Tohle člověk kupuje už s vědomím, že jde o laciný aušus. Ovšem skutečnost předčí očekávání!
TPA6120 může fungovat jako naprostá špička mezi sluchátkovými zesilovači, pokud je použitý v sofistikovaném zapojení, kde je buzený tvrdým symetrickým signálem (ze symetrického A/D převodníku nebo symetrického bufferu). Ve zjednodušeném zapojení ovšem funguje taky (na netu najdete několik pěkných konstrukcí).
Tahle věc ale
1) Dost šumí,
2) Při protáčení Volume ve sluchátkách haraší,
3) Na obou výstupech má katastrofální DC offset - víc jak 400mV.
Jinými slovy - je nepoužitelná. Ověřeno na dvou kusech od dvou různých prodejců.
Čip je nejspíš fejk nebo výmět z výroby.
Kondenzátory se zlatým potiskem LOW ESR mají ESR skoro 1Ω.
Tu a tam se na Ali dostane dobrá stavebnice nebo hotový modul. Tohle ale NEBRAT!
Založen: Dec 12, 2005 Příspěvky: 2430 Bydliště: SR, Poprad
Zaslal: čt listopad 30 2023, 20:34 Předmět:
1), 2) nema nahodou nastaveny (ak sa da) nejaky sialene vysoky gain na vstupe? lebo podobny problem som mal s tpa3116, ci aky to je zosik. Strasne sumel a bolo pocut aj brum a pomaly kazdy pohyb okolo. Ked som znizil gain, tak zrazu bolo ticho, aj ked nebol vstupny signal a stal sa celkom pocuvatelny _________________ No vidis, a tak si sa bal
Už jsem se párkrát díval na nějaké stavebnici, protože krabičku bych si případně vytiskl, ale nemám odvahu vzít cokoliv.
Potřeboval bych nakrmit 300Ω sluchátka a to by asi chtělo nějaký zesilovač, co má při 32Ω výstup aspoň 2 a více wattů.
Zatím je krmím z klasických konců SMSL zesilovače, protože sluchátkový výstup je slabý.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33042 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt listopad 30 2023, 20:36 Předmět:
Tady nabízejí (podle fotek - potisk "CIRMECH WM-004") stejnou desku za 250 babek. Já bych doporučil dřív než to celý zahodíš, zkusit dvě věci - napájet z dobře vyfiltrovanýho zdroje NEPRCÁCKÝ produkce a ZMĚŘIT, kolik je na výstupu přítomno nevyfiltrovaný nosný toho déčkovýho koncáku. Nemůžu se prostě zbavit dojmu, že tebou vytýkaný nedostatky jsou způsobený prostým oyebáním konstrukce ze strany PRCáka, ne přímo vlastnoistí obvodovejch součástek.
2HnátaMáry - dostal jsem doporučení na zapojení spáchaný Andreem Ciuffolim - buď ultralineární headamp, nebo elektronkově-FETovej hybrid. To druhý dává do 600Ω imprdelance 11V EFEKTIVNÍCH výstupního signálu ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Karle. To nemá žádnej nosnej kmitočet. To není déčko. To je lineární nízkošumový sluchátkáč. Pokusy byly ze stabiláku, ne z trafa. Víš, já takový věci stavím, konstruuju a servisuju.
Pocitujlasku: Ne, žádný velký gain. Harašení je způsobené vstupním DC offsetem.
Pánové, zkuste nejprve pochopit, co to je za obvod, než začnete radit pitomosti.
Matahari: Aktuálně jsem zprovoznil tohle. Vůbec to nehraje zle:
Inspirativní vlákno tam máš, ale potřebuji i DAC a nejlépe vše v jednom, protože jako zdroj signálu používám PC, které má integrovanou zvukovku a ty jsou nic moc.
Když bude mít podobný zesík výkon 2W pro 32Ω a to bývá cca 320mW pro 300Ω, tak to by ty sluchátka snad mělo vybudit?
To není moje vlákno. Já si jen postavil upravenou kopii první klasické verze a chystám se i na verzi s diamond koncem.
Vysokoimpedanční sluchátka jsou trošku problém. Ale na rozdíl od reproduktorů ve větším prostoru není nezbytné honit u nich velké výkony. Pro větší obývák může být i 2x200W skoro málo. Většina sluchátek má ale citlivost ke 100dB/mW. Takže zpravidla i při hodně dynamických nahrávkách vystačíš s nějakými 30mW. Plus nějaká rezerva, samozřejmě.
