Založen: Nov 30, 2020 Příspěvky: 47 Bydliště: Olomouc
Zaslal: čt leden 18 2024, 14:58 Předmět: Pokojová anténa pro KV - problém s konstrukcí
Zdravím,
před zhruba třemi lety jsem si pořídil přehledový přijímač Tecsun PL-330. Jsem s ním spokojen, venku přijímá obstojně. Chtěl jsem zkusit i příjem v bytě, konkrétně občanského pásma (ale i KV obecně). Vzhledem k tomu, že nemám možnost napnout venkovní anténu, jsem začal pátrat po nějaké pokojové.
Narazil jsem na tuto anténu navrženou T. Nachtmannem využívající televizní dvojlinku.
Doplňuji ještě o sken Nachtmannova článku z časopisu Sdělovací technika (viz níže).
Bohužel zatím s ní nemám příliš úspěchu. Vzhledem k tomu, že v anténách jsem začátečník, se to dalo zřejmě očekávat. Přikládám foto mé konstrukce (Dřevěná destička je tolik provrtaná z důvodu, že předtím měla jiný účel).
Pokud tedy anténa tohoto typu může mít v dnešní době význam v městě (Nebydlím úplně v centru, takže rušení možná tolik není.) a nebude potřeba ji doplnit zesilovačem, předpokládám, že jsem z neznalosti udělal nějakou hrubou chybu při stavbě.
Nejdříve bych se chtěl zeptat, jak moc klíčovou roli hraje srovnání impedancí antény s přijímačem? Anténu připojuji přes koax 75 ohm a redukci viditelnou na fotce. Na internetu jsem se nedočet, jakou vstupní impedanci má vlastně zmíněný Tecsun (možná se mění s frekvencí signálu). Kromě toho jsem na propojení mezi koaxem a TV dvojlinkou použil obyčejný měděný vodič (se žlutou izolací na fotce), který by mohl také možná způsobit odrazy. Bylo by tedy lepší spojit koax s dvojlinkou napřímo a do toho spoje dát kondenzátor C2? V současné chvíli mám C2 osazený s hodnotou 1 nF, měřeno testerem konkrétně zhruba 980 pF. S využitím vztahu uvedeného v odkazu 2) a v Nachtmannově článku mi vychází 742 pF pro občanské pásmo. Doufám, že jsem správně dosadil. Za kapacitu C1 jsem dal jeho maximální 280 pF a frekvenci 27 MHz. Měl bych jej tedy spíš vyměnit? Kondenzátor C1 pochází z rádia Tesla Opereta, do antény jsem připojil 280 pF segment, druhý z leva.
Zde bych se chtěl zeptat, co je přesně myšlenou tou přeladitelností 3:1?
Je potřeba anténu uzemňovat, pokud ji použiji jako pokojovou, instalovanou jen při občasném poslechu?
Jak kritická je délka TV dvojlinky? Autor článku 1) použil 1005 mm, Nachtmann uvádí cca 1 m. Já mám 1,1 m.
Zatím jsem zkoušel anténu na "Hanáckém kolečku", nic jsem v bytě nechytil. Když jsem s přijímačem vyšel ven a vytáhl jeho teleskopickou anténu byl výsledek úplně jiný. Na nižší frekvence to možná v bytě trochu efekt mělo, ale v podstatě stejný jako teleskopická anténa.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32930 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt leden 18 2024, 15:11 Předmět:
Laděná dipólová anténa z dvojlinky včetně takovejch forem, jako "Slim Jim" a další podoby má jednu velkou nectnost pro přehledovej příjem - ona se chová jako pásmová propust a ještě ke všemu poměrně úzkopásmová. Už takový použití jako na FM2 pásmo VKV stereo rádia od 87,5MHz do 108MHz (absolutní šířka pásma 20MHz) je s jednou anténou problematický kvůli omezení šířky pásma, který dipól má. Když takovou anténu ještě doladíš kondíkem, ZVEDNEŠ jakost jí tvořenýho oscilačního obvodu a tím ještě víc skřípneš její pásmo. Takže nečekej, že bys s ní navíc v pokoji, kde bude odstíněná veškerým zdivem, ocelovou výztužnou konstrukcí, pokovenýma determálníma voknama a dalším matrošem, ze kterýho je poskládaná stavba, nachytal něco víc než extra silný blízký signály od někoho, kdo bude stát nejdál dvě ulice od tebe. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12284 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: čt leden 18 2024, 17:45 Předmět:
solis123 napsal(a):
venku přijímá obstojně. Chtěl jsem zkusit i příjem v bytě
a v jakém baráku to chceš provozovat ?
