Založen: Jun 07, 2004 Příspěvky: 1282 Bydliště: Púchov , SLOVENSKO
Zaslal: so říjen 21 2023, 6:07 Předmět: 4 pin kondenzátor
Vie mi niekto povedať čo to je a ako sa to zapájá ? KONDIK _________________ Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to !
Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)
Založen: Sep 15, 2018 Příspěvky: 1166 Bydliště: BB SK
Zaslal: so říjen 21 2023, 7:25 Předmět:
bežný elektrolyt, len má zdvojené vývody, jednak kvôli mechanickej odolnosti (aby sa taký veľký kýbeľ nevyklepal z DPS) a kvôli prúdovej zaťažiteľnosti vývodov
Edit: tak to čo som napísal asi úplne neplatí pre tento kondík, ale možno aj hej a je to len leštený prd
Naposledy upravil Ivan_01 dne so říjen 21 2023, 8:08, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Jun 07, 2004 Příspěvky: 1282 Bydliště: Púchov , SLOVENSKO
Zaslal: so říjen 21 2023, 9:38 Předmět:
Hmm , ďakujem za odkazy .
Tak že to vypadá ako dva kondenzátory namotané na sebe , aby prenášali náboj ... _________________ Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to !
Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)
Založen: Dec 08, 2007 Příspěvky: 4237 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: so říjen 21 2023, 10:23 Předmět:
Existují i axiální svitky, který mají dva vývody na každé straně. Dělal to třeba Remix. Jedna kapacita v jednom pouzdře, nic dvojitýho. Tam to bylo spíš na zpevnění při montáži.
U řídícího zesilovače ROTEL RC-1090 píšou v reklamních kecech "nízkoimpedanční napájení s ultra rychlými kondenzátory (TNC)". Jsou v něm 4ks. Má to být tak, že vstupní proud teče nejprve k elektrodám kondenzátoru a z nich teprve jde dál do zesilovače.
Mimo jiné u mě přistál (od hifipýra), protože bručí, když připojím na vstup třeba CD, nebo když vstup zkratuji.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5134 Bydliště: Brno
Zaslal: so říjen 21 2023, 14:03 Předmět:
Je to evidentní blbina, která našla další díru na trhu s předraženými podfuky pro technicky nepolíbené hifisty.
Tímto zapojením se pouze zvyšuje impedance zdroje napětí a zhoršuje se spolehlivost. Místo jedné spolehlivé , tlusté země na plošňáku povedu proud skrz pájecí očka a vnitřkem kondenzátoru. To samé u plusové větve. Uvnitř kondenzátoru stejně je jen obyčejná propojka.
Tak on výrobce možná řešil spolehlivé upevnění těch kondíků na desce (DPS). Přece jen, oproti ostatním součástkám, jsou ty kondíky dost masivní. Čtyři vývody a lepidlo k tomu, by tu hmotu již měly udržet.
Na druhé straně, asi nebude problém, při návrhu, přímo na desce propojit dva plusové i dva minusové vývody.
Tady zase každej hned odsuzuje bez přemýšlení, že jo.
Kondenzátor je za provozu zatížený nějakým odběrem a nabíjený z usměrňovače. Nabíjecí pulzy jsou ve špičkách až o dva řády větší než odebíraný proud. A na impedanci přívodů vyvolají úbytky. Pokud jsou ty úbytky na společném přívodu s napájením zesilovače, putují až k zesilovači. A zesilovače mají omezené PSRR. Takže se to impulzní zvlnění dostane až na výstup.
U pečlivé konstrukce se proto důsledně rozděluje připojení od usměrňovače od napájení zesilovače. Oddělenou kabeláží, nebo rozdělením cest na DPS. To jsou naprosto běžné, logické a technicky odůvodněné zásady. Říká se tomu topologie napájení, topologie zemí a podobně. Tohle je prostě ještě jeden krok navíc. Potlačí to nevelké impulsní rušení na napájecím zdroji na polovinu, tedy řečí audia o 6dB.
Jestli to někdo docení nebo ne, to už je na jinou diskuzi. Ale buďte si jistí, že to je měřitelné a v některých případech i slyšitelné.
Zesilovače pro náročný poslech jsou konstruované na extrémně nízké THD+N, na extrémní potlačení intermodulací, co největší rychlost etc. A nemívají zrovna nejlepší PSRR. pár desítek milivoltů širokospektrálního rušení na napájecí větvi se objeví na výstupu zesilovače s úrovní třeba 10dB nad jeho vlastním pozadím. Takže se k nim dávají i poněkud sofistikovanější zdroje, odděluje se napájení jednotlivých kanálů a podobně. Ony jsou to zdánlivě marginální vlivy, daleko pod rozlišovací schopností lidských smyslů. Jenomže ony se tyhle marginality sčítají. Kde je hranice, kdy se taková až paranoidní pečlivost opravdu vyplatí, to je velmi těžké určit. A vždycky je lépe mít velkou rezervu, než pohybovat se na hraně. Je to známka pečlivosti.
No jo, ransome, to Vaše vysvětlení by dávalo smysl. Ale jak je vlastně v tom kondíku provedeno to oddělení spotřebitelské části od části zdrojové? Ten svitek, mající tu jmenovitou kapacitu, je snad v pouzdru jen jeden a od něj jsou vyvedeny dvě dvojice vývodů. To znamená, že ta zdrojová část i spotřebič, jsou v kondíku „natvrdo“ propojeny stejně, jako by byly o pár milimetrů propojeny na DPS. Aby se předešlo popsaným nectnostem, snad by bohatě stačilo, přívody udělat jen dva, ale s větším průřezem materiálu vodičů. Nebo je snad svitek opatřen vývody na začátku i na konci a hliníkový kalíšek záporného pólu má dva vývody? To by však ten kondík, mohl mít i nějakou indukčnost a řešilo by se i proudové omezení toho svitku.
Nějak ten fígl pořád nechápu.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20031 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne říjen 22 2023, 10:02 Předmět:
Kdybyste se podívali do katalogu, dočetli byste se:
Mundorf na straně 6 napsal(a):
1.1.2 MLytic+® 4-Pol-Filterkondensatoren vereinen ebenfalls diese außergewöhnlichen Technologien.
Jedoch erfolgt die Kontaktierung einzeln am jeweiligen Folienanfang und -ende. Diese Nieder-Ampere-Typen haben zwar eine vergleichsweise reduzierte Stromlieferfähigkeit, weisen jedoch außergewöhnliche Filtereigenschaften bei nochmals reduziertem ESR und ESL auf. Das Ingenieurbüro Steinbach (ib.steinbach@netcologne.de) entwickelt für und mit Audio-Herstellern gerne entsprechende Schaltungen.
Tedy
citace:
1.1.2 Čtyřpólové filtrační kondenzátory MLytic+® kombinují tyto (v katalogu dříve uvedené) výjimečné technologie.
Kontakty jsou individuálně vyvedené od začátku a od konce každého polepu. Tyto typy pro nižší proudy sice poskytují nižší maximální odevzdávaný proud, vykazují však výjimečné filtrační vlastnosti s ještě více sníženým ESR a ESL. Inženýrská kancelář Steinbach (ib.steinbach@netcologne.de) ráda vyvine pro výrobce audia vhodné obvody jimi osazené.
Víte, že nerad předem odsuzuji, jakousi myšlenku to obsahuje, ale fyzikálně vzato mi zrovna u takové konstrukce nějaké měřitelné výhody unikají. Zvlášť, když jsou ty kondenzátory označené jako glue-on (strana 27), čili k nalepení na desku, tak asi mechanická pevnost nebude hlavním důvodem, proč použít 4 vývody.
Založen: Jun 07, 2004 Příspěvky: 1282 Bydliště: Púchov , SLOVENSKO
Zaslal: ne říjen 22 2023, 10:06 Předmět:
Hill napsal(a):
Kontakty jsou individuálně vyvedené od začátku a od konce každého polepu. .
Tak sú to potom 2 kondenzátory , cez seba navinuté ... alebo to zle chápem ? _________________ Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to !
Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5134 Bydliště: Brno
Zaslal: ne říjen 22 2023, 10:59 Předmět:
Podle popisu to vypadá, že každý "polep" (svitek, deska,elektroda,...) má 2 přívody ve stylu transparentu. To není vůbec na škodu, pokud by oba přívody byly bývaly byly propojené i na tišťáku.
Ale rozdělní přívodů na vstup a výstup nedává smysl a např. ESR a ESL to určitě nezlepšuje (proti variantě s vně propojenými přívody).
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.