Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ložiska v pračce po výměně za rok a půl vadná?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2898

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 14:13    Předmět: Ložiska v pračce po výměně za rok a půl vadná? Citovat

Cca před necelým rokem a půl jsem měnil obě ložiska bubnu v pračce Electrolux EWT10120W (nákup ložisek v kupaoprav.cz). Všechno proběhlo zcela hladce, spokojenost.

No a včera slyším od odstřeďující pračky zase hluk, prostě to vypadá, že nejméně jedno ložisko to opět má za sebou. Za necelý rok a půl, používání dvěma osobami, ne nějak intenzivně.

Teď jsem znovu vyzkoušel odstřeďování naprázdno a hluk je vážně silný.

Setkal se někdo s něčím podobným? Nějak nevím, zda mi prodali šmejd, nebo kde může být problém... Originální ložiska vydržela mnohonásobně déle, ta výměna byla první a žádná jiná závada se nekonala.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6661
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 14:19    Předmět: Citovat

Stěžejní je dobře těsnící gufero, aby se do ložiska nedostala voda. Tedy musí být bezvadný povrch hřídele pod guferem, gufero se nesmí při montáži poškodit a musí se správně namazat.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2898

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 14:31    Předmět: Citovat

Zaky: na to jsem si dával pozor, součástí ložiskových sad byla i vazelína, kterou se naplnil prostor pod guferem (viz video s příbuzným typem, čas cca 4:28 a dále).

Vše proběhlo, jak mělo.

No a přesto...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.


Naposledy upravil JirkaZ dne út květen 28 2024, 14:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1380
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 14:37    Předmět: Citovat

Nj, hřídel vyrezlá pod hrotem gufera je ten problém. V dřevních dobách (těsnění pračky) se opravovalo tak, že se část pro gufero podbrousila a nachromovala tvrdochromem a znovu přebrousila. Gufero se před montáží na 24hod namáčelo do oleje. Oprava sice komplikovaná, ale lepší než původní provedení z fabriky…
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2898

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 14:43    Předmět: Citovat

Jodr: aha, to zní logicky a pravda je, že si úplně nevzpomínám, zda jsem právě tohle kontroloval (tím spíš, že ta oblast je "v tunelu", viz to výše uvedené video).

Čili z dnešního pohledu asi konečná, co? Protože cpát tam nová ložiska s periodou 1,5 roku asi není to úplně pravé ořechové...

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 15:46    Předmět: Citovat

Je po demontování bočního plechu patrný výskyt rzi okolo ložiska? Pokud ano, je to jasné - průsak vody, jak již bylo zmíněno.
Myslím, že výměna ložiska se vyplatí tak dlouho, dokud se neutrhne celá příruba od bubnu. Osobně to řeším tak, že nekupuji nový ložiskový domek, ale ze starého vydoluji ložisko a použité obyčejné polské ložisko nahrazuji kvalitním ložiskem SKF s krycí gumou, určeným do vlhkého prostředí. Při dalším zničení ložiska už jiný domek nekupuji, pouze vyklepnu a naklepnu nové ložisko, vyměním V-kroužek a jede se dál.
Beztak bych řekl, že je to nějaká konstrukční chyba Electroluxu, protože třeba Whirlpool používá úplně stejné V-kroužky a ložiska tam zdaleka tak často neodcházejí. Nerozumím tomu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2898

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 16:08    Předmět: Citovat

Viafig: no, já si nedovedu úplně představit, jak v tomhle měním ložisko za jiné...

Ty plechy s předpruženými, do plastu "zakouslými" okraji nedestruktivně neodstraním a nevrátím.

Jinak s tou rzí (či spíš stopami po prášku apod.) to asi nebude úplně průkazné, protože to tam bylo už před tou zmiňovanou výměnou.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5256
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 16:14    Předmět: Citovat

Mam stejnou zkusenost u zname, loziska u zanussky vrchem plnene po cca roce od vymeny zase hin, vymenena vcetne gufer a namazana dodanou vazelinou... tatik ma ve whirlpool AWT2084 z r. 2002??? porad puvodni... nehlede na o ze u WP neni potreba zadny picaty pripravek na demontaz loziskovych domku... ja mam v awe9629 jiz druhe loziska a ty drzi snad uz ctvrtym nebo patym rokem... U tech puvodnich doslo casem k zvetseni vule, nikoliv proreznuti kvuli netesnym krouzkum... vytahoval jsem je naprosto ciste... taky mam za to ze elux/zan je dobra jen do prvni vymeny lozisek, pak uz to stoji za (_!_)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5256
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 16:16    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Viafig: no, já si nedovedu úplně představit, jak v tomhle měním ložisko za jiné...
Ty plechy s předpruženými, do plastu "zakouslými" okraji nedestruktivně neodstraním a nevrátím.
Jinak s tou rzí (či spíš stopami po prášku apod.) to asi nebude úplně průkazné, protože to tam bylo už před tou zmiňovanou výměnou.

