Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5127 Bydliště: Brno
Zaslal: čt prosinec 28 2023, 15:17 Předmět:
S těmito znalostmi můžeš osciloskop hrubě poškodit. Například přepálíš vodivé cestičky na plošném spoji. Dále tě může pokopat asi tak 300V a třeba i zabít. Měření na síťové straně zdroje vyžaduje určitá technická opatření a vědomosti.
Založen: Nov 01, 2008 Příspěvky: 4297 Bydliště: Skalica
Zaslal: čt prosinec 28 2023, 16:30 Předmět:
Pidla mojho nazoru to je tak, ako píše BC546. Nebavím sa tu o glavanickom oddelení ale co sa týka prevodu sondy atd tak ma pravdu. Ked to je inac poprosim to aj s vysvetlenim. Samozrejme je jasne, ze sonda ktoru pouzije musi zvladnut na svojom vstupe spominanych 3 kV. Moj osciloskop ma na vstupnej svorke oznacene max 30V. Bezne s nim meriam 300 pri prevode sondy 1:10
Naposledy upravil kutilmil dne čt prosinec 28 2023, 16:32, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Aug 02, 2010 Příspěvky: 293 Bydliště: kousek od Brna
Zaslal: čt prosinec 28 2023, 16:34 Předmět:
Taky se ti trošku potlucou zeme z primaru zdroje a z osciloskopku, to bude cmoudiku. Na takové měření se používá.diferenciaĺni sonda. Cena se ti líbit nebude. Třeba TT SI 9110. Edit: S těmi zeměmi jste mě předběhli
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6780 Bydliště: Praha
Zaslal: čt prosinec 28 2023, 16:50 Předmět:
Nejlevnější a obvykle použitelné je samozřejmě oddělovací trafo se všemi riziky, které z jeho použití plynou. Ty země je potřeba krutě hlídat, hlavně, když má zařízení více částí propojených kabely, aby něco někde nebylo přizemněné. Trafo má samozřejmě kapacitu mezi vinutími, na to je potřeba myslet. Diferenciální sonda je krásná věc, v životě jsem ji neviděl Vstupní napětí osciloskopu je samozřejmě to, co do osciloskopu sonda po vydělení svým dělícím poměrem pustí, takže ty 3kV by po podělení deseti bylo těch 300V. Sonda ovšem nebude na 3kV stavěná, bude mít na sobě uvedené omezení, často jen 250V. Pokud ti nebude naprosto jasné, jak to je s tou potřebou galvanického oddělení měření něčeho spojeného se sítí, tak nic takového neměř! Hrozí zničení sondy, osciloskopu a taky úraz el. proudem! _________________ Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Takže kolik je maximální vstupní napětí při sondě 1x ?
UTFM !
300V RMS se sondou 10:1.
Tohle fórum nikdy nezklame. Člověk se zeptá na konkrétní otázku, na tu odpověď není, a místo toho dostane 10 dalších odpovědí, na které se nikdo neptal
Takže znovu - Takže kolik je maximální vstupní napětí při sondě 1x ?? Buď jsem slepý, protože to nikde v popisu nevidím, nebo se k tomuto údaji neumím dopracovat.
K problematice zemí, oddělovacích traf, atd jsem plánoval se dostat později.
Může měřit osciloskopem na primáru za předpokladu napájení toho osciloskopu přes oddělovací trafo nebo pokud má skop bateriové napájení.
S digitálním osciloskopem toho takhle mnoho nenaměří - šum ze spínaného zdroje osciloskopu, který pak teče stíněním sondy místo do PE ,celkem spolehlivě měření zaruší.
Lze to měřit, že se měřený spínaný zdroj napájí přes oddělovací trafo a zem osciloskopu se propojí s "-" polem elytu na primáru a krokodýl sondy se zapojí tamtéž, pak se nechá s trochou opatrnosti na primární straně sahat sondou 1:10 skoro všude.
Nicméně chce to trochu zkušenosti a opatrnosti. Rozhodně bych to nedoporučoval dělat bez brýlí a přítomnosti další osoby, která to bude umět v případě průseru vypnout.
Jinak vstup osciloskopu nebo sonda vydrží to uvedené napětí jenom do nějaké frekvence. Povolené napětí pak s rostoucí frekvencí prudce klesá. Strmé špičky pak vydržet nemusí.
Přesné hodnoty (graf Umax v závislosti na f) jsou uvedeny v příbalovém letáku sondy nebo v user manuálu osciloskopu.
Na nové generaci úsporných nabíječek stačí sáhnout na Drain u primáru trafa a sondu to celkem spolehlivě oddělá.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5Další
Strana 1 z 5
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.