Zdravím kutilov,
a potrebujem radu. Chcem kúpiť starú sadu závitníkov Narex (Aukro, bazos, inzercia...). Urobil som si prehľad toho, čo je momentálne na internete, ale pozastavil som sa nad značením, ktorému nerozumiem. Sady ručných závitníkov sa označujú kódom, napr. M1-2, MII, M0-II, MI-II, MII-2 atď. Nikde som nenašiel, čo to označenie znamená. Je to iba typové označenie tej-ktorej zostavy? Alebo to označuje nejaké špeciálne vyhotovenie závitníkov a očiek, materiál, typ vodiacej špičky, stúpanie závitu, pravo/ľavotočivosť a pod? Ja potrebujem metriku s klasickým stúpaním na na tvrdú oceľ.
Vďaka za prípadné rady, ako kupovať závitníky. _________________ Nedotýkajte sa ani elektrikárov na zem spadnutých!
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5116 Bydliště: Brno
Zaslal: pá únor 23 2024, 22:37 Předmět:
Je to jen způsob, kterým si NAREX označuje svoje sady. Jiný výrobce má zase svoje značení. Nehledej v tom hlubší smysl. Tebe musí zajímat složení sady a ne její obchodní název.
OK, vďaka za potvrdenie. Pri tých cenách by som nerád stúpil do vedľa. Zostava sa dá posúdiť podľa fotky alebo popisu v inzeráte. Jediný možný omyl je v materiáli NO alebo HSS. Samozrejme stav čepelí u tých starých závitníkov a očiek je lotéria. A aj tak sa to predá zo výsoké čiastky.
Co je to "tvrdá" ocel?
Pokud chceš dělat něco seriózního, tak se vykašli na bazarový narex a kup si jen potřebné velikosti jako strojní závitník pro slepé díry od wurth.
Pro běžnou práci stačí něco z nabídky: https://www.kovonastroje.cz/zavitniky/
Pro méně děr stačí strojní závitník HSS-Co "ALPEN-MAYKESTAG" z nabídky tme.cz.
Založen: Mar 29, 2009 Příspěvky: 4123 Bydliště: Olomouc
Zaslal: so únor 24 2024, 11:15 Předmět:
Díval jsem se na Aukro. Jestli jde o sadu za 1500, tak to je notně předražené. Neznámý stav, rezavé, asi otupené používáním. Buď za hubičku nebo do šrotu. Improvizované vratidlo, s kterým nelze s citem pracovat.
Väčšinou sú tie ceny 1300-2000 kč, na bazoši podobne. Všeto sú to použité veci, takže stav neznámy a je otázne, či sa viac oplatí nové individuálne závitníky a očká, alebo táto stará ale použitá klasika. Zatiaľ som si nie istý, ktorou cestou ísť. Vybaviť si komplet novú sadu závitníkov a očiek od M3 po M10 aj s vratidlami, môže vyjsť na 3-4 tisíc kč. To je veľa peňazí na občasné použitie.
Čo je tvrdá oceľ? Minulý víkend som zničil závitové očko z Lidlu. Na hřebík a podobné materiály možno stačí aj sada s Lídlu. Keď niečo robím, tak väčšínou narazím na nejaký starý materiál, väčšinou sa niečo doma nájde. Takže som rezal na nejaký drát. Skončilo to tak, že som síce závit čiastočne narezal, ale potom som už len holil ten narezaný závit, pretože očko už bolo strhané. Takže nemám príklad konkrétne tvrdej ocele, nevyznám sa v tom a nepoznám čísla podľa normy. Povedzme, že oceľové hriadele, aké sa používali v starých rádiách, mechanických počítacích strojoch a podobne. Hřebíky a mäkké ocele nie.
Takže by asi mali byť závitníky z HSS, nie z NO.
Otázka - prečo strojový závitník a nie ručný závitník? Je strojový lacnejší alebo nejako inak výhodnejší? Strojové som si doteraz moc nevšímal. Viem, že majú iný typ drážky a vodiacej špičky.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5116 Bydliště: Brno
Zaslal: so únor 24 2024, 12:58 Předmět:
Myslím, že pro tebe nemá smysl pořizovat celou sadu do zásoby, pokud musíš řešit cenu. Některé velikosti nikdy nepoužiješ. Snesitelnější je koupit jen rozměr, který právě potřebuješ. Právě proto, že ho nutně teď potřebuješ, cena jde stranou.
Jinak co se týče různých nových typů závitníků, taky se dám poučit. Znám z učiliště jen sadové a maticový. Zatím jsem si s nimi vystačil, ale občas je to zdlouhavá práce. Dneska je těch strojních spousta druhů.
