Zaslal: po srpen 28 2023, 10:44 Předmět: Do kterého roku se datují vynálezy základních el. zapojení?
Zdravím,
do kterého roku se tak datují různé vynálezy základních el. zapojení, např. kdy se přišlo na to, jak se má zapojit např. zesilovač:
Tohle zapojení je stejné analogické k tomu, jak se to dělá s tranzistorem, tzn. je tam 1 kondenzátor před a druhý za tou elektronkou. (už vidím jak EKKARovi tepe žílka že používám "před" a "za" a už už spěchá mi tu něco napsat).
Tzn. když se vynalezly a rozšířily tranzistory (první zmínky v Amaru vidím v roce 1958) tak už se vědělo, jak se s touto součástkou v principu má udělat zesilovač.
Ale kdy se na to přišlo s tou elektronkou, je tam jméno nějakého konkrétního vynálezce? Protože ten obvod není na sestrojení úplně triviální (a tím teď nemyslím to, že si cvičená elektro opice může triviálně nazpaměť naučit jak se to má sesrojit a jaké to má charakteristiky a bít se do hrudi, jak tomu opička rozumí). Tzn. jak oni tehdá, tipuju že to klidně mohlo být v roce 1900, přišli na to, že tam mají právě takhle sestrojit?
A do kterého roku se to vlastně datuje? A dále, tipuju že v té době stavěli ještě na něčem jiném, ještě než existovaly elektronky. Nevíte, co to mohlo být? Možná nějaké obdobné zapojení ze strojírenství, např. z hodinových strojků? Tzn. že když se začaly objevovat první krystalky, tak v té době zase již bylo na čem stavět, aby se takovýto obvod sestrojil.
Tak samo a nalogicky např. Astabilní mulivibrátor, ten byl jistě znám již v době elektronek, a kdoví, možná ještě před touto dobou, protože je tam jistá podobnost s hodinovým strojkem.
Je to jen námět na diskuzi, a kdo nechce diskutovat, tak ať to ignoruje, a nepíše mi tady řeči typu kolik zbytečných stran tu zase bude.
Založen: Dec 12, 2005 Příspěvky: 2426 Bydliště: SR, Poprad
Zaslal: po srpen 28 2023, 10:59 Předmět:
Pred elektronkami sa pouzivali relatka, a este pred nimi mechanicke prvky, resp. mechanicke prvky a vypinace (ked sa uz elektrina rozsirila).
Krasne popisana historia je v tejto knihe: https://www.databazeknih.cz/knihy/od-jantaru-k-tranzistoru-186787 _________________ No vidis, a tak si sa bal
V podstatě to odstartoval léta páně 1880 Edison, když zdokumentoval emisi elektronů na vláknu jím vyvíjené žárovky. Následně jeho konzultant Fleming sestrojil první elektronku diodu. Lee de Forest pak přidal mřížku a Armstrong sestojil oscilátor.
Paralelně ve stejné době běžel vývoj elektronek plněných rtutí, ty se používali jako diody, spínače a paměti.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19976 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po srpen 28 2023, 16:07 Předmět:
Třeba v roce 1906 podal F. Braun patent na detektor využívající (podle něj elektrolytických) vlastností suchých materiálů, jako galenitu, oxidu mědi, manganových sloučenin a mnoha dalších. A doprovodil ho rovnou schémátky krystalek. Zřejmě na ně chytal telegrafii, protože fónie začala až později.
