A nemůže se ta zátěž chovat jako kapacita? Že by tam po vypnutí jednoho tranzistoru to napětí zůstalo až do sepnutí toho druhého. Co tam připojit odpor?
Děkuji za simulaci, skutečně to funguje a druhý stupeň je opravdu zbytečný, oddělal jsem ho pryč a do prvního stupně dal 4k7 a 15pF a mrtvý čas se ukazuje 150ns když odpojím kostru od sondy. Na výstupu je dolní propust 35uH + 0.48uF/1200V.
Děkuji
Tak jsem nakreslil, jak se to chová když se jako zátěž připojí indukčnost s kondenzátorem. A tam by ten mrtvý čas taky neměl být vidět. Ono to tedy trošku blbne, ale princip je takový:
1) Horní tranzistor je otevřený. Do indukčnosti teče proud.
2) Horní tranzistor se zavře. Indukčností setrvačností stále teče proud, ale vezme se z toho spodního tranzistoru. Takže napětí na zátěži okamžitě spadne a proud teče substrátovou diodou spodního tranzistoru.
3) Otevře se spodní tranzistor.
4) Směr proudu se pomalu otočí. Proud vytéká z indukčnosti do spodního tranzistoru.
5) Spodní tranzistor se zavře. Indukčnost protlačí ten proud do horního tranzistoru. Takže napětí na zátěži okamžitě vzroste a proud teče substrátovou diodou horního tranzistoru.
6) Horní tranzistor se otevře.
7) Směr proudu se pomalu otočí. Proud teče horním tranzistorem do indukčnosti.
8) Zpět na bod 1.
To je princip kvazirezonančního spínání při nulovém napětí (ZVS). Energie v (parazitní) indukčnosti zátěže přebije parazitní výstupní kapacity tranzistorů v můstku a tranzistory se tak spínají v okamžiku, kdy je na nich nulové napětí (dokonce lehce záporné). Značně to ulehčuje jejich spínání, protože se neprojevuje Millerův zjev - nemusí být tak silné budiče. Navíc to méně ruší, protože přebíjení kapacit tranzistorů proudem z indukčnosti je část harmonického kmitu a neobsahuje vyšší harmonické.
Děkuji za vysvětlení Takže skutečný mrtvý čas tam je 120ns, ale na výstupu je díky tomuto jevu neviditelný.
Takhle je to celý zapojený a funguje to Do trafa jde 0.2V a za cívkou 98V, tranzistory jsou studené a nezkratuje to.
Pokud to chápu správně, tak z výše uvedeného principu vyplývá, že viditelný čas na výstupu cca 75ns, který se nemění je doba za kterou se proud v indukčnosti otočí a se skutečným mrtvým časem nijak nesouvisí. Skutečný mrtvý čas musí být větší jak těch 75ns, což je splněno, jinak by to zkratovalo.
A těch 75ns trvá proto tak dlouho, protože indukčnost je docela veliká a možná by stálo zato ji trochu zmenšit, dokud to dovolí ztráty v jádru, aby se substrátovými diodami neprotláčel proud zbytečně dlouho.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3
Strana 3 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.