Zaslal: út duben 18 2023, 12:11 Předmět: Deskový reostat u kolotoče
V mládí jsem vídal na kolotočích jejich spouštění přes nádobu s roztokem, do kterého se při rozběhu nořily nožové paralelní desky přivařené kolmo k vyklápěcímu víku.
Nebylo to izolovaný, obsluha s tím manipulovala bez dodatečných ochranných pomůcek.
Vnímám to jako předchůdce frekvenčního měniče.
Jak to fungovalo? _________________ pro mládež - Hamíkův koutek
Založen: Dec 12, 2005 Příspěvky: 2343 Bydliště: SR, Poprad
Zaslal: út duben 18 2023, 12:22 Předmět:
nie, normalne sietove napatie. V tej dobe sa hlavne u kolotocov na bezpecnost velmi neprihliadalo, bolo to o tom, ze nechytaj sa kablov, lebo ta to zabije.
Ako som sa teraz docital, tak to bolo pripojene na motory s kotvou nakratko, a postupnym zasuvanim sa znizoval odpor. A vlastne mas pravdu, bol to taky predchodca frekvencneho menica.
https://elektrika.cz/data/clanky/soutez-o-nejlepsi-historku-jak-se-spousti-kolotoc _________________ No vidis, a tak si sa bal
Založen: Nov 05, 2010 Příspěvky: 6025 Bydliště: okr. Vyškov
Zaslal: út duben 18 2023, 12:23 Předmět:
Kapalinový spouštěč pro motory s kroužkovou kotvou. Napětí na vysunutých deskách se u některých motorů může blížit až napětí sítě - rozpojené cívky rotoru v podstatě fungují jako sekundár transformároru. Při plném zasunutí jsou desky spojeny nakrátko a napětí klesne na nulu.
Naposledy upravil Achab dne út duben 18 2023, 12:29, celkově upraveno 2 krát.
Založen: Sep 15, 2018 Příspěvky: 1117 Bydliště: BB SK
Zaslal: út duben 18 2023, 12:23 Předmět:
ale to nieje asynchrónny motor s kotvou nakrátko, to je krúžkový motor, ktorý má vyvedené rotorové vinutie na zberné krúžky. Zmenou odporu sa motor rozbehne. Napätie tam je nízke, prúdy pomerne vysoké a keď to kolotočár zabudol spojiť nakrátko, tak mu vodička (na zvýšenie vodivosti tam bola aj soľ alebo kyselinu) vyvrela.
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12263 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: út duben 18 2023, 13:33 Předmět:
Ivan_01 napsal(a):
Napätie tam je nízke, prúdy pomerne vysoké
jj, bylo to tak . . .
dokonce se dříve "kroužkové" motory předělávaly na svářečky.
na hřídel motoru se navařil šnekový převod a pootáčením rotoru se reguloval svářecí proud elektrodou.
kroužkový motor takto vlastně fungoval jako transformátor s regulací výstupního proudu.
svarinfo
Princip toho rozběhu je jednoduchý.
Zvýšení odporu kotvy asynchronního motoru posune momentovou charakteristiku motoru tak, že se rozbíhá s maximálním momentem. S rostoucími otáčkami ale jeho moment prudce klesá.
Standardní motor s kotvou nakrátko má maximum momentu kousek pod jmenovitými otáčkami a rozběhový moment asi poloviční (jmenovitý moment cca třetinový). Odporový rozběh se tedy řídí tak, že se postupně během roztáčení motoru zmenšuje zařazený odpor a při získání otáček se kotva spojí dokrátka.
Dělaly se i motory s dvojitou klecovou kotvou. Ty měly během rozběhu téměř konstantní moment. Jedna vrstva klece byla klasicky zastříknutá hliníkem, druhá klec byla z odporového materiálu. Při rozběhu z nuly se uplatnila víc ta odporová (umístěná v rotoru tak, aby se při malých otáčkách indukovala většina napětí do ní) a motor se rozbíhal s velkým momentem. Po zvýšení otáček se víc uplatnila klec nakrátko s menší indukčností a motor začal pracovat jako standardní indukční motor.
Bylo to ale komplikovanější na výrobu a tedy dražší.
>>na hřídel motoru se navařil šnekový převod a pootáčením rotoru se reguloval svářecí proud elektrodou. << No jak tohle může fungovat? Vždyť to není natáčivý transformátor.....! _________________ Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Demolice běží naplno.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32855 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út duben 18 2023, 21:15 Předmět:
Jenomže tím zablokováním hřídele v nepohyblivým stavu s malou možností pootočení vůči 3f statorovýmu vinutí se z toho natáčivej transformátor stal. Jak jinak si myslíš, že vzniká proud v kleci nakrátko u běžnýho 3f motoru? Díky tomu, že má motor skluz = rotor má o málo nižší točky, než má rotující mag. pole, tak tím rozdílem vzniká v rotoru natransformovaný napětí, který způsobuje v kleci proud ... Když rotor vnější mechanickou silou zastavíš, docílíš v principu 100% skluzu - neboli, vytvoříš transformátor ... Jediný co se k takovýmu kroužkovýmu bastlu muselo učunit, byl pořádnej chladicí větrák, aby to celý po krátký době sváření nezačalo vypouštět pracovní médium ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Strejda to takhle měl, jen na hřídeli přidělaná páka z plocháče a na motoru napevno kus plechu s řadou otvorů. Do díry v páce a některého z otvorů dal šroub (M6 nebo M8 ) a rukou našroubovaná matka. Délka páky ke šroubu tak 30-35 cm. Žádné střihaní šroubů se nekonalo.
>>EKKAR<< Trvám si na tom, že u kroužkového motoru se natočením zablokované hřídele nic nemění. Točivé magnetické pole obíhá rotor úplně stejně, ať je rotor v jakékoliv poloze. Tento princip je použitý u natáčivého transformátoru a to už není o svářečkách. Přečetl jsem si téma na SVARBAZARU a tam se rovnou píše, že se výkon přepíná různým zapojením statorového vinutí, nikoliv natočením rotoru což by bylo daleko jednodušší na regulaci proudu než nějaký přepínač na statoru. Souhlasím jenom s tím, že elektromotor je "transformátor", v tomto případě s kroužkovou kotvou. Takže se z něho nestane trafo zablokovaním hřídele, ale on je trafem už z principu své funkce.
Natáčivý transformátor.jpg
Komentář:
Velikost:
266.82 kB
Zobrazeno:
92 krát
_________________ Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Demolice běží naplno.
Pootočením rotoru se mění "průřez jádra". Pólový nástavec rotoru může být přímo proti nástavci statoru, nebo se jeho část přesune pod sousední nástavec, kde je magnetické pole "o 1/3 v protifázi".
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.