Založen: Feb 14, 2005 Příspěvky: 9116 Bydliště: Brno (JN89GF)
Zaslal: út listopad 16 2021, 17:02 Předmět: Agfalux
Neví někdo, co se do tohoto používalo jako zdroj světla?
Mimochodem, ta baterie má furt napětí, sice vidím, jak padá i jen vlivem měření, ale má ho a nevytekla.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32930 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út listopad 16 2021, 17:30 Předmět:
Podle patice by do toho mohly patřit bleskový "žárovky" s bajonetovou paticí a baňkou plněnou vzduchem a s dávkou hořčíkovýho drátku - připojením napětí se hořčík zapálí a vydá záblesk, "zabalení" do skleněný baňky má za úkol jedna usnadnit manipulaci a "přebíjení" a v sekundárním efektu i bránit rozletu žhavejch částeček hořícího hořčíku, který jinak strašně rády něco podpalovaly ... Ty bleskový kostky se dávaly nahoru na foťák, protože už v sobě obsahovaly reflektor - do tohohle se zastrkovaly a pootočením zajišťovaly jednorázový "žárovky". Existovaly i se žlutou baňkou, který měly imitovat žárovkový světlo (hořčík hoří bíle, má spektrum podobný modernějším xenonovým zábleskovým výbojkám). _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19925 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út listopad 16 2021, 20:39 Předmět:
Ještě je mám schované: bleskovky PF1B od Philipsů v modré baňce, aby jejich barva světla byla vhodná pro diapozitivy pro denní světlo.
Jsou bezpaticové (ty s bajonetem se přestaly používat někdy v půlce šedesátých let).
Hořčíkový drátek v kyslíkové atmosféře, zapálit se dá tužkovkou (některým, tuším od Sylvanie, se přes kontakt Flexarety nechtělo, tak jsem měl v blesku tužkovky dvě). Doba hoření asi 1/30 s, proto u foťáků se štěrbinovou závěrkou se nastavoval tento čas. A synchronizace byla M, tedy s předstihem asi 1/75 s, aby drátek měl čas se rozhořet, než závěrka otevře.
Bleskovka byla tedy na jedno použití, v blesku musí být nějaká vidlička na její vyhození, protože sklo obvykle při záblesku popraská a, aby se nerozletělo po okolí, je potažené vrstvou plastu. Ten se nataví a dobře se lepí na prsty a pak jde i s puchýři od nich.
Tyto Philipsky stály 11 korun za 5 kusů, což tehdy bylo dost drahé žrádlo.
Ale reflektory blesků dovolovaly svítit i do stran a stropu, což dělalo příjemně měkčí osvětlení proti elektronickému blesku. Jen ta třicetina vteřiny byla dost dlouhá a hodila se spíše na statické snímky.
Elektronický blesk naproti tomu vyžaduje synchronizaci X, tedy v okamžiku, kdy je závěrka zcela otevřená (současné blesky dokonce lze synchronizovat "na první lamelu", tedy těsně po tom, kdy závěrka otevřela, nebo "na druhou lamelu", to je těsně předtím, než začne druhá lamela zavírat). Jeho doba hoření je kratší, než asi 1/500 s (většinou o hodně kratší, blesky v kompaktech svítí jen asi 1/2000 s) a světlo je reflektorem soustředěné k objektu.
ty čtyřnásobné bleskovky pamatuju jako malej spratek, když u nás byli příbuzní z Kanady, milostivě mi dali na hraní použité.
Je to v principu totéž jako ve starých groteskách, když fotograf za deskáčem zatáhl za šňůru se zapalovačem a odpálil magnézium na stojanu.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32930 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út listopad 16 2021, 21:28 Předmět:
Magnézium k deskovýmu "bednaflexu" se vždycky odpalovalo doutnákem na překlopným ramínku, v podstatě to bylo stejný, jako pozdně středověkej doutnákovej "zámek" u mušket, hákovnic a arkebuz ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Aug 12, 2012 Příspěvky: 1520 Bydliště: J H
Zaslal: út listopad 16 2021, 21:49 Předmět:
táta měl blesk na tři monočlánky a dávaly se do něj zábleskovky co byly jak žárovka (i závit měly), akorát v nich byl "zmačkaný staniol". Před mnoha léty jsem ho daroval jednomu foto nadšenci, protože se nedaly běžně sehnat ty "žárovky" a taky to bylo nepraktický. V tý době jsem měl elektronický blesk, takový šedivý s "kabelkou" na baterie. Na ten typ si už nevzpomenu _________________ ........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19925 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st listopad 17 2021, 8:16 Předmět:
Dlouhý čas hoření bleskovek nebyl jen nevýhodou: jestli měla bleskovka pro jedenadvacítku film (21°DIN = 100ASA) směrné číslo asi 24, platilo to jak pro negativ, tak pro inverzi, černobílý i barevný materiál.
