Získal jsem vyřazený multimetr METEX M3860D. Nefungovalo v podstatě nic (displej napůl mrtvý, přepínač nefunkční, komunikace utichlá ...), ale postupně se mi to povedlo skoro všechno opravit.
Poslední věc k opravě je měření indukčnosti.
Jako ne, že by to pro mě bylo nějak životně důležité, ale když už jsem se do toho pustil, tak bych to chtěl dotáhnout až do finále.
Na indukčnost ale už nějak nestačím - není mi jasné, jak to vlastně funguje.
Tady je schéma bloku, který by se měl starat o měření indukčnosti.
Po měření na jednotlivých měřících bodech jsem zjistil, že oscilátor z obvodu NJU4011 oscilátoruje frekvencí asi 600Hz.
Na řídících pinech přepínače HC4053 se zdá být také všechno v pořádku.
(přepínače "A" a "C" přepínají ve stejné fázi, přepínač "B" přepíná v protifázi)
Podle mě je první problém v tom, že v bodě M4 (na noze č.1 obvodu HC4053) je v podstatě stejný signál nezávisle na tom, jestli do měřících svorek zasunu cívku 10mH nebo 220uH.
Tady nějak nedokážu pochopit, co se tam má správně odehrávat.
Průběhy pro 10mH a pro 220uH zde:
M1-M4 pro 10mH
M1-M4 pro 220uH
Další problém, který se od toho předešlého možná odvíjí, je v tom, že na noze 15 obvodu HC4053 (výstup jeho B přepínače) není žádné napětí (kromě nějakých krátkých špiček),
takže další členy měřícího řetězce - sledovač signálu IC8 a napěťový zesilovač IC9 - nemají co měřit.
Detailní průběhy v bodě M6 pro zasunuté cívky 10mH a pro 220uH (pozor na napěťové měřítko pro druhý kanál: 10mV/dílek)
M1-M6 pro 10mH
M1-M6 pro 220uH
Můžete mě někdo trochu postrčit - kterým směrem se mám zaměřit?
Je vůbec ta základní frekvence oscilátoru (600Hz) správná?
Mám zkusit vyměnit přepínač HC4053?
A nebo mám odškrábnout nohu 15 a zjistit, jestli se tam něco nezanáší z toho sledovače IC8?
Tady dávám k dispozici všechny podklady, které se mi povedlo k měřáku sehnat na internetu.
Jsou tam i všechny záznamy průběhů signálů, které jsem snímal osciloskopem.
První (žlutý) kanál je vždycky průběh v bodě M1 - to je kvůli tomu, aby se daly jednotlivé obrázky navzájem sesynchronizovat.
Mně spíš přijde, že ti nepřepíná ten přepínač rozsahu na vstupu. Když tam místo cívky dáš zkrat, musíš mít v bodě M4 prostě 0 (což odpovídá i tomu, když tam dáš malou cívku).
Jinak princip je jednoduchý - oscilátor kmitá asi na správné frekvenci. Podle toho, jaký cívka klade střídavému proudu odpor, takovou má indukčnost. A 4053 se ve směru M4-M6 chová jako řízený usměrňovač - v tomhle případě měří naindukovaný proud po ukončení buzení.
Při připájené cívce se ti musí změnit průběh v bodu M4. Klidně to zkratni, pak tam musí být 0. Ale pokud se to nepřenáší na M6, může být ještě vadná 4053.
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6750 Bydliště: Praha
Zaslal: čt prosinec 09 2021, 21:07 Předmět:
Zkusil bych vyměnit 4053, je natvrdo spojená s vnějším světem a tudíž první na ráně, pokud do toho někdo pustil, co neměl. _________________ Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Založen: Feb 28, 2014 Příspěvky: 30 Bydliště: Milevsko
Zaslal: pá prosinec 10 2021, 7:38 Předmět:
Tak první změna:
V původním příspěvku jsem všude uváděl, že jsem zkoušel měřit cívku 220mH. To byl omyl. Ve skutečnosti to bylo 220uH. Už jsem ty jednotky opravil.
Další věc: Když jsem cívku připájel přímo mezi nohy 1 a 2 obvodu 4053, tak se na ní průběh opravdu změnil a v závislosti na indukčnosti se se ten průběh mění výrazně.
Založen: Feb 28, 2014 Příspěvky: 30 Bydliště: Milevsko
Zaslal: pá prosinec 10 2021, 11:59 Předmět:
HOTOVO - FUNGUJE!
Díky všem za rady.
Nakonec jsem vyměnil ten 4053 a začalo to měřit.
Sice si ještě budu muset trochu pohrát s kompenzací a zesílením, ale v tom už se vyznám.
Ukázky průběhů za přepínačem (noha 15 obvodu 4053):
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.