimo můj obor, stačil zážitek mýho otce. _________________ Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?]
Zkus použít IR fotodiodu ( je v černým pouzdře průhledným pro IR). Ve svíčkách, který po zapálení blikají to tak funguje. V noftových hořácích se piužívaly fotoodpory, nebo nějaký fotodiody. Ionizační elektrody chcou vyšší napětí.
Co tak zkusit vratnou bimetalovou pojistku. Zvolit vypínací teplotu pojistky 40 až 120 stupňů a umístit jí v blízkosti plamene. Signalizaci pak např. pomocí LED diody. Nebo mě napadá použít bimetalový keramický spínač ze starších ohřívacích deček. Vratné bimetalové pojistky prodává AME. Nebo je lze demontovat ze starých vyřazených praček.
Založen: Dec 20, 2007 Příspěvky: 1266 Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Zaslal: po prosinec 07 2020, 23:44 Předmět:
Moc informací nám tu o té lednici nedal, ale píše, že musí zmáčknout knoflík, držet a teprve když se rozhoří tak pustit. Přesně takhle funguje stará calexka na plyn. Takže nějakou detekci plamene to v sobě už musí mít, protože když plamen zhasne, tak se plyn zastaví. Dále předpokládám, že ten horký vzduch se musí odvádět nějakým“komínkem“ jako u té calexky. Takže buď bych se podíval, zda se nedá namontovat mechanický spínač, co by reagoval na to zastavení plynu, nebo využil tu teplotu z „komínka“ a snímal teplo tam. U toho plamínku moc místa nebude, tam by se musel dát jen hodně malý termočlánek, přímo do plamene.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.