Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Polovodičová archeologie
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 24, 25, 26  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 7:16    Předmět: Citovat

Samozřejmě jsem měl na mysli hrotový triody, GA201 mám taky dost, po zredukování AM ztratily hodně na významu.
Vakuum od soudruha führera do polovodičový archeologie moc nepatří.
Ani veksláci na Aukru nějak 3NU40 moc nenabízejí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6134
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 7:23    Předmět: Citovat

Ty Si hrotovky jsou detektory do pár GHz.
Pokud měříš třeba antény, tak za hotovej detektor dáš minimálně pár tisíc.
Ty mikrovlný tranzistory byly použity v koncovém stupni nějakého Magionu.
Hrotové tranzistory jsem měl, ale všechny podlehly mému výzkumu před 50-ti lety Laughing


Naposledy upravil danhard dne so září 23 2023, 12:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18168
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 10:05    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Ale prdlačku, jsou to v podstatě stejný tranzistory, KF524 má zaručenou větší betu.


Když jsem kdysi bastlili RC přijímače do modelů, pásmo 27, 35 a 40 MHz, tak se jako vstup a oscilátor dávala KF525 a do mezule 455kHz se dávaly KF524 nebo KF167. Nijak nikdo nezkoumal proč, Svíčka s tím v AR začal a ostatní to dělali podle něj.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6134
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 10:17    Předmět: Citovat

Ono se na větší frekvence, třeba oscilátor, hodí tranzistor s menší betou, jelikož pak potřebuješ pro stejnej kolektorovej prud větší proud báze, tím je to trochu rychlejší.
Na předzesilovač se hodí větší beta, jelikož se ze stejných důvodů dostaneš na menší vstupní šumový proud.

Víc to nechci rozebírat, protože mě tu mlaďasi pak chytaj za slovíčko Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 375

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 11:15    Předmět: Citovat

-> Celeron: Aspoň je vidno zmysel živého fóra. GC525-527 zverejnil Bém do detailu a možno boli aj v iných zdrojoch, akurát nikto nepíše, že sa u nás nevyrábajú. A asi ani nepoužívajú. Prebehol som nejaké prijímače, gramofóny a magnetofón a nikde som ich nenašiel. Možno boli použité v nejakých hybridne osadených TV v 60-tych rokoch. Denkl ich mal v ponuke. No, tak už budem vedieť

-> Crifodo: "Řekl bych že ses tak 10-20 let opozdil" Áno, je to tak. A to je všetko, čo sa dá k tomu povedať. A tí, čo prídu po nás, tí sa opozdia ešte viac (ale už nebudú mať potrebu exerimetovať s germániom).
Ja potrebujem zohnať pár kusov GeT, nejakú zásobu mám. Keď má človek trpezlivosť a preplnenú peňaženku, tak ešte zoženie. Napríklad za 50 kč. Niekto v tejto diskusii ponúkal tranzistory, neviem, či je to ešte aktuálne. Ešte stále dáva zmysel experimentovať s GeT na AM, niečo sa tam zachytiť dá a toto experimentovanie s kryštálkami a audiónmi mi prináša potrebné uspokojenie (podľa očakávania). To tu asi nemusím vysvetľovať. Keď bude odchádzať Orbán a zhasne za sebou svetlo, tak potom už bude definitívne neskoro. Treba to stihnúť TERAZ. Ešte sa dá.

-> danhard: ja moc netvorím, skôr kopírujem Wink Mám takú neuspokojenú starú túžbu, ktorá sa ma nechce pustiť - VF prijímacia technika, takže mám v pláne vyskúšať si to, o čom som prišiel, t.j. rozličné prijímače od kryštálok, cez audióny reflexy a možno aj ďalej. Uvidím. Mám v pláne pár konštrukcií a chcel som na túto tému otvoriť aj jedno vlákno, kam by som to dával všetko. Ale neviem, či by to malo nejakú pridanú hodnotu pre toto fórum. Mohlo by to dopadnúť tak, že sa tu len budem chváliť bábovičkmi, ako je to na Facebooku. Nota bene pred starými machrami. Zrovna tu mám na stole jeden taký rozrobený rébus podľa AR z 1967.

PS: k tým ulamujúcim sa vývodom. Zjavne cez ne prešla korózia a nemusí byť na prvý pohľad vidieť. Pozrel som na to hodinárskou lupou a stred vodiča bol čierny. Plášť vývodu zostal cínovaný alebo pozlátený. Týmto problémom sa mi zmenšujú zásoby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6134
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 12:23    Předmět: Citovat

Ge tranzistorů je pár typů a dá se to nahradit, třeba takovou GC509 nahradíš většinu malovýkonových nf PNP.

Hůř se mi sháněl třeba AF118, taková výkonová OC170, ovšem na 70V.
Zacvakal jsem 2€ za kus a byl jsem rád, že jsem rád Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6134
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 15:09    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... a ostatní to dělali podle něj.

