.. Teď jsem se naopak snažil o co nejkratší kabeláž "point to point" a skoro nikde nevedou kabely paralelně spolu. svitek zkusím....
To je ale asi špatně, vzniká tím velká indukčnost a plocha smyčky. Anodové a katodové vodiče by naopak měly být blízko sebe.
...je fakt, že v každém měřiči elektronek byly kabely ve svazkách a nikdy volně... že je plocha mezi vodičema problém jsem úbec nevěděl, ale vysvětlovalo by to proč to v původní verzi fungovalo líp (tam byly vodiče spletené ve svazcích provázkem, byť tam bylo drátů mnohem víc)...
Myslím, že v návodu L3_3 je jak u strmých pentod zamezit kmitání. Pokud je zájem prohledam archiv. Edit: Tak jsem našel
....L3-3 mám také a všimnul jsem si že sovietští inženýři kmitání řešili...zkusím prozkoumat napinování karet pentod... co jsem se koukal na tu EF80 tak vidím indukci před G1 a svitek mezi A-K. Problém je, že jsem chtěl mít univerzálně programovatelnou patici v libovolných kombinacích, ale kooukám, že to asi úplně nejde....
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12454 Bydliště: Ostrava
Zaslal: čt únor 01 2024, 9:01 Předmět:
Správná připomínka. Na podobné věci se hodily dlouhé činky, používané jako odrušovací ve vojenské spojařině 60. let. Navléknout 3 až 5 závitů, ale je tam malá díra. Vlastnosti vysoký Al a vysoké ztráty. _________________ Curvetraceristé všech zemí spojte se!
ozývám se po delší době bastlení v dílně na měřiči elektronek. Nedávno jsem tu vznesl výše řešený dotaz ohledně problémů s oscilací při měření s podomácku vyrobeným měřičem elektronek.
Nyní se mi problém s pomocí vašich rad podařilo vařešit a tak jsem rozhodl se s Vámi podělit o zkušenosti a nějaké rozuzlení "čím to asi bylo".
Abych uvedl měřič elektronek, tak zprvu popíši jeho základní princip.
Měřič má 4 oddělené zdroje napětí, plus vlastní zdroj žhavícího napětí. Hlavní zdroje jsou pro anodové napětí (0-500V), napětí řídící mřížky G1 (0-75V se stabilizátorem), napětí pro mřížku G2 (0-400V) a doplňující zdroj napětí G4 (0-350V). Zdroj pro žhavící napětí je samostatné trafo s odbočkami vinutí 1-117V.
Napětí je usměrněno diodovým můstkem a dále vyčištěno přez R-C filtr.
Dále pokračuje na reostat (10Kohm, anodové napětí má 100mA max, Ug2 a Ug4 50mA max) a odtud dále až k elektrodě elektronky.
A nyní problémy, které způsobovaly oscilaci: Asi hlavní důvod považuji špatně vedené vodiče!!! Snažil jsem se dělat co nejkratší vedení vodičů a kabely tak vedly volně point to point, což způsobovalo veliké kapacitní smyčky. Nyní jsem vše znovu promyslel a kabeláž vedl v těsně svázaných svazcích s co nejkratšími odbočkami k jednotlivým bodům. Používal jsem také již skoro zapomenutou metodu vázání kabelů kovářským provázkem.
Pro omezení kabeláže jsem také přepracoval celou desku s paticemi. Přes programovací matici je veden svazek kabelů do konektoru ( 10 pin konektor ruské výroby, který jsem sehnal ve větším množství na ebayi), na který se nasazuje adaptér s požadovanou paticí elektronky. Modulární systém i lépe vypadá.
Feritové kroužky..... Použil jsem je v hojném množství. Zakoupil jsem staré nacvakávací a použil přez svazky kabelů.
Zatím jsem měřák testoval asi až na 80mA pro strmé pentody (okolo 14mA/V) a měřáke je krásně stabilní a zatím se neobjevil ani náznak oscilace!!
Měl jsem ještě v záloze zde zmíněné rady gridstopery a svitek přímo mezi elektrody elektronky, ale zatím vše funguje bez problémů.
Děkuji vám všem za užitečné rady. Měřiče elektronek opravuji již delší dobu, ale s vývojem vlastního měřiče jsem se zatím potýkal poprvé.
Foto z měření. Na multimetru se zobrazuje proud Ig1.
Měřič zatím nemá voltmetr pro žhavení. Střídavé voltmetry neukazovaly správně a tak jsem žhavení usměrnil a objednal DC voltmetr, se kterým mám dobré zkušenosti.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.