Zkraje také s krystalkou (audionem podle de Foresta) k zesílení zvuku dělal Siemens elektromechanické zesilovače složené z normálního vysokoimpedančního sluchátka, jehož membrána druhou stranou stlačovala uhlíková zrnka v roli membrány telefonního mikrofonu. Konečně s rozvojem dálkové telefonie to byl dar s nebes, někdo vymyslel "vidlici", což je trafo v zapojení, ve kterém dělá z dvoudrátu, v němž nelze nějaký zesilovač použít, čtyřdrát (dva dráty tam a dva dráty zpět). A do každého páru se tak dal cestou zařadit jeden nebo více zesilovačů, pochopitelně každý v tom správném směru. A pak se zase daly ty čtyři dráty sloučit do dvou, aby se ušetřilo za dráty. Současně jistý Pupin přišel na to, že rezonance indukčnosti a kapacity vedení se dá posunout do hovorového pásma a dále zvýšil délku vedení, na jaké nebylo třeba signál zesilovat.
Ten mikrofon se pochopitelně musel napájet z nějakého zdroje, od té doby je základním principem zesilovače jeho schopnost malým signálem ovládat velikost proudu z nějakého zdroje. Pak to přešlo na triodu a začalo mřížek přibývat, přitom se přišlo na hromadu užitečných vlastností konkrétního zapojení a v konkrétním pracovním bodě. Dokonce oktoda, tedy elektronka se šesti mřížkami, je předchůdcem koincidenčních detektorů FM signálů...
Taky se přišlo na některé původně nežádoucí vlastnosti, například oblast záporného odporu na charakteristice tetrody - a začalo se ho využívat v oscilátorech a násobičích jakosti laděných obvodů...
Všichni ti vynálezci ale znali práce alespoň některých svých předchůdců a stavěli na tom. Jen vyjímečně se dostavil nápad bez předchůdce, například Nipkowův kotouč na rozklad obrazu do řádků. Předchozí patenty sice obsahují popis rozkladu obrazu, ale obvykle pohyblivými clonkami a zrcátky, kterými měl pohybovat "nějaký" superrychlý mechanismus, jen nikdo nevěděl, jaký, proto to taky nefungovalo. Po Nipkowovi, jó, to se to vynalézala televize... základní princip se jen rozvíjel a modernizoval, co současné technologie dovolily.
Pochybuji, že tady ty informace dostaneš všechny v kostce. Knih o tom byla popsaná spousta, nezbude ti, než je vyhledat a číst a číst.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33039 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po srpen 28 2023, 16:53 Předmět:
jurassEb napsal(a):
... je tam 1 kondenzátor před a druhý za tou elektronkou. (už vidím jak EKKARovi tepe žílka že používám "před" a "za" a už už spěchá mi tu něco napsat)...
....
Je to jen námět na diskuzi, a kdo nechce diskutovat, tak ať to ignoruje, a nepíše mi tady řeči typu kolik zbytečných stran tu zase bude.
Ekkar se ti směje, až se za abdominální krajinu popadá, protože jen dál víc a víc dokazuješ, kolik toho o elektronice nevíš - a to i třeba konkrétně tohle, protože používání předložek "před" a "za" ve smyslu umístění nějakýho obvodovýho prvku vůči jinýmu v cestě signálu zapojením je i v odborný elektronice naprosto běžný. Dokonce začínám nabejvat dojmu, že ani tu tebou tak zdůrazňovanou elektroprůmyslovku "vychozenou" nemáš - protože kdybys nějakou reálnou skutečně absolvoval, tyhle základní znalosti by tě prostě nedokázaly minout - a to ani kdybys byl naprostej ignorant. Věděl bys i tyhle základní období, aspoň orientačně bys dokázal dát dohromady "řadu objevů", která v minulosti sahá od starejch Řeků, kteří třením jantaru textilem nebo kůží v něm dokázali vybudit elektrostatickej náboj postupně až po nejmodernější polovodičovou éru. Potom už ani nemusí dojít k tomu, co tady napsal Hill:
Hill napsal(a):
... (kupa pravdy, kterou ale tazatel číst nechce) ...
Pochybuji, že tady ty informace dostaneš všechny v kostce. Knih o tom byla popsaná spousta, nezbude ti, než je vyhledat a číst a číst.