To je ale klasika, jak je jednookej mezi slepými králem Very Happy
Neříkám, že by mezi KF524 a KF525 nemohl být technologický rozdíl, proudové zesilení záleží na difuzi jedné masky, ale rozptyl na waferu je takový, že se dělá třídění před zapouzdřením a jsou rádi, když se jim to povede tak, že je malý mimotoleranční odpad.
Kromtoho je na délce ingotu trochu jiné rozložení primární dotace, což se koriguje právě délkou difuze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32300
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 15:21    Předmět: Citovat

Dyť úplně stejně se dělala řada KC147/148/149 a KC507/508/509 - vytáhnul se kmen, nařezal se na salámky, namaskoval se a nadifundoval jak bylo potřeba, našmikaly se jednotlivý čipy, zafutrálovaly se - a až pak se každej kus přeměřoval a tím i třídil podle závěru, bety, šumu a podobnejch kritérií ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6134
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 15:26    Předmět: Citovat

Teď už se většinou třídí chipy před zapouzdřením, aby se nedělaly zbytečné operace.
A taky je víc rozdělená výroba chipů a zapouzdření, můžou to být dvě fabriky, takže si musí předávat chipy se zaručenou výtěžností.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 16:15    Předmět: Citovat

robos napsal(a):
Treba to stihnúť TERAZ. Ešte sa dá.
.

no, já tam nějakou přímou souvislost s germaniem nevidím, příjem AM byl napřed záležitost přímožhavených lamp, pak síťových, germanium, pak dejme tomu křemík, potom IO...
Příjem už z programových hledisek nestojí za nic, takže leda si navzájem pirátit lokálně. Je fakt, že se s koncem AM nějak posílilo rušení, jako kdyby prasiči s výkonovou elektronikou věděli, že na SV na ně sotva někdo poštve radiokomunikace. Jako že se kvůli jednomu posluchači asi nikdy nepřetrhli.
Jak jsem poznamenal výše, v odložených AM přijímačích je germania dost, a nikdo je už dávno nechce. Plus feritky, ladičáky a další věci, pro krystalkáře kultovní, dneska zbytečný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6134
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 18:21    Předmět: Citovat

S těma AM radiama je to naprd, chcet to udělat FM-AM translátor a to na několik oblíbených stanic Very Happy
Pak ty AM skvosty udáš jako nic Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 375

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 20:32    Předmět: Citovat

->Crifodo: nešikovne som skombinoval dve veci, ktoré sú pre mňa prepojené - bastlenie starých vecí a príjem AM. Takže na tvoju poznámku, že už je pozde som zareagoval tak, že je pozde aj na AM. Ale to je jedno.
Každopádne, ak vieš o odložených gemániových prijímačoch, ktoré nikto nechce, tak mi daj tip. Možno len neviem, kde hľadať. Keď pozerám na bazoš, tak 10 eur za hocijaký (malý, nálezový stav atď.) prijímač je ľudová cena. Ideálne vrak. Nemám to srdce rozbiť akékoľvek rádio v dobrom stave.

->danhard: FM-AM translátor pre oživovacie účely áno. Tiež ma to už napadlo. Ale inak musím za seba povedať, že mi príde zvláštne počúvať na starom elektrónkáči vysielanie, ktoré beží na FM stereo rádiu. Táto cesta asi nie je moja šálka kávý, ale každý má na to samozrejme iný názor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2921

PříspěvekZaslal: so září 23 2023, 22:07    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Teď už se většinou třídí chipy před zapouzdřením, aby se nedělaly zbytečné operace.
A taky je víc rozdělená výroba chipů a zapouzdření, můžou to být dvě fabriky, takže si musí předávat chipy se zaručenou výtěžností.


K tomu jedna historka z historie Wink

Kdysi jsem se zúčastnil exkurze v Tesle Rožnov. Mj. nám tam ukazovali linku na výstupní třídění IO dle kvality (systém vyhovuje /nevyhovuje).

Na tehdejší dobu super mašinka, IO v DIL pouzdře tam jely po takové šikmé dráze (cca 45 stupňů shora dolů) a během cca metru délky absolvovaly nejrůznější testy. Dole byla elektromagnetem ovládaná překlopná "výhybka" ve formě ploché klapky, IO se na konci linky uvolnil z dráhy, popojel samotíží ve žlábku dolů a klapka ho nasměrovala do vhodného zásobníku dle výsledku testů.

Tedy teoreticky... Chvíli jsem pozoroval funkci (ostatní už poodešli kousek dál) a co nevidím: čas od času ze žlábku "rozjetý" IO zmiňovanou klapku přeskočil a spadl do opačného zásobníku, než měl!

Sdělil jsem to opodál stojící obsluze, ta ustřihla kus kartónu a lepicí páskou ho připevnila ke klapce tak, že byla vyšší. Tím to skončilo.

Dodnes si říkám, jak dlouho tam ta mašina fungovala a kolik asi zmetků bylo v těch dobrých a naopak. Naprosto nechápu, že si toho nevšiml dříve nikdo ze zaměstnanců...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 24 2023, 5:35    Předmět: Citovat

robos napsal(a):
Možno len neviem, kde hľadať.

https://www.radiox.cz/burza/pult.php?cosid=&firm=2&nejm=Tranzistorov%C3%A1_r%C3%A1dia&druh=N&user=
Já jsem vídal skoro v každé domácnosti nějaký odložený střep a la Vega, Selga, Sokol, obyčejně v kůži a s rozleptaným futrálem na baterie. Konec vysílání na AM byl poslední impuls pro vyházení těch, co to ještě provozovali.
Samozřejmě funkční Grundig s FM zas tolik lidí kvůli tomu nevyhodí a to že půlka inzerentů jede na heslu "retro" je jiná věc. Ještě zase jiná věc je poštovné které převáží několikrát cenu předmětu. Začal bych tím hledáním u příbuzných.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
robos



Založen: Dec 28, 2017
Příspěvky: 375

PříspěvekZaslal: po září 25 2023, 11:08    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
robos napsal(a):
Možno len neviem, kde hľadať.

Já jsem vídal skoro v každé domácnosti nějaký odložený střep a la Vega, Selga, Sokol...

OK, vdaka za tip, možno sa mi podarí na niečo naraziť.
Magické zaklínadlo retro Very Happy Nikto poriadne nevie, čo to je, ale používa sa to na dvíhanie cien haraburdia v inzerátoch Very Happy Za všetko sa plati, aj za nostalgiu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 16, 17, 18 ... 24, 25, 26  Další
Strana 17 z 26

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund