Omlouvám se za další lamí dotaz. Potřebuju něčím zabrzdit - omezit stejnosměrný proud z tvrdého zdroje 220V z nekonečna na 9 ampér. Jenže tam nemůžu nacpat odpor, musí tam být nějaké jiné zařízení. Mohl by to zařídit obyčejně tranzistor? Bipolární tranzistory prý regulují proud? Nebo je to také odpor?
Založen: Jun 26, 2009 Příspěvky: 1322 Bydliště: Hlohovec (Sk)
Zaslal: pá prosinec 01 2023, 22:38 Předmět:
vzhľadom na to že tých 9A spomina aj v inom vlákne a nechce povedať o čo ide
bude to perpetum
Alebo nech sa vyjadri čo s nulovými elektro vedomosťami vymyslel za regulátor, možno mu dáme riešenie ako na to aj keď je to tvrdá hlava a ide si svoje
No můžu levně nakoupit spotřebič, který moc žere. Parametry proto změnit nemůžu. Nemůžu ho proto připojit natvrdo, a potřebuju nějakou bezeztrátovou regulaci, aby to při potřebném výkonu zvládnul ten zdroj.
Naposledy upravil 100uf dne so prosinec 02 2023, 17:26, celkově upraveno 1 krát.
Založen: May 21, 2008 Příspěvky: 1446 Bydliště: near Liberec (JO70MT)
Zaslal: so prosinec 02 2023, 17:12 Předmět:
1, Jak moc "tvrdý" je ten zdroj?
2, Co si představuješ pod pojmem "nekonečný proud"?
3, Skutečně chceš pracovat se stejnosměrným výkonem 2 KW?
4, Víš, že jakékoli spínání (rozpínání) takových ss výkonů je extra problematické a náročné na schopnosti jakýchkoli kontaktů?
Dej víc informací, jinak celé téma rychle zabloudí.
Asi nejjednodušší bude v tvém případě použít nějaký kvalitní systém k FVE s bateriemi. Tam je to totiž vše řešeno elektronicky, obvykle docela spolehlivě. Cena je sice pro nějaké bastlení značná, ale bezpečnost musí být na prvním místě.
Mrknu na ty solární věci. Zdroj by měl být vysokonapěťová baterka.Tu můžu dobíjet z více zdrojů,takže dost tvrdý zdroj (nekonečně asi ne). Zátěž je odporová, takže když do regulace nacpu jiný odpor, začne se mi ztrácet výkon na tom blbém regulačním odporu, a to nepotřebuju. Kdyby to byl střídavý proud, možná by tam šla nacpat tlumivka? Možná? Na tlumivce se neztrácí napětí? Nemůžu nic najít o tom tranzistoru, jen že teda může regulovat proud při nějakém zapojení: se společným kolektorem, tedy jako emitorový sledovač. Jinak pro stejnosměrnou regulaci se asi používá PWM co?
Tak to teda blbo hľadáš, lebo hneď na wikipédií sa môžeš dočítať, že tranzistor je skratený názov transrezistor.
Bezodporovo snáď kvantový spínač na princípe tunelovania elektrónov.
No, já nevím, třeba by to šlo v akváriju. Naliješ tam destilku a neteče žádný proud. Lehce posolíš, a už tam něco teče. Ale solit málo, velmi málo. To ale nejde, jednak vaříš vodu na kafe a navíc inhaluješ jedovatý chlór. A ten je móóóc jedovatý.
Pro střídavý silný elektrický proud doporučuji kondenzátor nebo cívku. Ale musí být ideální, ať to vydrží a vůbec se nehřejí. Ty jsou na to nejlepší. Sice je na nich nějaký úbytek napětí, ale to nevadí, je jen posunutý o 90°.
No když to vezmu kolem a kolem...
220V DC
9A
Zátěž odporová.
Vychází mi z toho bojler, nebo něco takového.
Tranzistor lze užít jako zdroj proudu, ale pro 9A už by to bylo příliš komplikované. A kromě toho by šlo o lineární zapojení => mohl bys tam rovnou dát ten odpor.
Takže nejlepší by mohl být PWM. Ale jestli něco takového existuje pro 220V DC a uvedeném proudu nemám tušení.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19944 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne prosinec 03 2023, 8:14 Předmět:
Odporová zátěž, jako třeba boiler, to asi nebude, ten má sám nějaký odpor a ze zdroje si prostě víc nevezme, než kolik mu dovolí zákon pana Ohma.
Jestli má těleso příkon v ustáleném stavu přesně 2 kW, tak si za studena vezme z 230 V proud 8,7 A a při zapnutí studeného boileru nepřestoupí proud 9,2 A, protože odpor tělesa se při ohřevu sníží maximálně o nějakých 6 %.
U topných těles se obvykle nedá na nějakou samostabilizaci v důsledku změny odporu s teplotou příliš spoléhat, proto mívají topidla a boilery termostaty. Anebo se dimenzují tak, aby odvod tepla z tělesa o konečné hodnotě odporu právě stačil na stabilizaci teploty, ale tímto principem by se voda v boileru obvykle za ten vymezený čas neohřála. Proto se tělesa boilerů běžně dimenzují na 140 až 160 % výkonu potřebného k ohřátí celého objemu o 60 K za 8 hodin.
Nehodlám tu věštit z křišťálové koule, co za spotřebič je potřeba hlídat právě na max. 9 A, ale stejně si myslím, že tazatel někde něco o chování zdrojů a spotřebičů přehlédl.
On tazatel píše: "No můžu levně nakoupit spotřebič, který moc žere. " Možná se pletu, ale mohlo by to být tak, že onen bojler bere 16A, ale z těch baterií může vzít max. 9A. A tak hledá řešení.
Jak už tu bylo psáno - kdyby přestal být tajemnej jak hrad v karpatech, už by měl možná vyřešeno.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.