Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1678 Bydliště: Blansko
Zaslal: út září 12 2023, 15:10 Předmět:
Kdysi jsem potřeboval diodu s co nejmenším úbytkem, po řadě měření se nejlíp osvědčil starý Ge tranzistor GC510 , B-C propojeny. Závěrné napětí teda jen cca 5V, ale to mi stačilo. V propustném směru úbytek pod 0,1V/0,5A.
Nicméně u takto jednoduchého zapojení počítej s jednou věcí: pokud se aku napětím při vybíjení dostane pod nějakou rozumnou mez pro spolehlivé otevření MOSFETu, tak se MOSFET začne přivírat a při odběru 1A se může "usmažit".
Řešením je použít aku s vnitřní ochranou, která vypne při ještě dostatečném napětí (je nutné to vypínací napětí porovnat s charakteristikou v DS, Fig. 1 až 3).
Případně se za pár Kč dají koupit hotové externí ochrany (mimochodem: možná by samy fungovaly jako ochrana proti přepólování - to je třeba ověřit ze zapojení, nebo raději i vlastním měřením).
ZD řekněme někde mezi 10 až 15V (spodní limit tak, aby se spolehlivě neotevírala napětím z aku a horní tak, aby byla spolehlivě pod Ugsmax - opět z DS).
Odpor vůbec není kritický, třeba někde mezi 10 až 100 kOhm.
Ještě koukám na ten datasheet - ten MOSFET má Vgs max +-12V. Tak ta Zenerka by byla lepší spíš tak 8 V, aby to bylo mezi 12 a 4,2 V (max. napětí baterky)?
Ještě jedna věc - ten MOSFET má Drain na 4 pinech. Já potřebuji využít pouze jeden, KiCad mi naznačuje všechny drainy propojit. Mám to tak udělat nebo to připojit jen na jeden a nepropojovat je?
Jinak ale ano, i tento důvod existuje, pak se samozřejmě nepoužívají tenké spoje, ale více či méně rozlitá plocha mědi. _________________ Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.
Založen: Nov 18, 2009 Příspěvky: 1678 Bydliště: Blansko
Zaslal: so září 16 2023, 17:23 Předmět:
Jestli jde opravdu jen o ochranu napájeného zařízení proti přepolování, dal bych k němu paralelně diodu v závěr. směru, před to pojistku na 1A a je to.
Přibylo dost komentářů takže nestíhám odpovídat.
Chci zatím sdělit, že už se mi to povedlo nakonfigurovat. S tím původním 1K rezistorem to vůbec nejelo. Nechápu proč. Ale toto závisí na té zátěži. Takže jsem se podíval na datasheet diody kterou jsem si vybral a pokusil se to opravit. Vložím fotky abyste viděli jak jsem to konfiguroval a dejte vědět jestli jsem postupoval správně. Na ten MOSFET se teprve podívám.
Tady je to zapojení s rezistorem 6 ohm, proud kolem 1A.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.