z čeho je postaven ?
každý barák stíní (zeslabuje) radiové signály, ale třeba panelák s železnou mříží zalitou betonem se chová téměř jako faradayova klec . . .
signál dovnitř prochází jen okny a to je nesmíš mít se sklem které obsahuje kovy. (různě tónovaná skla nepropouštějící tepelné záření)
pokud jsi v paneláku musí anténa ven, třeba i jen jako naladěný (přizpůsobený) prut a protiváhy . . .
na CB se dá použít třeba tohle . . .
a na příjem to může "nějak" fungovat už od 10MHz . . .
Založen: Nov 30, 2020 Příspěvky: 47 Bydliště: Olomouc
Zaslal: čt leden 18 2024, 19:05 Předmět:
to EKKAR:
Děkuji za objasnění.
to ok1hga:
Právě panelák, také mě to mohlo napadnout. Každopádně mě ta anténa lákala tím, že má relativně jednoduchou konstrukci a je víceméně samonosná, když se zavěsí.
Také děkuji za tip na AE Boomerang, ale je to trochu mimo cenový rozsah, který jsem do toho chtěl v současné chvíli investovat. Navíc mi šlo jen o poslech.
Nicméně ještě k těm mým dotazům. Rád bych se tedy ujistil, jestli můj postup výroby byl správný nebo jestli jsem tam udělal chybu. Pravděpodobně bych anténu tedy ještě vyzkoušel alespoň venku.
Na odkazu, který jsem uvedl výše je ještě zmíněna rámová anténa (jedna větší a jedna menší se zesilovačem). Mohla by třeba ta fungovat?
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12284 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: čt leden 18 2024, 19:26 Předmět:
solis123 napsal(a):
Také děkuji za tip na AE Boomerang, ale je to trochu mimo cenový rozsah, který jsem do toho chtěl v současné chvíli investovat. Navíc mi šlo jen o poslech
vdyť tě nikdo nenutí tu anténu kupovat, jestli ji chceš vyzkoušet, udělej si ji . . .
vycházej z toho že každá anténa musí být rezonanční !
rezonance je dána délkou antény . . .
je potřeba vycházet ze vztahu rychlosti šíření elektromagnetických vln (rychlost světla)
a požadovaného kmitočtu, kde má anténa pracovat . . .
300 / 27 = 11.11 metrů (lambda)
dipól je lambda/2
čtvrtka je lambda/4 . . . a když si to spočítáš dostaneš se na rozměry toho bumerangu . . .
prostě vezmi "nějaký drát" vytáhni ho do prostoru mimo panelák (třeba na násadu od koštěte) a druhý drát spusť z parapetu okna podél zdi.
ty dva dráty připoj na kabel do rádia a zkus to !
uvidíš, že na to chytneš víc, než na jakoukoliv anténu uvnitř !
. . . ale musíš to zkusit . . .
Založen: May 21, 2008 Příspěvky: 1436 Bydliště: near Liberec (JO70MT)
Zaslal: čt leden 18 2024, 20:34 Předmět:
Kus víceméně svislého drátu drátu, případně s kusem drátu visícího dolů, před oknem, o délce aspoň dva metry, připojení "natvdo" k tenkému koaxiálu a tedy k přijímači dělá skutečně divy na mnoha KV pásmech. Je to samozřejmě kmitočtově nepřizpůsobené, ale po prvních zkušenostech můžeš dál laborovat. Tím získáš aspoň základní vědomosti a zkušenosti s anténami.
Představa, že okopíruješ cosi z knihy a bude to tobě, při tvých podmínkách, okamžitě bez úprav fungovat je lichá.
Dá se také vyzkoušet některá varianta rámové antény od samonosného natáčecího rámu až třeba po laděnou rámovou anténu kolem rámu okna.