To u elektronického blesku bylo jinak - na barevný negativ jsem počítal se směrným číslem kolem 16, ačkoli na černobílý stejné citlivosti měl 22. Platilo to u blesku Mechanika i u Kakonetu (pohledově stejná výbojka, jen Japonec vrazil před ni nažloutlý filtr). Barevný materiál při časech kratších, než 1/1000 s, viděl prostě každou vrstvou jinak blbě. U toho Japonce uváděli dobu záblesku do poklesu na polovinu svítivosti 1/1700 s, což tehdy asi byl ještě pravdivý údaj. Ostatně, kdo měl elektronický blesk s automatickým utnutím záblesku po dosažení nastavené expozice, si posunu do modré na snímcích zblízka musel všimnout taky.
Tímto ty bleskovky netrpěly.
Zato se musely měnit a lepily se na prsty a každé políčko na svitkovém filmu se s nimi skoro třikrát prodražilo...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19925 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st listopad 17 2021, 16:11 Předmět:
forbidden napsal(a):
Koukám, že dřív bylo fotografování docela věda...
Ani ne, tedy alespoň jsme si to tak nebrali. Nezatěžováni přebytečnými zákonnými povinnostmi a úřady jsme na to měli dost volné kapacity, abychom se něco přiučili. A taky bylo z čeho, hustota zkušenějších na čtvereční kilometr se držela v horní čtvrtině světového žebříčku, knížky, které o fotografování vyšly, byly od zkušených praktiků, ty nebyly psané na kšeft, ale k užitku. Také v časopisu Fotografie se toho našlo dost, dodnes je to rozdrobené do spousty fragmentů na různých stránkách po internetu s přístupem jen zřídka novátorským.
Mnozí jsme experimentovali (ať už ze zvědavosti nebo z nedostatku vhodných materiálů): na něčem jsme si nabili hubu, tak jsme si museli sehnat informace o tom, co děláme blbě, a jak se tomu příště vyhnout.
Pokud jde kvalitu fotek, teď nemyslím ani tak technickou (celkem brzy jsme přišli na to, že cena foťáku nemusí být na fotce vidět, když ho drží sudokopyto), ale obsahovou: kdo se uměl dívat, nebylo mu zatěžko si za záběrem dojít a vyčekat si správné světlo, měl nejvyšší výtěžnost materiálu, vždyť na svitkový film 120 se ve formátu 6x9 vešlo jen 8 obrázků. Z toho se muselo vytáhnout aspoň šest dobrých fotek, jako jich jiní vytáhli šest z celého kinofilmu 135 (a dnes jich mají šest dobrých z 250 nasekaných digitálem). Učilo nás to zbůhdarma neplýtvat, ať se toho vyhodí co nejméně. Cena materiálů a chemikálií vypadá z dnešního pohledu směšně, ale vydělávalo se na ně déle, než dnes.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32930 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: st listopad 17 2021, 19:58 Předmět:
Tak, podepisuju, kdo začínal na film, ten i dneska nad digitální fotkou přemejšlí a umí ji "cvaknout" tak, aby měla vypovídací hodnotu prakticky hned na první pokus. Samozřejmě digitál má spoustu dalších výhod včetně možnosti okamžitý kontroly prakticky okamžitě po pořízení na nějakým displeji, ale když si vzpomenu na ty pocity, když člověk v zatemněný koupelně poslepu soukal film do tanku a měl sevřený půlky, jestli budou fotky správně ostrý, zacloněný a nasvícený a pak ta úleva, když to jen vypraný ještě mokrý kontroloval lupou a pak pod zvětšovákem ... Já si doma dělal jen černobílou, na barvu jsem neměl prachy, vybavení ani zkušenosti, ale na tyhlety pocity nejde dost dobře zapomenout ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Ještě k těm bleskovým žárovkám - pamatuji si že jsem kdysi nějaké nepoužité viděl a vypadaly jako by byl ve skleněné baňce zmačkaný alobal - asi teda hořčík (tady píšete o hořčíkovém drátku ale ta verze co jsem tenkrát viděl mi připomínalo zmačkaný alobal), je možné že by bylo víc variant řešení těch žárovek nebo si to po té době už blbě pamatuju? (bude to tak 30let co jsem to viděl)
A ještě si myslím že ten blesk který k tomu tenkrát byl měl napájení baterií o napětí 22,5V!, vypadala podobně jako 9V baterie 6F22, ale kontakty byly na protilehlých stranách, byla to Varta a ještě bych ji měl mít někde schovanou. Nikdy jindy jsem takovou baterii naživo neviděl
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.