A kdo bude rozhodovat o tom, který program je koukatelný a zaslouží si licenci? Nějaký soudruh na ministerstvu kultury? Takové rozhodování nás za Železného přišlo na 10mld pokuty + přes ČT zaplacení výstavby další sítě.
Založen: Jun 21, 2008 Příspěvky: 8996 Bydliště: Valachy
Zaslal: pá únor 26 2021, 13:52 Předmět:
Tak, tak - o prachy jde vždy až v první řadě. A diváku, ty se u té telky třeba poser _________________ Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Češi mohou celoplošně naladit 42 bezplatných televizních programů, v éře DVB-T jich bylo pouze 27. Více než 40 % televizních stanic vysílá ve vysokém rozlišení obrazu (HD).
Půl roku nás dělí od chvíle, kdy se odmlčel i poslední vysílač celoplošné sítě pro pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T. Diváci, kteří přijímají televizní signál z klasických vysílačů, jsou tak odkázáni na vysílání v novém standardu DVB-T2. ...
...
Přechod na DVB-T2 ale nepřinesl jenom samá pozitiva. Problémy nastaly řadě diváků s příjmem veřejnoprávního multiplexu 21, který z důvodu změny využívání pásma 700 MHz ve prospěch 5G využívá obrovskou jednofrekvenční síť takřka na celém území České republiky. Mnohé přijímače problematicky zpracovávají různě silné signály, tzv. echo a pre-echo, ze dvou a často i více vysílačů na stejném kanálu 26. Někde je řešením lepší nasměrování antény, jindy je problém v příliš citlivém tuneru, každopádně jde o potíž, která přetrvává a je nejčastějším důvodem stížností diváků. Dalšími sítěmi, které ztratily velkou část kmitočtů v souvislosti s uvolněním pásma 700 MHz, jsou multiplexy 22 a 23. S komplikacemi souvisejícími s echem a pre-echem se mohli diváci se potkat i v případě DVB-T vysílání, ale tyto problémy byly podstatně menšího rozsahu, protože tyto sítě obsahovaly výrazně více kmitočtů.
_________________ Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Oficiální hodnotící zpráva chválí přechod na jednofrekvenční DVB-T2 sítě, zároveň ale připouští, že to vedlo k lokálním problémům s kvalitou pokrytí. Budou se muset najít kmitočty pro dokrývače a opakovače.
Obyvatele měst a obcí v česko-polském pohraničí už několik měsíců trápí špatný televizní signál. Problémy jsou hlavně se stanicemi České televize, v některých oblastech však kolísá pokrytí také u komerčních televizních sítí. Starostové si na to stěžují, kde se dá. Stát připouští „místní problémy“, a ačkoliv uznává, že bude nejspíš nutné postavit dokrývače a opakovače, není zatím jasné, kdy se tak stane.
...
_________________ Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Založen: Jun 21, 2008 Příspěvky: 8996 Bydliště: Valachy
Zaslal: čt červen 17 2021, 18:38 Předmět:
Téměř po roce od ukončení sáhodlouhého přechodu na DVB-T2/HEVC (který trval až 3 roky a stál majlant) se najednou bude polemizovat, jestli byl vůbec nutný
Domnívám se, že Česká televize měla dostatečnou odbornou i argumentační sílu, aby přesvědčila státní úředníky i politiky, že přechod na DVB-T2 v současné podobě by byl příliš drahý luxus. Nyní už je pozdě litovat a je potřeba se nové situaci přizpůsobit. I s rozpočtem nižším o 300 milionů.
Česká televize loni úspěšně završila přechod na nový vysílací standard DVB-T2 s kódováním H.265 HEVC. Díky tomu může přinést divákovi více programů než umožňovala starší platforma DVB-T. Tyto programy mohou být navíc ve vyšším rozlišení. Otázkou je, zda veřejnoprávní televize bude mít na nových programech vůbec co vysílat, když vedení instituce avizuje nutnost výrazných úspor v příštích letech.
Důvodem úspor přitom má být fakt, že poslanci odmítli prodloužit výjimku, která České televizi (ale také Českému rozhlasu) umožňovala odpočet DPH v rozsahu podobném komerčním subjektům. Tato výjimka má omezenou platnost do 31.12.2021. Díky této výjimce měla Česká televize každý rok k dispozici přibližně 300-350 milionů korun, o které tímto přijde. Výjimka však byla časově omezená a jejím původním smyslem bylo zajistit hladký přechod veřejnoprávních médií na nový vysílací standard DVB-T2 s kódováním HEVC.
Bez těchto peněz však může Česká televize mít v budoucnu určité finanční potíže. Na druhou stranu je dobré se zamyslet i nad tím, zda byly prostředky investované do digitalizace skutečně vynaloženy efektivně, a pokud ano, proč televize nyní bije na poplach, když o tyto „dočasné peníze“ přichází.
...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19931 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po srpen 16 2021, 11:30 Předmět:
Vlákno topuji, protože jsem několik stránek přesunul do nového vlákna o tom, jak se dostat k signálu tam, kde není.
Opravdu to už uhnulo jinam a sem to nepatří.