z venkovni strany odfrezujes plast kolem loziska a pak jej z vnitrni strany vylisujes... v druhem kole jsem uz jen kupoval loziska, domky jsem vyfrezoval... nicmene mam pocit ze nevydrzely ani ty loziska s gumovym krytim...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlafig



Založen: May 28, 2019
Příspěvky: 213

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 16:20    Předmět: Citovat

Ano, vyklepnutí ložiska z domku je pracné. Musí se zepředu odfrézovat část silonu, který ložisko překrývá a pak se jej zevnitř pokusit vyklepat. U zelených domků je navíc ještě specialita taková, že ložisko má po vnějším obvodu žlábek, aby ještě více drželo v domku. To se ale dá obejít nahřátím. Z pěti domků se mi podaří zrepasovat 2 - 3, moc záleží na míře zničení ložiska a pokud už se ložisko úplně rozpadne, je to konečná. Stírací plechový kroužek se nesmí poškodit nebo zohýbat, jinak nebude V-kroužek těsnit a odejde to hned.
Jinak u těch Electroluxů mi ale nejvíc vadí, že se poměrně často trhají příruby bubnu, vana je nerozebiratelná a tím pádem konečná s celou pračkou. Ani zlaté ruské ručičky na YT, toto neumí vyřešit, ani žádná firma se repasí těchto agregátů nezabývá. Zlatý Whirlpool v tomto ohledu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2898

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 16:34    Předmět: Citovat

Já mám Whirlpool celkem v oblibě, mikrovlnu (čtyřkombinaci) od nich mám od 90. let a stále funguje. To je ale samozřejmě tím datem výroby, taky tehdy stála 15 litrů, což byl docela mazec, ale vyplatilo se to.

Pokud místo další výměny ložisek koupím novou pračku, mám vyhlédnutou právě Whirlpool (TDLR 6040L EU/N), snad si ještě alespoň trochu drží kvalitu.

Ty manipulace s ložiskovými domky, co popisuješ, si odpustím, nevidím tam zaručený úspěch.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5713
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 16:49    Předmět: Citovat

Hodně dělá taky tvrdost vody, nejenže se to zasírá kamenem, ale taky se podstatně hůře rozpouští prací prostředek. Jeho zbytky se pak nalepí na hřídel.
Máme pračku Zanussi od r. 95 a je stále jak nová, jenom byl dvakrát za ty roky měněn rozběhový kondík. Pereme v dešťové vodě a to poměrně často.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petr-p10



Založen: Jul 09, 2008
Příspěvky: 118

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 17:38    Předmět: Citovat

Staré Whirpool měli z venkovní strany otevřená ložiska normáně kuličky a vazelína a jelo to desítky let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5256
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 17:39    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Já mám Whirlpool celkem v oblibě, mikrovlnu (čtyřkombinaci) od nich mám od 90. let a stále funguje. To je ale samozřejmě tím datem výroby, taky tehdy stála 15 litrů, což byl docela mazec, ale vyplatilo se to.

Pokud místo další výměny ložisek koupím novou pračku, mám vyhlédnutou právě Whirlpool (TDLR 6040L EU/N), snad si ještě alespoň trochu drží kvalitu.
Ty manipulace s ložiskovými domky, co popisuješ, si odpustím, nevidím tam zaručený úspěch.

Kvalitu nevim, u nekolik kusu jsem resil netesnost manzety na miste kde je uchycena k nadrzi, davaji tam nejaky divny tmel ktery casem zdegraduje a pracka pri zdimani zacne delat louze, dalsi vec je opakovane reznouci plech na dvirkach, mam uz asi treti? Very Happy posledni jsem obrousil a patlal odrezovacem a prelakovaval... porad me to ale za tu investici stoji, dnesni pracky maji programy dlouhe jak tyden pred vyplatou aby se zavdecili buzerantum z bruselprdele... nepotrebuji prat jednu varku pul dne, deti nemam takze bavlna 2:30h, syntetika kolem 90 min mi vyhovuje... budu ji drzet pri zivote dokud to pujde... to same mam s myckou...
Stavajici Whirplool prechazi pod turecke Beko /Arcelik/, daval jsem to tady do jineho vlakna o prackach...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5256
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 17:40    Předmět: Citovat

petr-p10 napsal(a):
Staré Whirpool měli z venkovní strany otevřená ložiska normáně kuličky a vazelína a jelo to desítky let.

To snad byly jeste kusy z rad AWG.... snad do r 2000
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund