Pro vinutí transformátorů ve sp. zdrojích se nepoužívaní dráty, ale VF lanka.
Dotaz:
Jednotlivá lakovaná vlákna ve VF lanku
A) musí být smotaná
B) nesmí být smotaná
C) je to jedno
Založen: Nov 01, 2008 Příspěvky: 4297 Bydliště: Skalica
Zaslal: pá duben 16 2021, 10:54 Předmět:
Isto tu budú viacerí čo majú presnejšie info, ale pokial ja viem tak "lankový" kábel má pri tom istom priereze menší odpor resp lepšie vedie el. prúd a tým pádom je výhodnejší.
Založen: Mar 28, 2012 Příspěvky: 7966 Bydliště: Brno
Zaslal: pá duben 16 2021, 11:09 Předmět:
Hlavně to bude asi o mechanických vlastnostech - pokud nebudou jednotlivá vlákna (=drátky) spletená, nebude výsledná licna mechanicky držet u sebe, rozplete se na jednotlivé drátky. _________________ Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3578 Bydliště: Havířov
Zaslal: pá duben 16 2021, 13:47 Předmět:
Za C. Nesmotaná lanka navineš hustěji, ale jednotlivé závity budou mít vůči sobě větší kapacitu. Stejné cívky, lišící se pouze v smotaném/nesmotaném lanku budou mít tedy mírně odlišné parametry, ale posouzení, která z nich je "lepší" už záleží na konkrétní aplikaci.
Založen: Feb 05, 2007 Příspěvky: 1734 Bydliště: Liberec - tam na severu Čech
Zaslal: pá duben 16 2021, 23:07 Předmět:
Z literatury o spínaných zdrojích, o jejich návrhu a konstrukci (obecně řečeno, přesně už nevím kde to bylo uvedeno) jsem se dozvěděl, že do průměru CuL drátu cca 0,7mm se skin efekt projevuje při těch vyšších frekvencích pro spínané zdroje (uvedené cca 50kHz a výše) minimálně, zvětšováním průměru použitého drátu pak skin efekt exponenciálně narůstá... Doufám, že jsem to napsal správně. Proto se ve zdrojích často využívá vinutí prováděné dvěma, třemi, i více vodiči zároveň - vedle sebe - bifilární, trifilární, ... vinutí.
Výpočtem pro f=50kHz vychází hloubka vniku asi 0,32mm.
Takže si to vysvětluji tak, že kruhovým vodičem o průměru 2x0,32=0,64mm je veden téměř celý proud a další zvyšování jeho průměru už není příliš efektivní.
Ve skutečnosti je zde ale situace ještě horší, protože proud obsahuje vyšší harmonické kmitočty.
Tady se ukazuje hlavní výhoda použití lanka.
Tohle je spíše teorie, většina spínaných zdrojů je vinutá drátem, třeba zdroje z počítačů, tlumivky z počítačů. Ve snižovači napětí pro bateriovou síť 48V - z rozsahu 62 - 48V na 48V/100A jsem viděl (je stále provozován) pracovní tlumivku na toroidu cca 80mm průměr jádra, vinutí vodičem CSA 16mm² , snižovače (tzv. stabilizátory) takto pracují skoro 20 let. Další námi provozované (zakoupené) zdroje pro střední výkony 5 - 30kW, nabíječe, zvyšovače, mají transformátory planární, tam taky není žádné vf lanko, ale plochý vodič.
Asi jsem zapomněl na svářecí zdroje, tam ještě mají vinutí vf lankem využití.
A jaká je postačující rychlost (on/off time, ft) spínacího tranzistoru (půlmůstku), který pojede např. na 50 kHz ? _________________ pro mládež - Hamíkův koutek
Ještě k VF lanku, nestačí aby bylo smotané, musí být spletené, to znamená - že vodiče lanka střídavě při splétání procházejí středem a okrajem svazku vodičů. Jinak se uplatní skinefekt stejně jako u pevného vodiče.
A nebo vyvrátit, já si to pamatuju ze školy z elektroniky, profesor měl k tomu nějaký graf a vzorce. Ale je to už přes pětačtyřicet let, tak to beru jako dogma, vycházím z toho, že většina z toho co mě v technických předmětech naučili byla pravda a hodila se mi většinu profesního života.
Založen: Mar 30, 2012 Příspěvky: 3578 Bydliště: Havířov
Zaslal: ne duben 18 2021, 14:29 Předmět:
Tady už zřejmě bude záležet na tom, zda jde o jediné lanko, nebo o souběh mnoha lanek smotaných do cívky. První případ by možná stál za zvážení, ve druhém případě je však jednotlivým vodičům lanka zcela lhostejné, zda jejími sousedy teče proud téhož nebo jiného závitu, protože všechny tyto proudy i jejich magnetické účinky jsou totožné.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.