Založen: Jun 21, 2008 Příspěvky: 8996 Bydliště: Valachy
Zaslal: so leden 15 2022, 19:11 Předmět:
Tak zrovna staré, kastlové okno bych klidně provrtal - něco jiného je, zda provrtat okno plastové.
Kdysi se s tím jeden můj kolega vůbec nes*al - takovéto kastlové okno provrtal, když instaloval "satelit". Ale ne přes kastl, ale provrtal (ve spodní části) obě křídla, přes které pak protáhl koaxiál. A ne ledajaký - ještě starý, pořádně tlustý - zelený (Kablo Blava?).
To pak bylo radosti "na Starém bělidle" - když nešlo nejen větrat, ale ani umýt okna. Já být majitelem, tak jsem mu uťal ruce u samé (_!_) _________________ Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Jaký to má útlum? Asi né malý. Dva konektorové spoje klidně 4db.
Je to stíněno hlavně proti LTE? Filtr je většinou v anténě.
Lepší je tedy asi vrtnout díru pod parapet.
Sedmnáct měsíců nás dělí od Světové radiokomunikační konference WRC 2023, na které se do značné míry rozhodne o osudu terestrického televizního vysílání v Evropě.
Právě na této konferenci by se totiž mělo diskutovat o osudu pásma 600 MHz, na které si brousí zuby mobilní operátoři. Mobilním sítím už televizní vysílání ustupovalo dvakrát: v letech 2008 až 2012 při přechodu z pozemního analogového na pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T, kdy se z televizního spektra ukrojilo pásmo 800 MHz pro pozdější mobilní sítě LTE/4G, a poté v letech 2019 až 2020, kdy kvůli uvolňování pásma 700 MHz (pro budoucí mobilní sítě 5G) celoplošné sítě DVB-T přecházely na nový vysílací standard DVB-T2. Celkem tak terestrické vysílání přišlo už o 43% svých kmitočtů.
...
80 milionů evropských domácností by přišlo o TV signál
...
Podle autorů výzvy je v ohrožení nejrozšířenější způsob příjmu televizního vysílání. V celé Evropě přijímá televizní signál na klasickou anténu 80 milionů domácností, což představuje 43 procent všech domácností na starém kontinentu. „Vysílací služby a bezdrátová produkční zařízení mohou nadále efektivně sdílet spektrum a rozvíjet inovace, ale pouze za předpokladu, že jim bude zachováno využívání celé spodní části pásma UHF. Bez možnosti využívat toto spektrum již nebude možné pokračovat v pozemním televizním vysílání,“ varují autoři výzvy. Současné frekvence pro celoplošné pozemní televizní vysílání jsou garantované pouze do roku 2030. Česká republika prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu už loni deklarovala zájem zachovat terestrickou televizi i po roce 2030.
...
_________________ Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19931 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so červenec 23 2022, 21:02 Předmět:
Ať pro toto tvrzení máš jakékoli důvody, konečně - to bych mohl říci taky, ale neřeknu to: pořád totiž jen v naší zemi ještě zbývají statisíce, spíše miliony těch, kteří, bez ohledu na kvalitu obsahu, se příjmu terrestrického vysílání nijak nadšeně nevzdají.
Není to nijak dávno, co se musely přelaďovat STA v tisících bytových domů, i k novým televizím se prodalo velké množství nových settopboxů (nehledě k tomu, že mnoho z nich už předtím muselo koupit settopbox pro DVB-T, který také oslepl a oněměl). Dnes je problém sehnat novou televizi s analogovým vstupem CVBS PAL (a je jedno, zda mají SCART, RCA nebo vlastní Jack s adaptérem), ti šťastnější takovou 4K nebo HD televizi mají, ale zase jim vadí, že signál vnitřně zdigitalizovaný z analogového vstupu nelze uložit na USB zařízení. Takže ti první přímo přicházejí o možnost přehrát si svoje rodinné události, druzí o ni přijdou, až video doslouží. Někdo si nechá ty záznamy převést na DVD nebo flešku, ale musí zvážit, kolik toho se přepisovat vyplatí, aby na to někdo vydržel koukat... přece jenom z videa se kazeta vyndala a dokoukalo se to jindy. DVD formát také příliš perspektivní není - přehrávače DVD totiž také vyžadují televizi s analogovým vstupem. Nezbude, než koupit Blu-Ray přehrávač, i když není proti settopboxu o tolik dražší, ale má HDMI...
To není nic proti ostatním komunikačním platformám, tady jde o to, že diváci jsou stále častěji nuceni odstavovat funkční techniku jen proto, že časový interval od minulé vynucené nekompatibility k nové nekompatibilitě se zkracuje. Teď by za to zase zaplatilo 80 milionů evropských domácností.
Jistě, prachy jsou oběživo, tak ať to běhá, ale co ta spousta elektronického odpadu? Nějak si ty požadavky na rozvoj a ekologii odporují navzájem. Ale jedno mají společné - zaplatíme to zase my všichni, ať už to pozemní vysílání potřebujeme, nebo ne.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3 ... 64, 65, 66
Strana 66 z 66
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.