Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7159 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: út březen 19 2024, 19:12 Předmět:
Tak zásadní rozdíl je, že gramofon udržuje konstantní otáčky (úhlovou rychlost cívky), zatímco magnetofon udržuje konstantní rychlost pásku (obvodovou rychlost návinu).
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12284 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: út březen 19 2024, 19:26 Předmět:
žádný rozdíl proti principu magnetofonu, jen "tónový hřídel" má trošku větší průměr . . .
řemínek na navíjené cívce prokluzuje a nahrazuje spojku navíjecího tahu.
detail 1 detaily 2 zdroj RadioHistoria
a starý záznam se mazal tlumivkou . . .
viz. manuál
Založen: Feb 28, 2006 Příspěvky: 1825 Bydliště: SK, Liptov
Zaslal: st březen 20 2024, 7:28 Předmět:
Opravte ma ak sa mylim, ale rychlost zaznamu na MGF je konstatna (prave vdaka tonovej hriadeli a spojka na privijacom trne, a rychlost gramozaznamu nie je konstantna, je zavisla od aktualnej vzdialenosti drazky od stredu platne.
Já tam teda žádnou změnu vzdálenosti mgf.hlavy od středu talíře nevidím, takže ten posun se prostě nekoná. Rychlost otáčení talíře je konstantní a od ní je odvozena i rychlost posunu pásku.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19927 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st březen 20 2024, 8:03 Předmět:
Ano otáčky gramofonu jsou konstantní, konstantní je i poloměr hřídele, konkrétně tónového, pohánějícího pásek v adaptéru.
Tedy rychlost pásku konstantní je.
To ale neplatí pro gramofonový záznam: otáčky jsou konstantní, konstantní je i úhlová rychlost, ale mění se poloměr ke snímacímu hrotu, potažmo obvodová rychlost. Takový singl nebo EP při 45 ot./min. začíná na rychlosti 40 cm/s a během hraní obvodová rychlost klesne na 23,5 cm/s.
LP při 33¹/₃ ot./min. má na začátku záznamovou rychlost 50 cm/s a na konci něco pod 19 cm/s.
U šelakových desek na 78 ot/min je ten pokles obvodové rychlosti ještě strmější, a to během asi 3 minut záznamu: ze 117 cm/s na 40 cm/s, protože mají vesměs menší poloměr koncové drážky, než elpíčka.
V zásadě to ale ničemu nevadí: úhlová rychlost je konstantní při záznamu i snímání a absolutní rychlost je stále dostatečná k tomu, aby úbytek dostupné kvality záznamu od začátku do konce desky nebyl slyšet.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19927 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st březen 20 2024, 22:11 Předmět:
To měl i Grundig NIKI, nejlevnější model bateriového strojku na cívky o průměru 8 cm. Setrvačník sice těžký, ale jinak žádný tónový hřídel, žádná přítlačná kladka. Pravý unašeč poháněný odklápěcím mezikolem bez třecí spojky. Střední rychlost posuvu při návinu na průměru 6,5 cm byla asi 9,5 cm/s. V servisním manuálu se nastavení rychlosti neuvádí, motorek se dodával seřízený z výroby.
Snímací korekce parametrická - hlava nešla naprázdno. Záznamová korekce ani indikátor úrovně veškeré žádné, záznamová úroveň se musela najít zkusmo. S přenosem záznamů na/z jiných magnetofonů se nepočítalo.
První verze dokonce neměla ani regulátor otáček motoru, ty se nastavovaly ručně reostatem. Verze Niki SK a SKL už měly odstředivý rozpínací kontakt motorku posílený tranzistorem.
Pozoruhodné je mazání magnetem v držáku na otočném čepu, ve funkci snímání ten čep zajišťoval opásání univerzální hlavy. Ovšem předmagnetizace vf střídavá.
Toto uspořádání včetně motorku s bezželezovou hrníčkovou kotvou opráskli v Liberci do modelu Start (a později Blues), kde už tónový hřídel, přítlačná kladka a třecí spojka přivíjení tvořená řemínkem z ocelové pružiny (v síťových strojích tato pružina poháněla počítadla) byly. A ty už dokonce měly jakési záznamové i snímací korekce, protože rychlost posuvu byla jen 4,75 cm/s, i když ani se Sonetem Duo kmitočtový průběh na pásku příliš kompatibilní nebyl.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.