Zaslal: út listopad 07 2023, 8:27 Předmět: Obvody sluchátkových zesilovačů
Ahoj. Zabývám se poslechem na sluchátka v rovině bastlení, pro co nejpříjemnější zvuk. Jasněže zvuk velmi ovlivňuje i zpracování D/A. No, ve zvukovce mám NJM 4556, s vysokým výstupním proudem. Ve dvou věžičkách NJM 4580 a NJM 4565. Jsem možná překvapen, že ty poslední dva také "utáhnou" sluchátka 32 Ohm. Obvod 5532 by také obstál? Nějaké rozdíly? Moc dík za info, milí bastlíři.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19887 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út listopad 07 2023, 12:02 Předmět:
Klidně můžeš, NE5532 má omezení zkratového proudu na výstupu na nejméně 35 mA. Jen citlivost bude potřeba navrhnout tak, aby pro plnou hlasitost nebylo třeba signálu nad 350 mV (kvůli ochranným diodám mezi vstupy, ty v obvodech NJM nejsou).
Založen: Jan 28, 2018 Příspěvky: 100 Bydliště: Jičín
Zaslal: út listopad 07 2023, 14:44 Předmět:
A kdyby jeden systém OZ nestačil, můžeš posilovat podle potřeby. Jenom není od věci věnovat trochu víc pozornosti stabilitě, to už i kvůli charakteru zatěžovací impedance (tedy těch sluchátek).
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32855 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: út listopad 07 2023, 22:03 Předmět:
xy1 napsal(a):
A kdyby jeden systém OZ nestačil, můžeš posilovat podle potřeby. Jenom není od věci věnovat trochu víc pozornosti stabilitě, to už i kvůli charakteru zatěžovací impedance (tedy těch sluchátek).
Ty sledovače pro zmenšení výstupní imprdelance zesilovače jsou možná dobrý teoreticky, ale v praxi je potřeba na to použít typy, který zůstanou stabilní i v zapojení se ziskem A=1 neboli právě toho sledovače. Bohužel, u těch nízkošumovejch jsou právě často jejich vlstnosti takový, že jsou stabilní s nejmenším zesílením aspoň 3 nebo 5 a v zapojení sledovače se rozkmitají. To už je lepší posílit výstup jednoho operáku komplementárním párem PNP-NPN ve třídě "B" a přechodový zkreslení eliminovat spojením výstupu celýho zapojení s výstupem operáku přes malej odpor s hodnotou mezi 50 a 100Ω a zápornou zpětnou vazbou napojenou až na samej výstup celýho zapojení = na společný emitory toho komplementárního páru. Ano, výstupní šum nebude úměrnej podílu šumovýho čísla jednoho operáku-sledovače a celkovýho počtu oněch paralelně spojenejch sledovačů, ale celý zapojení bude stabilní i se zátěží pouhejch jednotek ohmů. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6632 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: st listopad 08 2023, 8:54 Předmět:
Dobrý je použít nějaké operáky, který umí linearní proud v desítkách/stovkách miliampér. Zajímavé jsou obvody:
- OPA1655 (asi bude mít větší zkreslení, není úplně dělaný na krmení nízkých impedancí)
- ADA4898-2 (to bude asi lepší, ale 32 Ω pro něj taky nebude ideální zátěž)
- operáky z rodiny THS, například THS4032 (pozor, některým THSkům vadí vstupní kapacita na invertujícím vstupu a v některých konfiguracích se díky tomu můžou rozkmitat na ultrazvukových frekvencí)
- OPA1622 (má netradiční pouzdro, vklidu zvládne i 16 Ω)
Poznámky k realizaci:
- mezi sluchátka a OpAmp je vhodné dát malý odpor, řekněme okolo 30 Ω, chce to i experimentovat, třeba dát menší hodnotu
- lepší je sluchátkáč realizovat pomocí výkoňejších obvodů nebo s bufferem na výstupu, jak píše Ekkar, například v datasheetu OPA1652 je schéma kvalitního sluchátkáče s integrovaným buffrem BUF634A, v datasheetu LME49710 je popsán buffer obdobný tomu co popisuje Ekkar, ale je to AB třída s nastaveným klidovým proudem pomocí přidání třetího tranzistoru, nebo rovnou použít integrovaný sluchátkový zesilovač, velmi dobrý je např. TPA6120A2.
Použití klasických OZ typu NE a pod. bude vždycky problematické, jelikož nejsou dělané na krmení nízkých impedancí a poroste jim vždy zkreslení hodně nahoru!
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.