Založen: May 22, 2006 Příspěvky: 2626 Bydliště: Posázaví (JN79LT)
Zaslal: so únor 24 2024, 20:20 Předmět:
Na tvrdou ocel jsou karbidový závitníky. Pochybuju ale, že budeš chtít dávat třeba za M5 1500 vočí. Obyč je po pár použití tupej, a teď babo raď... Jinak ano, strojní závitníky se lišit od ručních tím, že jsou určeny pro velký řezný rychlosti, na různé materiály, z různých materiálů, a různé geometrie břitů, atd. Když technolog není kokot, a vyladi proces, tak to je radost sledovat tu rychlost a lehkost při řezání závitů, kdy se závitník zařezává do oceli jako do másla..... _________________ Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat
Vidieť ako sa závitní zarezáva do ocele ako do masla je určite zážitok, ale na domáce rezanie sa asi strojovoé nehodia. Chýba mi ten stroj. Karbidové sú už silný kaliber. Ručné závitníky z HSS sú teda to najlepšie pre občasné rezanie. Ešte vyriešiť otázku, či dávať min. 1500-2000 "vočí" za použitú sadu, alebo kúpiť nové. Pomaly sa zmierujem s tou druhou cestou.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18534 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: ne únor 25 2024, 0:56 Předmět:
Kdysi jsem potřeboval řezat kupu M4 závitů do A4 nerezi. Tak jsem si nechal v Narexu Bučovice navrhnout a poslat typ, 3 ks. Byla to nějaká potitanovaná HSS. Totální zklamání, kupa peněz a vůbec to tím nešlo.
Tak jsem nakoupil 5 ručních sad I až III a s nima to kupodivu šlo. Nejvíc se nadře dvojka. A taky jsem zjistil podivnou věc, v těch pěti sadách byly u právě tý dvojky dost velký rozdíly s jakou silou se muselo řezat. Tři dvojky byly celkem funkční, jedna z nich úplně suprová, vydržela skoro 100 závitů. Dvě dvojky byly nějaký mizerný, hroznej odpor, i dural s tím nešel, stále se zacpávaly ať se mazaly molikou, lihem, petrákem, volejem, emulzí. Prostě šmejd. _________________ Jirka
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32930 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne únor 25 2024, 2:22 Předmět:
Jo, rozdílnou řeznou kvalitu u obyčejnejch ručních i HSS sad už jsem stačil poznat taky. V bláhový představě, že přeci stačí nahradit jen ten konkrétní zlomenej z trojice jsem několikrát jeden náhradní v krámu u pultu koupil - a pjekňe se napálil ... Už kupuju jen celý trojice v krabičce - ve finále není cenovej rozdíl zas tak vysokej...
Ale pokud si stěžuješ, že některý dvojky byly nalehko a s jinýma ses nadřel, já bych neobviňoval ty dvojky. Ty všecky pravděpodobně udělaly svou část práce dobře, protože sis nestěžoval na žádný potíže s trojkama. Vinu bych klad na jedničky v těch sadách, kde ses potom s dvojkou víc nadřel - protože jednička pro tu dvojku nedostatečně vyřízla cestu. Dvojka pak brala hrubší třísku, abys ty na trojce nic nepoznal ... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18534 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: ne únor 25 2024, 10:08 Předmět:
Karl, ten tvůj kmen taky mluví řečí který nerozumím. Když je všechno vyřízlý stejnou jedničkou a některá dvojka jde dobře a některá špatně, tak je chyba kde? Teda přiznávám, že jsem se o stejný jedničce a trojce nezmínil. Ale zase jsem psal že jsem koupil 5 sad, ne samostatný "náhradní". _________________ Jirka
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5116 Bydliště: Brno
Zaslal: ne únor 25 2024, 11:15 Předmět:
Celeron napsal(a):
...Byla to nějaká potitanovaná HSS. Totální zklamání,...
Potitanované vrtáky (a závitníky - ani jsem nevěděl, že je taky dělají) považuju za způsob, jak vyrazit z lidí víc peněz a kupující má z toho ještě dobrý pocit.
Když si představím, čím vrták vrtá a závitník řeže (břitem), tak potitanovaný povrch vrtáku k řezu přispívá minimálně. Stejně se povrch odře a zůstane obyčejný vrták HSS.
Když už, tak víc věřím drahým vrtákům s přísadou kobaltu, které ho mají v celém objemu a ocel je, doufám, kvalitnější. Ale většinu života jsem vrtal obyčejnými černými vrtáky a nevadilo mi to. Do opravdu tvrdého materiálu jsem nevrtal.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.