Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18537 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: út květen 09 2023, 14:01 Předmět:
Těžko radit. Podsvícenej nebo reflexní, barva písma, barva podkladu, barva podsvícení, velikost znaku, počet řádků, počet znaků v řádku, orientace konektoru, nakonec i řadič a znaková sada, to je milión kombinací, která se ti stejně smrskne na to co se dá aktuálně koupit.
Prostě se koukni co v kombinaci 2 x 16 nabízí prodejci a rozhodni se.
Tady máš ASM51 pro obsluhu LCD 2x16 s definicí znaků český abecedy. Adresaci a port si uprav podle svého projektu.
kód:
MOD_LCD SEGMENT CODE
;********************************
PUBLIC DISPL,MS15,INIT,CES_AB,DELAY,D_ON,D_OFF,D_BLIK,C_L1_R
PUBLIC C_L2_R,D_HomE
EXTRN XDATA(L1,L2)
Extrn DAtA(Cursor)
;********************************
RSEG MOD_LCD
;prEpis oBsAHu L1 A L2 Do LCD DisplEjE
DA_C6: CLR A ;VYSLI 8 * DATA
MOV B,#8
CYK_DA: PUSH ACC
MOVC A,@A+DPTR ;NACTI Z CODE
PUSH DPH
PUSH DPL
MOV DPTR,#WDATA
MOVX @DPTR,A ;ZAPIS DO DEFIN. RAM DISPLEJE
CALL BUSY
POP DPL
POP DPH
POP ACC
INC A
DJNZ B,CYK_DA ;8 RADKU ZNAKU
RET
AD_C6: MOV DPTR,#WINST ;ADRESA C6
MOVX @DPTR,A
CALL BUSY
RET
;-------------------------------
DL_Y: DB 2,4,11H,11H,0FH,1,0EH,0
DL_E: DB 2,4,0EH,11H,1FH,10H,0EH,0
C_S_H: DB 0AH,4,14,10H,10H,11H,14,0
R_S_H: DB 0AH,4,16H,19H,10H,10H,10H,0
E_S_H: DB 0AH,4,14,11H,1FH,10H,14,0
Dl_u: DB 2,4,11H,11H,11H,13H,0DH,0
DL_A: DB 2,4,0EH,1,15,11H,15,0
DL_I: DB 2,4,12,4,4,4,14,0
;********************************
END
Založen: Sep 28, 2005 Příspěvky: 1405 Bydliště: ZČ + JM
Zaslal: út květen 09 2023, 15:27 Předmět:
Já bych se nejdřív podíval do toho pascalu (help, příklady, knihovny...), jaké umí obsloužit řadiče tak nějak "nativně" pomocí vestavěných příkazů, což bude asi nejjednodušší cesta (když se ptáš na)
citace:
TextXY(x,y,'string')... PLOT(x,y) MOVE(X,Y)
Jak už psali kolegové dřív, třeba ten pascal umí HD44780, pak by stačilo nadefinovat 4/8bit připojení a správné nožičky, displej si vybereš třeba v TME nebo Dratek nebo Laska nebo Ali nebo kdekoli jinde _________________ Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Jen tak ze srandy jsem zkompiloval vzorové projety v C a basicu a velikostně to vyšlo stejně. no optimalizace je u MikroElektroniky celkem problém. Počítám, že i ten pascal by vyšel stejně, tak bych ho ani tak nezavrhoval
Ale o tomto tu nebyla tak úplně řeč, spíš šlo o to, že Pascal (a mj. dneska i Basic) má strukturu podobnou jako C, ale ten Pascal má víc obtěžující syntaxi, kde člověk píše spoustu rezervovaných slov v podstatě zbytečně tam, kde mu v C stačí jen závorky. To je jedna věc. Druhá věc je ta, že k C mu poradí daleko víc lidí, ale to už jsem psal, a další věc je, že k C sežene daleko víc kvalitních a dobře dokumentovaných kompilátorů, a to klidně i za cenu 0 čehokoliv, což u toho Pascalu kdovíjak moc nehrozí, a zejména ne v embedded scéně. Píše to i sám, zaplatil kopec a dostal podporu minimální (a v případě nových brouků žádnou, a ani si nejsem jist, že si ji v tom MicroPascalu může sám dopsat tak, jako se může v C celkem běžně).
Třeba zrovna zde na fóru poslední dobou často probírané Arduino se svým IDE - ono to není jenom o IDE, sada nástrojů (toolchain) skrytá za tímto IDE je velmi silná, a přitom je free/opensource (stejně jako to IDE). Že netřeba psát ve Wiringu / C++, ale lze i čisté C už se tu na fóru taky probíralo. Proč toho nevyužít?
A má pravdu i Nostalcomp. Pochopím, když toho má někdo doma hromadu v zásobách, taky nějaký mám, ale i tak je s tím "děsnej opruz", a kdybych to měl dneska kupovat, tak si fakt koupím radší rovnou jakýkoliv AVR za stejnou (či o málo vyšší) cenu, ale za tu cenu s neporovnatelným výkonem i výbavou a hlavně přímou podporou toho IDE… šetří to nervy i čas, má to být radost když už se tím bavíme, ne opruz
(Ale jistým způsobem to chápu, taky nerad vyhazuju starý brouky, a to hlavně kvůli přírodě - "ať se to radši nějak využije"… potíž je, že ta využitelnost je fakt malá)
Když chce poznat, jak to chodí "přímo na železe", potřebuje si to osahat v assembleru, a až se pak odlepí z assembleru, tak nejbliižší low-level jazyk "nejvíc neomezenej" je C, jiné ho tak blízko nepustí.
Založen: Aug 02, 2009 Příspěvky: 1403 Bydliště: Praha
Zaslal: st říjen 16 2024, 18:14 Předmět:
Kdysi sem taky mastil neco na 89C2051 v ASM, ale jak ten program rostl a rostl, tak sem se z toho poto... Mileho svaba sem vydloubnul a nasel jsem za nej nake docela dobre pinove kompatabilni AVR ATiny a napsal to znovu v C. Ano, to ladeni pres ISP proti prendavani do programartoru je nebe a dudy...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3
Strana 3 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.