Sice každému radím pořizovat jednotlivé komponenty (líp se vybere dobrý headamp a dobrý DAC než kombo), nicméně sám jsem si našel zařízení All-In-One, se kterým jsem naprosto spokojený.
Kdybys chtěl, můžu zapůjčit na odzkoušení FX Audio DAC-X6. Ten si s vyšší impedancí poradí v pohodě.
Pokud mají tvoje sluchátka výměnný kabel a možnost symetrického připojení, máš velkou výhodu. Symetrický zesilovač dá při stejném napájení dvojnásobné výstupní napětí.
Ten SMSL zesilovač je AD18 a sluchátkový výstup pro 32Ω má 53mW, takže 300Ω opravdu nevybudí. Sluchátka mají vyměnitelný kabel a nyní je mám připojené na repro výstup toho AD18. Celkem to je dobré.
Na ten FX Audio DAC-X6 jsem se díval a pro 300Ω má výstup 180mW, ale asi 320mW by byla jistota, ale ještě se když tak rozmyslím. Co se týče zápůjčky, tak já se v ČR moc nevyskytuji, ale děkuji za nabídku.
Edit:
Ten AD18 má pro sluchátka NE5532, tak netuším, jestli by se vyplatilo dát místo něj patici a zkusit jiný šváb. Co si pamatuji, tak předloni jsem se na to díval a asi by se to nevyplatilo.
Pro srandu jsem to ještě rozrejpal.
Potenciál GND byl do vstupu přivedený pouze z běžce potenciometru Volume. Zpětná vazba - dělič 2k2/1k0 přímo na zem, bez oddělení kapacitou, takže to zesilovalo stejnosměrně.
Vyndal jsem potenciometr, vstupy oddělil vazebními svitky a uzemnil přes 10k odpory. ZV jsem oddělil od země kondenzátory 47u.
Už to nešumí a neprská, nicméně na obou výstupech je trvale 60mV DC offset. A už je jasné, že offset vzniká přímo ve švábu, protože stejných 60mV je na obou neinvertujících vstupech, které jsou ale přes těch 10k na potenciálu GND. Ze vstupů tedy teče 6uA. Původně to teklo přes běžec potenciometru - proto harašení a proto offset lítal podle polohy Volume až do brutálních výšin.
Tímto potvrzuju původní podezření: Je tam buď špatně pajcnutej šváb, nebo někdo využil výmět z výroby, který měl skončit ve šmelcu.
Jinak by to gungovat mohlo a při velmi pečlivém ohledání nemám výhrady ani proti topologii DPS. Ta bývá někdy u podobných čínských modulů zprasená.
Prošly mi rukama dva kusy, oba stejně postižené. Takže opakuju - nebrat!
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6684 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: po leden 29 2024, 15:55 Předmět:
Já mám u číňana podobnou zkušenost - pravděpodobně kšeftují s čipy, které byly vyřazeny z výroby jako vadné. Některé čipy mi dokonce po pár zapnutí/vypnutí umřeli...
Obvody TPA6120 by měli být asi to nejlepší co jde koupit. Pár kousků TPA6120A2 jsem si nedávno koupil na sluchátkáč.
Jinak pro 300 Ω sluchátka bych použil nějaký kvalitní video operák, např. THS3001, THS3111, THS4031/4032 (stabilní při +2/-1 zesílení),... Myslím, že to bude hrát velmi dobře! Při napájení ±15 V ti to dá 0,5 W do 300 Ω. Při +- 5V to dá asi 30 mW. Při 0,5 W bych ale už řešil na tišťáku trošku tlustší měď a větší prostor kolem čipu, aby se to teplo dalo odvést/vyzářit do okolí.
Tak jste mě donutili to ještě rozrejpat Offset to mělo taky jak prase, ale přendání oddělovacích kondů až za potík hlasitosti pomůže, možná ještě ty 10k odpory zmenším na polovinu. 5mV offset už je povolená hodnota podle datasheetu, tak třeba se tam dostanu.
Vím o tom, nezkoušel jsem. S ohledem na původ mohou/nemusejí nastat podobné problémy.
Hele, když se podíváš na datashhet toho švába, jmenovitě na doporučené zapojení, tak okamžitě uvidíš jak moc jsou ve všech těchhle jednoduchých konstrukcích jeho skvělé vlastnosti nevyužité. On umí mnohem víc. Jenom ta jeho korektní implementace bude násobně složitější i nákladnější než pouhé vstup - výstup - ZV.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.