Zaslal: ne prosinec 20 2020, 21:49 Předmět: Laboratorní zdroj a nabíječka
Nazdar všem.
Obrátil se na mě kolega s dotazem, zdali bychom mu společnými silami postavili nějaký rozumný laboratorní zdroj. Představa je tak 0-30V/5A max. Jde mu hlavně o nějakou rozumnou jednoduchost nastavování U/I, protože ty zdroje s barevným displejem (DPS3005) z EBaye jsou, myslím, "not user freindly".
Hledal jsem, hledal a nalezl asi toto:
• Konstrukční příloha Am. rádia 1983 -zdroj 0-30V/5A s předregulací - jak tady už někdo psal, je to regulováno na síťové frekvenci, takže se těžko odfitrovává 50 (100) Hz. Ale jinak to má hlavu a patu, výkon se neprotápí na tranzistoru.
• Zdroj s LM350
• Zdroj s LM723
• Zdroj s 2X LM723 - Tohle bych viděl asi jako nejzdařilejší.
• Nebo použít nějaký průmyslový zdroj 230/24V/5A a step-down měnič?
Navíc by chtěl využít vestavěné trafo i jako nabíječku, ale tam mám celkem jasno - Nabíječ s charakteristikou I z AR 10/81 je jasná volba, běhá mi tak asi 20 let k plné spokojenosti. Vyzkoušel jsem namísto ručkového měřáku i kombinovaný digitál U a I a vypadá to, že v tom nebude problém.
Co vy na to? Nemáte někdo zkušenosti se stavbou lineárního zdroje s přepínáním sekundárních odboček? Já mám Diametral P230R51D doma i v práci a běhá dobře, takže bych mu rád doporučil něco podobného. Ten můj domácí stál 2.500 Kč, tak to nebylo o čem přemýšlet.
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 19010 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: po prosinec 21 2020, 9:41 Předmět:
S tou 723kou jse stavěl dle amára , pak bylo přestavěno na obyčoperák=odcházel trand omezení proudu . jede těch přes 40 let , stejnětak ta nabíječka , ještě k ní byla dodělána regulace , snížení proudu při určitém napětí na aku .
Založen: Jan 19, 2005 Příspěvky: 3418 Bydliště: Haná / N.J.
Zaslal: po prosinec 21 2020, 10:28 Předmět:
Já 723 stavěl jako první zdroj (na DPS i s 2x ICL a na druhém panelu Displaye). Díky absenci zkušensotí z toho byl nakoneč šmelc. po letech sem se k tomu vrátil a zjistil že ta 723 mě tak jako tak zklamala svojí stabilitou (hlavně nastavení proudové smyčky).
Na nenáročné věci dlouho používám LM317 doplněnou navíc o hlídání teploty koncového trandu.
vlákno k tomu zde.
Je to jednoduchy a poměrně nezáludny.
Proč zbytečně protápíš výkon na dvou Graetzech, když to jde udělat jen s jedním.
Ještě by to chtělo doplnit ochranou diodu přes výkonový trandy.
Nevím, jestli je dobrej nápad cpát trimr do zpětný vazby (P9).
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.