Zaslal: st únor 14 2024, 13:19 Předmět: Převodník napětí LEM zkušenosti.
Hezký den. Setkávám se dost často se zařízením, kde se používají převodníky napětí od firmy LEM (nebo podobných výrobců, ale říkáme jím taky Lemy). Hlídají vstupní napětí a proudy, napětí a proud meziobvodů a výstupy. Sem tam nějaký selže a než člověk zjistí, že za to zrovna může ten převodník - hlavně napětí - tak to stojí spousty času a úsilí. Nakonec jsem zjistil, že hodně napoví ohmické měření vstupu v odpojeným stavu a porovnáním hodnot s udanou hodnotou v datasheetu.
tak např:
LEM CV 3-1000 má mít 160KΩ
LV 100-3000/SP12 má mít 900kΩ
LV100-4000/SP6 má mít 1.6MΩ
Hodnoty jsou označeny jako "resistance of primary winding"
a u vadných se nedá naměřit buď vůbec nic, nebo úplně jiné hodnoty. Problém souvisí s tím, že se používají uvnitř předřadné odpory a ty se časem přeruší.
Moduly jsou neoravitelné a rozebíratelné pouze tím, že se s nimi praští o zem..
Zrovna LEM CV 3-1000 je naprosto nevhodný pro měření na výstupu frekvenčních měničů.
Nám to v záruce ale kupodivu odcházelo spíše na špatný sled přípojení napájecích napětí. Vnitřní zdroj měl jednu brutální konstrukční botu. Výrobce o tom věděl, ale odmítal to opravovat.
Potíže s náběhem má LV 100-3000/SP12 novější verze. Výrobce statického měniče musel upravovat software, který pracoval z výstupem tohoto převodníku, aby ignoroval "zhoupnutí" výstupu při náběhu. Já je vyměňuju hlavně kvůli přerušenýmu vstupu.
Nepotřebuji to víc pitvat. Já tím prásknul o zem hlavně kvůli tomu, aby se to nedalo použít znovu, neboli znehodnocení vadnýho dílu. Vím, že pokud nenaměřím odpor na vstupu, který je popsán v datasheetu - našel jsem datasheet od každýho dotčenýho napěťovýho lemu, který se používá u naších centrálních zdrojů - tak je na 100% lem v háji. Proudový lemy mají vstup tvořen provlíklým vodičem, takže tam přerušení vstupu jaksi nehrozí.
Jak se dokáží přerušit obyčejné odpory je na zvláštní vlákno - setkal jsem se i s tím, že odporová vrstva nějak "vysublimuje", nebo co - odpor není přepálem, odporová vrstva místy chybí, něco, jako když ji někdo upálí laserem. Dělá to i na odporech s kovovou vrstvou. Hodnota odporu se postupně časem zvyšuje, až se z něho stane izolant.
Dělá to přítomnost pulsů s příliš strmými hranami. Tohle není vhodná konstrukce pro taková měření. Měl by se použít měřák co má paralně k odporům ještě kondenzátorový dělič na kapacitní dělení na vyšších frekvencích nebo předřadit vhodný filtr nebo ochranu.
Ale to není věc, co bys měl řešit ty. Je potřeba to v rámci záruky omlátit o hlavu dodavateli.
Založen: Jun 20, 2005 Příspěvky: 894 Bydliště: Hospoda u Třebíče
Zaslal: čt únor 15 2024, 7:47 Předmět:
Máš aspoň Artabane při tom ten vagón strčený v hale nebo musíš laborovat venku před halou na place?
Takové záseky hledat venku v zimě a v průvanu není žádná lahůdka...
Tak jsem měl dnes možnost kuchnout CV 3-1000 z důvodu zvýšeného vstupního odporu.
Pod svorkovnicí výstupu je deska elektroniky - několik procesorů, vše SMD. Vše notně impregnováno tropikalizačním lakem. Pod žebrovaným plastem je destička s SMD předřadnýmy odpory - některý měly vypařenou odporovou vrstvu. Celý vnitřek je zalitý Lukoprenem, nebo něčím takovým, co se tak tváří. Vlastní převáděcí "ústrojí" - Plastové toroidní pouzdro, na kterém je jedno vstupní vinutí - navíc je celý po obvodu ovinut několika závity Permalloy-páskou. Pokud se odstraní vstupní vinutí, je vidět, že je zespodu zalitá dvojice k sobě naplocho přilepených toroidních cívek (průměr jak to pouzdro), ještě obalený měděnou páskou. Obě toroidní cívky mají stejný odpor a vinutí je po celým obvodu. Žádnou Hallovou sondu jsem nenašel. Funkčně mi to připomělo nějaký ten magnetometr Fluxgate (přemejšlím, jestli s tím nepůjde nějak zabastlit).
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.