-> Artaban001: Máš pravdu, toto vlákno sa začalo podobať na guláš, ale ono to všetko spolu súvisí. Pomocou prerábky rádia Spirituál som sa dostal k formám miestneho rušenia, a keď ich lokalizujem a uzavriem túto tému, vrátim sa späť k Spirituálu
Keď hovorím o rušení 10 Hz, tak samozrejme to nemôže byť čistá sínusovka. Budú to nejaké pulzy. Dúfam, že sa mi večer podarí nahrať sem ten záznam.
8 Hz z motora ma začína zaujímať. Niečo také to musí byť, ale nebude to prichádzať do domu vedením, pretože keď dám prst na vztup zos., počujem len čistú 50-ku. Šíri sa to vzduchom, je to na celom SV pásme. Chce to len čas na experimetnovanie (ale kde ho mám zobrať?).
1. Hodiny jsem myslel nástěnný na baterii, nebo stolní budík - taky na baterii. Oba mají plynulý chod vteřinovky.
2. Můžeš zkusit postavit AM přijímač přímého typu z jedním švábem, co má 3 nohy a složitostí je na tom líp, než stavba blikače se dvěma tranzistory - Myslím si, že je to ZN414 - jsou i jiný jeho mutace.
https://www.cool386.com/zn414/zn414.html
Bylo to součásti i jedné stavebnice FM/AM rádia, co lze pořídit na internetu. Já tu AM část neosazoval a přepínač jsem nahradil propojkou.
Kokrétně k tomu tvýmu rádiu - Ptal jsi se, proč je na posledním stupni MF 13V?
Ono to taky může souviset s tím, že za ním následuje diodový FM demodulátor, který je pasívní a tím je pro něj zajištěn dostatečně velký zesílený signál na vstupu - Navíc je společný jak pro AM cestu, tak pro FM cestu.
Celý schéma jsem nestudoval - ale myslím si, že nějaký AGC to mít asi nebude a AFC možná asi ano - pokud je v jednotce varikap. Pro správnou funkci AFC je dodržení napětí nutné.
Jinak jde vstupní jednotka nahradit jinou - třeba z autorádia - monoblok laděný třema cívkama. Vyžaduje sice 9V, výstup je MF 10.7MHZ (což by se mělo shodovat) a na oživení mezifrekvence je to ideální kandidát.
AGC/AVC to samozřejmě má, to mají už superhety z 30. let. Tady se řídící signál poněkud netypicky vyrábí zvláštním detektorem připojeným přes C86 a D2 k primáru pásmové propusti, kde je navázán AM detektor. (viz výřez ze schéma na první stránce). Řídí to zisk vstupního tranzistoru AM a první MF.
AFC pro FM to má taky, AGC pro FM nefunguje.
http://www.oldradio.cz/kottek4/ek440a.pdf
Pridávam krátke zvukové záznamy. Príponu treba prepísať na m4a. V tomto formáte to ukladá voice recorder vo win 10.
Záznamy odpovedú obrázkom, čo som sem dával t.j.
01 - 10 Hz chrapot v kryštálke
02 - 50 Hz na od radiatora na vstupe zos.
Bohužiaľ, nemám to najdôležitejšie - osciloskop. Resp. ten čo niekde mám asi ani nie je použiteľný. Ale myslím, že existuje SW, ktorý umožňuje zobraziť audio ako oscilogram. Skúsim to zistiť.
To zděšení, když jsem jednou seděl na radiátoru a sáhl si na fotoleštičku, a už mi tu pecku nikdo neodpáře... do celého poschodí byly přehozené fáze s nulou, zatímco topení bylo spojené s nulovým můstkem už ve sklepě. Jak dlouho, to netuším, ale patrně už od poloviny šedesátek. A přišel jsem na to až ve čtyřiasedmdesátém...
Ale za celou tu dobu se nic nestalo.
Uff, tak takáto inštalatérska bota je nočná mora každého eletrikára. Ale revizáci takúto zásadnu vec dneska určite kontrolujú. Neviem, ako vtedy.
stáhnout se dá i ten jako-jpg a přejmenovat, ale mám pocit že se ti tam nenahrálo, cos nahrát chtěl. Je to podle Nero wave editoru 44,1k 16 bit stereo, s jedním kanálem prázdným a ten druhý je nějaký šum.
To je divné. Možno je to len v jednom kanáli, pretože som to nahrával zo slúchadiel do jednej dierky na notebooku. Sú tam dve, možno každý kanál má svoj mikrofón.
Ale ten šum, to musí byť ten nahraný signál. Vo windows media player to funguje. Nie je tam nič zvláštne. Je tam vrčanie a slabá stanica. Naschvál som to odladil bokom, aby vynikol ten chrapot.
Jo, když si vezmu na ten záznam sluchátka, tak tam nezřetelně nějaké peridodické rušení je slyšet a v zoomu i vidět. Pokud trvá zájem o lovení slabých signálů na AM pásmech, tak to není v rozporu s doporučením výše. Rámová anténa na vhodném místě, oddělení od metalických sítí. I kdybys lokalizoval rušení jako místní tím, že vytáhneš někde na ulici úsekové pojistky pro deset sousedů, není to řešení.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20057 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: čt prosinec 08 2022, 11:54 Předmět:
Ano, rámová anténa, nejlépe laděná do souběhu s přijímačem (třeba jako součást preselektoru. Čím více potlačíš signály mimo "kanál" zabíraný konkrétní stanicí, tím více potlačíš i rušení.
Na určitých kmitočtech vypadá sice líp jednoduchý laděný obvod, ale, když se pak podíváš na širší pásmo, už se to tváří opačně. Ty dva vázané rezonanční obvody potlačují nežádoucí kmitočty daleko účinněji.
Konstrukčně je samozřejmě jědnodušší nechat propust v přijímači a laděný obvod zařadit ještě před ni (nebo tento obvod vytvořit už jako rámovou anténu).
608kHz_jdn_komb_det.png
Komentář:
Jeden (zeleně) rezonanční obvod zatížený detektorem, šířka pásma by měla vyhovět.
Dvouobvodová, lehce nadkriticky vázaná, propust s výstupem na detektor (modře)
Velikost:
33 kB
Zobrazeno:
87 krát
608kHz_jdn_komb_wide.png
Komentář:
Ovšem v širším rozsahu jasně vyhrává dvouobvodová propust...
Hlavní výhoda rámovky je v mobilitě a v možnosti odsměrovat vzdálené rušení. rozložení pole je dost často proměnné v řádu desítek metrů, drátová anténa pevně mezi dvěma komíny se posunout nedá. A signál po 50 metrech najednou je závratně lepší než na předchozím místě. I když délka vlny je v půlkilometrech.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.