Jak jinak to rychle přidat, než do DAB+ nebo DVB-T2. Nyní by měl přijít Lídl s cenou do pětikila, nebo se hecnout někdo jiný a např. po předložení ukrajinského pasu, prodat jeden kus za nákupku.
Tak koukám, že v multiplexu, kde je DAB top 40 je Ukrajinský rádio - vysílání pro Ukrajince
Na tom nevidím nic novátorského, ve světě je obvyklé, že od určitého zajímavého procenta v populaci se na menšiny pamatuje takovými aktivitami, buď externě z mateřské země nebo přímo v cílové zemi, pokud to je v souladu se zájmy starousedlíků. Pokud je menšina ještě početnější, není asi později vyloučeno nějaké to právo na "sebeurčení" v cílové zemi.
Vietnamců je tu taky dost,
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vietnamsk%C3%A1_men%C5%A1ina_v_%C4%8Cesku
při jejich pověstné pracovitosti se jim tu určitě vyplatí i vlastní operátor
https://www.vinatel.cz/index-cs.html
Každé čtvrté prodané rádio na českém trhu podporuje DAB+. Dlouhodobou vadou na kráse digitálního vysílání však bylo pokrytí uvnitř budov. Český rozhlas chystá velké vylepšení.
Digitální vysílání v DAB+ je jednou ze základních distribučních platforem Českého rozhlasu. Jeho popularita zvolna roste. „Podle dotazníkového šetření v rámci Radioprojektu využívá poslech stanic prostřednictvím DAB+ 14 procent lidí. Při srovnání s předposledním měřením se jedná o nárůst z 11 procent na 14 procent. Oproti tomu FM stagnuje či mírně klesá,“ řekl technický ředitel Českého rozhlasu Karel Zýka na konferenci Digimedia.
Od příštího roku se navíc očekává rozvoj dvou nových DAB+ sítí pro soukromá rádia.
Český rozhlas provozuje svůj celoplošný multiplex s pokrytím 95 procent populace. Technickým operátorem jsou České Radiokomunikace, roční provoz digitální sítě vyjde na 60 milionů korun. „Je to částka, jakou nás stálo AM vysílání, jímž byla šířena celoplošně jedna stanice, potom několika málo vysílači ČRo Plus a z jednoho malého vysílače Radiožurnál,“ připomněl Zýka.
...
„Naším dalším milníkem je zajištění kvalitního příjmu uvnitř budov. Cílem tedy už není rozvíjet nějaké extenzivní pokrytí komunikací nad těch 95 procent, ale zvýšit intenzitu a homogenitu elektromagnetického pole v městských aglomeracích tak, aby se ten signál dal uvnitř budov chytit co nejlépe,“ slíbil technický ředitel.
...
_________________ Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Budu citovat pana Mikuláštíka a pod to se i podepisuji.
Karel Mikuláštík
Český rozhlas ve své DAB síti stále používá vyšší zabezpečení EEP-2A pro jehož změnu na standardní EEP-3A doplňováním malých dokrývačů už nikdy nebude argument. Zmiňované prahové hodnoty úrovně signálu platí nejpravděpodobněji právě pro EEP-3A a současný stav má tedy rezervu cca 2 dB. Případná změna na 3A by mohla katapultovat rozsah datových toků pro jednotlivé stanice ze současných 40 - 72 kbit/s na cca 56 - 96 kbit/s. Z Rozhlasu už několik let zaznívají výroky o tom, jak je zvuk HE AAC s nízkým datovým tokem super a jak je vědecky potvrzeno, že to nikdo nepozná. Ze zkušeností mého okolí i své vlastní ale vím, že se zvukem je spousta lidí nespokojena. Pokud by to bylo tak super, proč např. Poláci vysílají své hlavní programy v DAB+ s datovým tokem 96 - 112 kbit/s? Proč hlavní německé veřejnoprávní stanice vysílají minimálně 88 kbit/s (ale klasiku pak i 144 kbit/s) a pro soukromníky je tam standardem alespoň 72 kbit/s? Na internetu se běžně streamuje v AAC-LC 128 kbit/s. Jsme snad jako posluchači/koncesionáři ČRo víc hluší, nebo hloupější, aby na nás stále létaly tyto bulíky?
Primární funkci DAB v ČR není zlepšení posluchačské kvality, (ale ušetřit na vysílačích.)
FM: Každá stanice musí mít svůj vysílač, svoji frekvenci a okolo ní "prostor", aby do sebe nelezly
DAB: na určitou frekvenci můžeš nacpat několik stanic - a čím je nižší datový tok, může jich tam být víc (priorita). Je to stejný, jako multiplexy v TV - (kdo věří v 4K vysílání na DVB-T, je naivní)
prakticky: každý DAB multiplex - frekvence má svýho majitele/provozovatele, což jde to zjistit v menu některých DAB přijímačů.
v Brně je to "Teleko" a "ČRO DAB+", v okolí Brna jen "ČRO DAB+"
Pod nimž vysílají "zapojené" stanice, (který mu za to platí).
V závorkách je můj osobní názor/závěr a nemusí být přesný.
Co je to platný, když DAB rádia, který jsou na trhu používají čím dál horší - levnější platformy - Pak se člověk diví, že je hlasatel slyšet jak přes píšťalu a ve stereu jen některý verze MPX - Konkrétně se to týká TESLA SOUND DAB modelů.
Já už mám dvě. Jedno větší doma na stole a druhé jako tranzistorák do kapsy v práci. _________________ Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Demolice běží naplno.
Digitální rozhlasové vysílání veřejnoprávního vysílatele bude nově dostupné pro další posluchače. Český rozhlas (ČRo) ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi (ČRa) uvedl do provozu osm nových vysílačů DAB+ multiplexu ČRo.
Osmička nových DAB vysílačů se nachází na různých místech České republiky a jejich posláním je dokrýt tzv. bílá místa a oblasti, kde doposud nebyl signál veřejnoprávního DAB multiplexu v dostatečné kvalitě.
...
Jj - 8 malých vysílačů (dokrývačů?) spouštějí, ale dát to třeba na velký vysílač, jako jsou Val. Klobouky - Ploštiny, je ani nenapadne _________________ Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Založen: Apr 08, 2004 Příspěvky: 3378 Bydliště: Brno
Zaslal: čt srpen 24 2023, 13:53 Předmět:
Jsem mile překvapen dostupností DAB+, tedy signálem. Pořídil jsem si malé radijko DAB+PC1. Jsem v 11 patře a radio zapnuté u počítače. Např. stanice TOP 40 i se zataženým prutem valí bez záseku. Komprese, kvalita zvuku na to bych musel mít jiné železo. Ale na domácí tranzistorák jako zvuková kulisa to není k zahození. Dnes i malý repro dokáže vykouzlit trochu dynamiku.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.