Založen: Nov 30, 2020 Příspěvky: 47 Bydliště: Olomouc
Zaslal: pá leden 19 2024, 9:56 Předmět:
to ok1hga:
Zkusím.
to jirkati:
Děkuji za radu. Co je myšleno "tenkým" koaxiálním kabelem? Pro tu anténu, kterou jsem postavil jsem koupil RG-59. Jenže jsem zjistil, že tomu nejde pájet ta zem/stínění, ani s pájecí kapalinou (Zkusil jsem to i na krátkém kousku, takže to není ani tím, že by to odebíralo teplo). Nakonec jsem použil účastnickou šňůru, které jsem ustřihl jeden konektor (ta měla stínění měděné). Navíc ten RG-59 zřejmě není určený k připojení ke konektoru jack 3,5 mm - nevejde se do něj. Jaký koax tedy použít?
K samotným konektorům - s těmi také nemám moc úspěch. Vypadá to, že snad existují už jen dva typy jacku 3,5 tento a tento, přičemž u toho prvního má ta gumová izolace tendenci se svléknout při vytahování z protikusu (přeskakuje ten závit), dokonce někdy nejde ten konektor ani zasunout a ten druhý také není nic moc. Díval jsem se i na jiné e-shopy, mám jich v záložkách asi 15, a všude více méně totéž.
Jaké konektory používat jinak s koaxy? IEC televizní asi není ta nejlepší volba, BNC tedy?
K Jacku 3,5 se taky žádný koaxiál připojovat nemá, to je konektor pro sluchátka nebo jiné nf zařízení. Pro koaxiál buď BNC nebo F. V nejhorším i to IEC, neboli TV anténní konektor a případně i cinch.
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12284 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: pá leden 19 2024, 10:20 Předmět:
jack 3,5mm není určený pro vf signály,
ale přes to se na některých zařízeních takto používá . . .
pak je ale nejlepší použít nějakou redukci, ostatně na tvém obrázku je to tak uděláno . . .
do samostatného IEC konektoru pak zapojíš jakýkoliv
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12284 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: pá leden 19 2024, 11:28 Předmět:
napadlo mě ještě jedno použití toho tvého "prkénka" . . .
protože tato "rádijka" nemají rády připojení drátové antény kvůli přebuzení vstupních obvodů,
je potřeba udělat nějaké impedanční přizpůsobení a zároveň preselektor, který ti vybere jen ten kmitočet, který chceš poslouchat a ostatní potlačí.
a na to se právě může hodit to tvoje "prkénko" !
jen bude potřeba to přepojit trochu jinak,
aby se nedostala "statika" na vstup a neodpálila ho.
a k dalšímu laborování se přímo nabízí zapojit na konec toho pahýlu kousek drátu a ten vystrčit ven z okna, třeba na tom koštěti, jak jsem psal výše . . .
samozřejmě, že při připojení čehokoliv na tu "tv dvoulinku" se to musí znova doladit !
. . . stačí ti to takto ??
asi před 25ti léty jsem takto provozoval příjem na KV s přístrojem Yupiteru MV-7100 a fungovalo to perfektně.
jo a ještě drobnost, vyměň si tu sponu co drží dvoulinku - nesmí být vodivá !!!
jinak ti to dělá svojí kapacitou vf zkrat !
Založen: Nov 30, 2020 Příspěvky: 47 Bydliště: Olomouc
Zaslal: pá leden 19 2024, 14:25 Předmět:
to ok1hga:
Dobře. Budu se tedy držet té redukce. Na internetu jsem totiž viděl, i kabel "jack to BNC" s koaxem RG-178, který je oproti klasickému koaxu tenčí, naopak je zase dražší.
Doufám, že jsem si ten vstup na tom Tecsunu zatím nijak nepoškodil, protože jsem s tím také už dříve zkoušel drátovou anténu. Domnívám se, že je tam rozpínací kontakt v tom anténním konektoru, jako u dvojice sluchátka/reproduktor, takže by se závada poznala tak, že bych nechytil nic ani na tu teleskopickou anténu.
Spona je kovová, také z rádia Opereta. Plastovou náhradu zatím nemám, ale stahovací pásek by to mohl vyřešit.
Neměl by ale někdo tip na nějaký kvalitní jack 3,5 mm? Stačí mi pouze označení. Nejde jen o tuto konstrukci, ale i pro jiné účely by se mi hodil. Něco na způsob tesláckého pětikolíku, s tím jsem plně spokojen.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.