jo, to je ono, watchdog. Hned jsem si nemohl vzpomenout na ten výraz. No, Vyzpovídám autora programu, jak to má ošetřeno. Pokud by to pomohlo, bylo by to nejjednodušší řešení. Dík za nakopnutí.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6684 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: út červen 06 2023, 22:01 Předmět:
S tím HCPL to půjde i v single supply. Já jsem to kdysi řešil takto. Ten obvod Si8920B funguje stejně jako ten HCPL, ale tuším má lepší parametry nebo rozsahy napájení? Už nevím...
Ten MCP6071 pojede s malým zatížením tak od 4 mV.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6684 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: út červen 06 2023, 22:06 Předmět:
Jo a výhoda (někdy i nevýhoda) je v tom, že to má offset. Tuším na výstup asi 20 mV, takže to po odečtení offsetu umí vlastně jít i do záporu. Offset se tuším dá zmenšit, když se - vstup HCPL/Si nedá natvrdo na zem, ale dá se přes stejný odpor, jaký je na + vstupu proti zemi. Nebo se musí použít na + vstupu vyšší odpor? Něco takového. Když se to zkompenzuje, tak max offset je na výstupu hcpl/Si tuším do 8 mV, ale už to tahám z paměti. Mrkni na datasheet.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6684 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: čt červen 08 2023, 19:00 Předmět:
@HF_Tech, to schéma je jako ty hádanky, najdi 5 rozdílů Ale jo, jeden rozdíl jsem našel, jak funguje/na co je R7 a R8?
K tomu druhému (klasičtějšímu) řešení: je to čistě analogový obvod, který bude mít nelinearity a teplotní závislosti. HCPL/Si má sigma-delta modulaci a ledkou/fotodiodou se přenáší kvazi digitální signál (jen jedničky a nuly různě dlouhé), takže by to mělo být více fest.
U toho HCPL je problém úroveň výstupního signálu. Nějak se počítá s přímým připojení na AD převodník s diferenciální vstupem. Takže na netu je spousta variací na téma součtový zesilovač s co nejlevnějším operačním zesilovačem.
To druhé zapojení má nelinearity a teplotní závislosti minumální. Vtip je práve v tom konstrukčním řešení. Tady to schéma není úplně nejvhodnější, protože potřebuje symetrické napájení. Na webu se přes odkaz na IL300 dají dohledat vhodnější. Podmínka linearity je mít optočlen se vším na jednom pouzdře a mít fotodiody pověšené na stejně velkém předpětí.
LM358 umí při single napájení, pokud budí právě takovou zátěž jako je vstup 0-10V, chodit od 5-20mV, což úplně stačí. Vtip je v tom, že na výstupu mu stačí zapojit odpor 4k7 až 10k, ketrý to k nule stáhne.
Není důvod používat operák rail to rail za 10Kč/ks, když tu samou funkci zvládne operák za 0,50Kč/ks.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6684 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: pá červen 09 2023, 23:22 Předmět:
HF_Tech napsal(a):
Není důvod používat operák rail to rail za 10Kč/ks, když tu samou funkci zvládne operák za 0,50Kč/ks.
No, já si ho nikdy nekoupil, protože v dejtašítu je uvedeno, že aby toho dosáhl musí být zatěžovací odpor na -Vs a to jsem z kontextu pochopil že není GND single supply napájení, ale k mínusovému napětí, tedy pod GND, takže to pak celé kouzlo ztrácí. Ale nevím, raději si proto kupuju švába za deset kaček, kterého mám ověřeného. No, kdybych dělal sérii v tisících kusech, tak asi přemýšlím jinak.
K těm nelinearitám/tepelným závislostech. Jasně, myslel jsem to jako obecný problém. Zde je to navzájem kompenzováno a asi i fotodiody budou na jednom substrátě. Nemyslel jsem to tak, že to je průser... Jen jsem chtěl zmínit výhodu HCPL, že to řeší jinak, ale samo vznikají jiné problémy.
S tou úrovní signálu z HCPL a tím dle mě nesmyslným zapojením v tvém odkazu to právě nechápu.
Na straně 18 je jednoduché zapojení s tranzistory pro nenáročné aplikace.
Pokud má regulátor na vstupu odpor 10kOhm, tak není co řešit. Jinak to bude chtít nějaké posílení.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6684 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: st červen 21 2023, 11:52 Předmět:
HF_Tech napsal(a):
Není důvod používat operák rail to rail za 10Kč/ks, když tu samou funkci zvládne operák za 0,50Kč/ks.
HF_Tech napsal(a):
https://www.vishay.com/docs/83708/appnote50.pdf
Na straně 18 je jednoduché zapojení s tranzistory pro nenáročné aplikace.
Já vím, že se snažíš pomoct, ale kdybych chtěl být jedovatý, tak bych se nebál napsat, že ty tranzistory nestojí 0.5 Kč/ks, ale cca 40 Kč za oba nutné.
Založen: Oct 07, 2012 Příspěvky: 1326 Bydliště: Brno
Zaslal: pá listopad 24 2023, 10:38 Předmět:
Nějak z toho vypadl základní problém, na který upozornili Hill i Bobo - zemní smyčka... úbytky na nuláku, zemnicím propoji, stínění ukostřené na obou stranách, únikové proudy apod., někde teče silnoproud a regulace po společném drátu.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3
Strana 3 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.