Založen: Aug 18, 2005 Příspěvky: 755 Bydliště: Chrudimsko
Zaslal: čt únor 14 2008, 18:56 Předmět: Bakelit
Nemáte někdo konkrétní popis resp. postup jak se namíchá směs pro výrobu bakelitových dílů jak tmavé, tak bílé varianty? Chtěl bych si vyrobit "originál" knoflíky k MK207 a další, které mi schází. Formičky a ostatní technologii s tím spojenou bych snad zvládl.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: čt únor 14 2008, 19:11 Předmět:
Tak na tohle známý sháněl publikace - slovenskou "Syntetické hmoty" někde ze 60. let, staré ročníky VTM (asi 70. léta - bez záruky) a nějakou Chémia v praxi nebo něco takového. Vím že v některé z nich byly recepty - a bylo jich dost, jen to ověřit. Bílá varianta ale asi není bakelit, ale močovinocosi plněné čímsi. Budu držet palce, ale doporučil bych raději se poptat v nějaké firmě, kde bakelit dělali nebo dělají - dost záleží na lisování, plnivech atd.
Založen: Aug 18, 2005 Příspěvky: 755 Bydliště: Chrudimsko
Zaslal: čt únor 14 2008, 19:50 Předmět:
To je právě problém, svoje receptury firmy neřeknou, což je plně pochopitelné. Nějaká série 10-20 knoflíků nikoho nezajímá a výroba profi formy je několik desítek až stovek tisíc korun. Odlévané knoflíky z různých pryskyřic do silikonových forem je sice řešení, ale není to ono. Formička pro kusovou výrobu není žádný problém. S tou bílou variantou - nevím, na Mikrofoně MK207 a jiných rádiích, jsou bílé(dnes trochu béžové) ozdobné lišty a tváří se to jako bílý bakelit. Vím z čeho se směs skládá i jak to funguje, ale konkrétní postup nemám. Škoda, že si nepamatuješ přesně názvy knih resp. autory, určitě budou k mání v knihovně.
Naposledy upravil vombat dne čt únor 14 2008, 19:53, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Feb 22, 2005 Příspěvky: 1440 Bydliště: Kunratice u Prahy
Zaslal: čt únor 14 2008, 19:52 Předmět:
To chce se porozhlédnout po různých radioburzách, kde bývají k vidění i knoflíky. Sám mám bohatou sbírku, jen nevím jak ty co chceš vyrábět vypadají. Třeba jsou v mé krabici ... _________________ Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: čt únor 14 2008, 21:01 Předmět:
Já se obávám, že pohoříš na lisování. Pamatuji, že kámoš kdysi uvařil svůj první bakelit (přiotrávil tím celý panelák) a bylo to rudohnědé a dost bublinkaté.
Založen: Feb 24, 2007 Příspěvky: 3995 Bydliště: Zlínsko
Zaslal: pá únor 15 2008, 12:32 Předmět:
Ahoj,nedávno jsem se o to zajímal a něco málo jsem zjistil,takže jen útržkovitě.Základem je fenol a formaldehyd.Tyto dvě sloučeniny se zahřívají v destilační soustavě a vzniká bakelit typa A,který je polotekutý.Ten se potom zahřívá pod mírným tlakem a vzniká bakelit typu B/fenolformaldehydová pryskyřice/,která je jako výchozí surovina pro lisování.Konečné zpracování se provádí lisováním ve formách pod tlakem a při teplotě cca300 stupňů/teplotou si nejsem jistý/.Barevný odstín konečného výrobku /červená až černá/je dána poměrem obou substncí.Podle tohoto poměru se také do prvovýroby typu A přidávají buďto kyselé nebo zásadité přísady.
Je to velmi okrajově,co se mi podařilo zjistit.Tyto informace jsem získal částečně z internetových stránek a částečně z vysokoškolských materiálů,tak by na tom mohlo být něco pravdy,ale ještě jsem to nezkoušel. _________________ To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.
Založen: Aug 18, 2005 Příspěvky: 755 Bydliště: Chrudimsko
Zaslal: pá únor 15 2008, 13:32 Předmět:
Je to tak, jak píšeš, ale bohužel chybí praktická kuchařka . Na internetu skoro nic není, je docela možné, že něco může být ve starých časopisech jako např. Radioamatér, ale i jiných, které se zabývaly čistě strojařinou. Nemůže to být zase až tak složité. Ruské mašiny LA5 a jim podobné byly slepeny ze skořepin březové překližky napuštěné bakelitem. Opravy se prováděly na polních letištích. Sám jsem takovou mašinu viděl a i opravená místa dodnes perfektně drží.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: pá únor 15 2008, 14:27 Předmět:
Tak přesně takové věci si pamatuji z technologie, včetně bakelizačního laku a podobných. Ty prostřední produkty mají konzistenci jako tuhé želé, a teprve lisování a plniva z toho dělají ten náš známý bakelit. To bílé bude asi něco zcela jiného, taky to při hoření má jiný charakter.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5Další
Strana 1 z 5
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.