Zaslal: út květen 24 2022, 14:46 Předmět: Síla napnutí řemene v Hertzech.
Dnes jsem v příručce pro servis pohonu dveří narazil na informaci, že napnutí zubatého řemenu má být 31Hz až 33Hz. To má být jako co? Že do něj klepnu šroubovákem a změřím jeho odezvu? A jak se jmenuje ten měřák?
Založen: Jan 14, 2017 Příspěvky: 125 Bydliště: Brno jako Brno
Zaslal: út květen 24 2022, 14:58 Předmět:
To je asi tak rada pro servismany, jak moc se jim při tom roztřepou kolena. _________________ ---------------------------------------------------------------------------
Krásné a příjemné věci by se neměly odkládat, nikdy nevíš, jestli se k nim budeš moci ještě vrátit ...
Nicméně protože dnes je tendence vše dělat složitě (a typickému zaměstnanci je zpravidla jedno, kolik co stojí, když mu to platí někdo jiný), tak holt není napnutí udávané jako průhyb při nějaké síle působící uprostřed, ale takto...
Amatérsky bych kmitání řemene po brnknutí na něj asi snímal spíš opticky (na mikrofon je to dost nízko), nebo magneticky a výsledek zobrazoval na osciloskopu. Pro ty, kdo osc. nemají, lze využít třeba PC se zvuk. kartou a příslušný program.
Mobil by taky šel, ale bude možná problém ten externí vstup.
Neni to tom delat neco slozite, ale presnosti nastaveni, potazmo o spolehlivosti a zivotnosti takoveho remenoveho prevodu. Nastav si to klidne podle oka, ale pak nefnukej kdyz remen vydrzi ctvrtinu.
Jenže proč to dělat jednoduše a levně, když to jde složitě a draze?
V dnešním světě produkce jedné sračky vedle druhé se holt malá životnost čehokoliv následně dá svést na cokoliv, to je pravda. A když se dotyčný bude vzpouzet (a bude se snažit najít pravdu), stačí ho veřejně ztrapnit, nebo nasadit dobrého právníka a pohrozit pokutou, či dokonce basou.
Lžou úplně všude, tak proč nepřidat jednu další lež, že...
Ještě dodávám, že k vibračnímu měření napnutí by možná šlo zkusit použít optický otáčkoměr (je poněkud obvyklejší a levnější, než ty specializované frekvenční testery napnutí), případně s nalepením odrazného terčíku.
31 Hz odpovídá 1860 ot/min atd. (při jednom pulsu na otáčku).
Možná ale bude problém s rychlostí reakce otáčkoměru a krátkou dobou chvění toho řemene (z principu bude coby rezonátor mít velké ztráty, protože vnitřní tření materiálu, velký průřez a tím i tření o vzduch atd.).
Osobně bych volil vhodnou metodu sejmutí a následně paměťový osciloskop.
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6750 Bydliště: Praha
Zaslal: út květen 24 2022, 15:59 Předmět:
Hlavně zrovna u pohonu dveří je požadavek na přesnost napnutí a tím požadovanou složitou měřící metodu opravdu nutný, že. Ještě bych to chápal někde na letecké technice, u těch dveří musí měření průhybu naprosto vyhovět. Třeba je to záměr, aby to nemohl servisovat jen tak někdo bez vybavení. _________________ Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
... Třeba je to záměr, aby to nemohl servisovat jen tak někdo bez vybavení.
Jo, přesně tenhle dojem mám coby servisák už hodně dlouho. Dominantní pak třeba je používání softwarových řešení všude možně místo hw a samozřejmě uzamčený procesor.
Pořád se mi ale nechce úplně věřit, že by šlo o nějaké celosvětové cílené "spiknutí" (nejsem zrovna příznivcem konspiračních teorií).
Podle mě jde fakt spíš o tupost konstruktérů coby zaměstnanců (zcela bez vazby na zákazníka) a naprosté neřešení otázky "co, jak a za kolik budou dělat ti další po mně". No a markeťáci/prodejci atd. to samozřejmě vítají.
Lebo zo všetkých fyzikálnych veličín je najpresejšie meranie frekvencie a času. A na meranie netreba žiaden špeciálny hardvér, len aplikáciu a bežný smartfón. A absolútne sa eliminuje ľudský faktor. Nedostatok je len, keď je remeň od iného výrobcu s inou hmotnosťou a tuhosťou, ale pre ten bude zrejme optimálna aj iná sila, takže to už je potom jedno.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19927 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út květen 24 2022, 16:25 Předmět:
A co tu tradiční ladičku 32 Hz s průhledovou clonkou? Ladička určitě vydrží kmitat déle, případně se jí dá pomoci zařazením jako selektivní části jednoduchého oscilátoru, aby kmitala déle.
Klepnu na řemen ladičkou a skrz clonku se na něj podívám. Čím pomaleji se bude zdánlivě "v záběru" prohýbat, tím blíž jsme k požadované frekvenci.
A nakonec stejnou službu by udělal malý stroboskop s tímto kmitočtem.
Naposledy upravil Hill dne út květen 24 2022, 16:31, celkově upraveno 1 krát.
Ano, na principu stroboskopu jsou založeny některé aplikace pro smartphony jako "měřiče" kmitočtu. Takže nalepit odrazku, na founu nastavit 31 Hz (pokud to umožní) a "ladit" řemen.
Založen: Jan 25, 2005 Příspěvky: 285 Bydliště: Praga mater urbium
Zaslal: út květen 24 2022, 18:35 Předmět:
Je to běžný způsob měření, používáme v práci. Jsou to pohonné řemeny a je důležité přesné podložení. Vetšinou se uvádí rozteč podepření 1m špalíky výšky 5cm. Je na to speciální měřák s mikrofonem, ale poslouží i aplikace v mobilu (belt tension meter). Pak už se vezme očkový klíč tak 32 a opakovaně se ve středu rozepření údery zjišťuje napnutí.
Aha, tak dokonce je na mobil speciální aplikace, to jsem nevěděl.
Edit: neodolal jsem, nainstaloval a otestoval brnkáním na různě napnutou normální bílou síťovou dvoulinku (tuším 2x1 mm2).
Bohužel aplikace přestává fungovat někde u 50 Hz (směrem dolů), přestože signál stále zobrazuje.
Zkusil jsem instalovat i výše uvedený [url=https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.nokubi.nobapp.soundanalyzer.free]SoundAnalyzer[url]. Při brnkání je jednoznačně vidět peak na příslušné frekvenci (i s kurzorovou čarou), nicméně pod 50 Hz amplituda prudce klesá, takže jde evidentně o vlastnost telefonu (ať už hw, nebo sw).
Prostě to, čeho jsem se obával už někde nahoře.
Samsung Galaxy A52.
Naposledy upravil JirkaZ dne út květen 24 2022, 19:18, celkově upraveno 1 krát.
Servisáci strojních zařízení na to mají dedikovaný měřák. Frekvenci pro ten který konkrétní řemenový převod v zařízení určuje výrobce. Je to naprosto korektní metoda.
Některé přístroje snímají vibrace řemene opticky, jiné akceleračním snímačem na pružné "anténě".
Stačí se podívat třeba tutaj:
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.