Kmitoctova charaktristika musi mit dva samostatne vrcholy, aby se zvetsila sirka prenaseneho pasma. Na netu vsak nachazim pouze vztahy pro analyzu tohoto obvodu, ne pro jeho prakticky navrh. Taky mam knizku Kurs radiotechniky od J. Dvořáčka (SNTL 1975) kde je to vysvetlene podrobneji, ale zase je tam jen analyza. Ja bych potreboval, abych zadal pozadovane kmitocty, vstupni/vystupni impedance a celkovy prenos a vypadnuly mi z toho parametry prvku. Sice bych to asi z toho Dvoracka dokazal odvodit sam (resp. s pomoci Wolfram Mathematica), ale... je to jednorazovy bastl a nechce se mi s tim drbat. Navic v praxi do toho vstupuji ruzne empiricke poznatky, jak spravne zvolit vychozi podminky nebo cemu se vyhybat. Nevite o nejake knizce, kde uz by to bylo odvozene? Diky.
Založen: Feb 09, 2017 Příspěvky: 432 Bydliště: Na dohled od Spolany
Zaslal: út prosinec 05 2023, 16:35 Předmět:
Kdysi jsem tak dělal mf zesilovače pro FM rádio se 2 až 3 laděnými obvody. Bastlil jsem to "od oka" za použití rozmítače - rezonanční obvody byly standardně vyráběné a mezi nimi byl kapacitní trimr. Rezonanční obvody jsem ladil jádrem, vazbu kapacitním trimrem. S rozmítačem to šlo docela snadno a rychle. Dva obvody jsou brnkačka, se třemi to již chtělo trochu laborovat. 3obvodová propust byla tak na úrovni keramického filtru.
Založen: Jun 04, 2016 Příspěvky: 679 Bydliště: Brno
Zaslal: st prosinec 06 2023, 13:18 Předmět:
@Teufel: Jasne, dnes to muzu navrhnout vicemene metodou pokus-omyl v simulatoru, ale... to se mi to prici.
@LADER: takovych programu znam nekolik, vcetne placenych, ale zadny to nema. Tohle je zkratka prilis oldschool zalezitost, ktera prestala byt relevantni pred nastupem osobnich pocitacu.
Kdyz se to mezi lety 1920-1970 pouzivalo ve skoro kazdem prijimaci, tak to prece museli umet spocitat klasicky. Sice tenkrat vyuka matematiky byla na vyssi urovni nez dnes (protoze to jinak neslo), ale dost pochybuju, ze kazdy navrhar si to odvozoval sam.
Šířka pásma u kritické vazby se definuje jako prosedlání středu na -3 dB a pokud vím, nejde o rozložené ladění na různé f rez.
V praxi se ti bude návrh výpočtem realizovat dost divně, protože je tam dost (skoro) neznámých které mají vliv. velikost mag. vazby (pokud nejsou vzdálené stíněné cívky), činitel Q, jeho průběh na kmitočtu, parazitní kapacity. Takže spíš spočítat/simulovat dílčí obvody a pak žádanou šířku pásma dostavit tlumením/počtem obvodů/umístěním odbočky. Po literatuře se podívám.
Tady něco málo o tom píšou. Zajímavá je především tabulka podle které se ladí jednotlivé obvody:
Příručka pro navrhování elektronických obvodů. (Křišťan a Vachala)
Zkusil jsem to počítat pro kapacitně vázanou propust. Pokud známe:
f – střední frekvenci propusti [Hz]
B – šířku pásma propusti [Hz]
R – vstupní odpor / výstupní odpor [Ω]
pak indukčnost a kapacita obou laděných obvodů je:
L = R*B/(2*π*√(2)*f²)
C = (f-2*B)/((2*π*f)²*L*(f-B))
a vazební kapacita mezi obvody je:
Cv = B/((2*π*f)²*L*(f-B))
Zkoušel jsem to na simulátoru (pouze pro jednu hodnotu - 455 kHz šířku pásma 10 kHz) a vypadá to docela dobře. Prosedlání je cca 0.6 dB. Pro větší hodnotu bude potřeba zvýšit Cv.
Za výpočty ale neručím. _________________ Ubuntu 24.04.1 LTS, LibreOffice Verze: 24.2.6.2, wxMaxima 24.02.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)
Naposledy upravil LADER dne ne prosinec 10 2023, 20:43, celkově upraveno 1 krát.
Zdá sa, že po prihlásení by mala byť dostupná. Ešte pred časom mala táto knižnica uvedenú informáciu, že (niektoré) knihy je možné prezerať iba v študovni na počítačoch
eleferner napsal(a):
Nevite, jestli ji nekdo nenascanoval a nedal online i... mimo oficialni kanaly?
Bola na ulozto, nafotená v dosť biednej kvalite na mobil. Žiaľ, nestihol si to o pár dní...
Také vzorčeky existujú a mám ich minimálne v dvoch zdrojoch. Môžem ti to ofotiť. Ja tvoju snahu schvaľujem, tiež si na tie odvodzovačky brúsim zuby
Ja to mám v slovenskom preklade a je to obsahovo trochu iné. Skús sa na to pozrieť. Prípadne ti to prefotím na mobil, ak budeš mať záujem.
Ale kam to uložím?
Tak jsem udělal obecný výpočet kapacitně vázaných propustí. Je to v Calcu (LibreOffice) a protože je to složitější, tak jsem použil makra (pravděpodobně to nepůjde v Excelu). Zde je odkaz.
Zadává se vstupně/výstupní impedance, střední frekvence, požadovaná šířka pásma a povolené zvlnění v propustném pásmu.
Zkoušel jsem to na simulátoru a odpovídá to přesně zadaným parametrům.
V příloze je frekvenční průběh pásmové propusti 6 stupně pro různé povolené zvlnění.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.