No a vo vo vo vo tom to právě je - že ty jako "taksamonazvanej elektroprůmyslovák s vysokou školou" bys to chtěl všecko naservírovaný na stříbrnej podnos přímo pod rypák, jenom aby ses to nemusel pokoušet vyhledat a naštudovat sám. Začínám z tebe mít takovej nevodbytnej dojem, že nejspíš i tu "vysokou" máš vyštudovanou tak leda v Plzni ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33039 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po srpen 28 2023, 18:21 Předmět:
Bohužel pro tebe, tohle k věci je - když to řeknu na plnou hubu, lžeš nám tady všem a snažíš se z nás dělat naprostý blbce svýma kydama na téma jak dobře rozumíš elektrotechnice a elektronice. Kdejaká mlsná koza rozumí náklaďákům líp než ty elektrice, tak je to ... a ty to zkoušíš maskovat arogancí a vulgaritou. Basta. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
No, on elektro nemá, nebo z Plzně. Nikoho, kdo kolem elektriky aspoň prošel by nenapadlo zkonstruovat trafo s 20 závity na primáru a dvěma na sekundáru pro 230V - jak zde v kterémsi tématu psal.
Mimochodem - jantar se řecky řekne elektron => vše kolem elektriky. (Učebnice fyziky HRW VUT Brno).
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33039 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po srpen 28 2023, 18:31 Předmět:
Jo, máš recht, je to JANTAR. A pořádnej ... A bohužel arogantní a sprostej = moderní člověk. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Ty jsi sociopat EKKAR, navíc s pokročilou senilitou a očividně sexuálně celoživotně frustrovaný. Tvoje chování není normální. Svými přehanýní el. znalostmi si kompenzuješ, že tě nechtěly baby, a na druhých si vylíváš zlost. Tady to je diskuzní forum, a lidi se tady chodí pobavit a diskutovat, a komu se nelíbí moje témata kde se na něco ptám, tak do nich nemusí psát, já o tvoje reakce plné urážek, s přínosem 0, nijak nestojím.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33039 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: po srpen 28 2023, 19:34 Předmět:
Teda já se snad poseru smíchy, normálně mě chytají křeče do bránice z toho, jaký novinky se tvým prostřednictvím o sobě dozvídám. Člověče, víš že by ses s tím možná uplatnil jako stand-upovej účinkující, nechci říct komik, protože to bych urazil opravdický komiky - ale možná jako takovej nějakej šašek? Ale leda tak v nějaký nádražní putyce dávno zrušenýho nádraží, protože v každým normálním podniku by ti takový kecy nikdo nesežral a vypískali by tě jak sopláka... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6684 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: po srpen 28 2023, 19:59 Předmět:
Nevím, ale Plzeň elektro je podle mne docela good, možná před čtyřiceti lety to bylo horší... Když jsem spolupracoval s Ústavem technické a experimentální fyziky, který má hodně vysoký kredit, tak tam de fakto všichni elektro byli z Plzně a myslím, že byli opravdu dobří.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19976 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po srpen 28 2023, 20:58 Předmět:
Nehádejte se tady, nebo vás zase smáznu.
Otázka je položená špatně - co je to základní el. zapojení?
Je to baterie a kus drátu natažený nad střelkou kompasu, čímž Hans Christian Oersted v roce 1820 demonstroval jednotu elektřiny a magnetismu? Je to propojení dynamo - žárovka podle Edisona?
Nebo jde o elektronická zapojení, jejichž základem je zesilovací stupeň?
Je jedno, zda tím zesilovačem bylo relé původně určené k prodloužení vzdálenosti, na kterou se dalo telegrafovat, nebo trioda, či tranzistor.
Všechny tyto prvky umí jen jedno - malou změnou řídicího napětí nebo proudu z nějakého zdroje signálu způsobit velkou změnu proudu z jiného zdroje.
Ale pak už záleží na tom, jak jsou zapojené součástky okolo, a jaké. Vznikne tak zesilovač, oscilátor, spínač... prostě cokoli.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.