Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vojenský polní Zesilovač PZ 589 - rok výroby 1963
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: út květen 28 2024, 22:10    Předmět: Vojenský polní Zesilovač PZ 589 - rok výroby 1963 Citovat

Ahoj přátelé,

povedlo se mi vydražit vojenský polní zesilovač PZ 589 k radiostanicím R-105, R108 a R109. Kupoval jsem ho bez záruky a jako nefunkční.

Po odzkoušeni s radiostanicí R105 a R109d jsem zjistil ze nefunguje a tak jsem se dal do rozborky.

Nalezl jsem jeden studeňák což by nebyl problém ale dále roztřelený keramický kondenzátor 6,8÷10 pF ±20% 500v (viz foto) který byl doladěn dolaďovacím kondenzátorem 2÷4,2 pF. Jedná se o vysílací a přijímací blok zesilovače.

Máte prosím někdo zkušenosti s tímto zesilovačem? Na internetu se mi nezadařilo nalézt žádné informace. Čerpám pouze z návodky kde je schéma a soupis součástek.

Je nějaká možnost jak prasklý kondenzátor nahradit a opět odladit dolaďovacím kondenzátorem?

Na jakou hodnotu nevím a to je asi největší problém.

Jsem sběratel (je to má srdcová záležitost) a rád bych měl zesilovač ve funkčním stavu (tak jako mé další kousky ve sbírce) i když nebude pravděpodobně nikdy využíván (alespoň né dlouhodobě).

Děkuji všem za jakékoli rady popřípadě typ na koho se obrátit.



20240528_205537.jpg
 Komentář:
keramický kondenzátor 6,8÷10 pF ±20% 500v
 Velikost:  272.72 kB
 Zobrazeno:  114 krát

20240528_205537.jpg



20240528_224028.jpg
 Komentář:
dolaďovací kondenzátor 2÷4,2 pF
 Velikost:  226.24 kB
 Zobrazeno:  87 krát

20240528_224028.jpg



20240528_230516.jpg
 Komentář:
Schéma
 Velikost:  235.82 kB
 Zobrazeno:  146 krát

20240528_230516.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12142
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st květen 29 2024, 7:16    Předmět: Citovat

8Kubis napsal(a):
Po odzkoušeni s radiostanicí R105 a R109d jsem zjistil ze nefunguje a tak jsem se dal do rozborky.

a měřil jsi něco ?
co tam nefunguje, máš správná napájecí napětí ?
proč jsi se v tom bez změření hned začal vrtat ?
8Kubis napsal(a):
Nalezl jsem jeden studeňák což by nebyl problém ale dále roztřelený keramický kondenzátor 6,8÷10 pF ±20% 500v (viz foto) který byl doladěn dolaďovacím kondenzátorem 2÷4,2 pF. Jedná se o vysílací a přijímací blok zesilovače.

a hned píšeš:
8Kubis napsal(a):
Je nějaká možnost jak prasklý kondenzátor nahradit a opět odladit dolaďovacím kondenzátorem?
Na jakou hodnotu nevím a to je asi největší problém.

možností je spousta, ale tvoje reakce je poněkud zmatená . . .
. . . napíšeš parametry z rozpisky a dále, že nevíš hodnotu.
8Kubis napsal(a):
Děkuji všem za jakékoli rady popřípadě typ na koho se obrátit.

tak si do profilu napiš odkud jsi, pak se dá poradit, kdo je k tobě nejblíže . . .
8Kubis napsal(a):
Čerpám pouze z návodky kde je schéma a soupis součástek.

. . . paráda, ty máš celou dokumentaci !
naskenuj ji prosím celou a dej to někam kde by to šlo stáhnout.
pokud nemáš skener a jen to fotíš telefonem, dej přes to alespoň skleněnou desku a správně to osvítit, aby tam nebyly ty hrozné stíny !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: st květen 29 2024, 8:27    Předmět: Citovat

Ahoj ok1hga,

děkuji za odpověď. Předem chci říci že nemám vzdělaní v oboru elektro (jsem strojař). Snažím se získat co nejvíce informací. Mám známého co by mi s opravou pomohl (má elektro vzdělání a je to jeho koníček). Nicméně v současné době nemá čas a také se vším respektem k němu, není nejmladší. Avšak nechci mu to předat aniž bych se sám nepokusil najít závadu. Chci mu to předat s co nejvíce poznatky. Avšak pokud by se jednalo pouze o přepájení např. spáleného odporu tak to bych zvládnul Smile Pájet umím.

Zde jsou mé odpovědi:

1. Zkoušku zesilovače jsem nejprve provedl v kombinaci R105+PZ589 a zkusil navázat spojení s RF10. Bohužel se nezadařilo. V případě kdy jsem použil pouze R105 a navazoval spojení s RF 10 jsem navázal spojení bez problému.
Další měření proběhlo přes umělou anténu která se skládá z odporů a žárovky, která nesvítila (žárovka je OK). Z těchto důvodů jsem zesilovač otevřel a uviděl spálený kondenzátor. Taktéž jsem zjistil, že se v zesilovači v minulosti někdo hrabal podle nehezkého pájení na konektoru u tranzistorového měniče a studenňáku na tom samém konektoru (jeden vodič samovolně upadnul z pájení na jazýčku konektoru)
Taktéž proběhla 3x výměna elektronky GU50 což nepomohlo.
Napájím laboratorním zdrojem 14.4V nastaveného na C.V. (zdroj max 10A). Při příjmu by měl mít zesilovač odběr 0.9A a při vysílání max 4A. Pojistka v zesilovači OK. Doutnavka na předním panelu zesilovače indikující funkci nesvítí. Současný odběr je cca 0.75A při příjmu a při vysílání 0.85A což je málo. Proud je zvýšený (od příjmu) pravděpodobně pouze kvůli sepnutým relátkům, nicméně mělo by tam být daleko více. Zesilovač původně využíval 6x NKNU24 ze separátní zdrojové skříně. Mám pouze 4kousky baterií kde potřebuji 2ks do radiostanice. Další NKNU24 sháním. Proto jsem zvolil laboratorní zdroj.

2. Hodnoty součástek znám pouze z listu. Pokud to chápu správně, náhrada je možná, nicméně bude třeba odladit ladícím kondíkem ale nevím na jakou hodnotu.

Jsem z Havl.Brodu... děkuji za poznatek, doplnil jsem si do profilu.

Kvalitně nascanovat mohu až zítra. Udělám to a uploadnu. Kde by to bylo nejlepší prosím? Dříve jsem používal ulozto ale to již nefunguje tak jako dřív.

Ještě jednou děkuji i za další komentáře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: st květen 29 2024, 10:42    Předmět: Citovat

Jen ještě taková poznámka:

V návodce se píše, pokud jsou problémy s vysíláním, zkontrolovat anodové napětí.
Jelikož se jedná o cca 500V a jelikož nemám potřebné vzdělání ani vybavení tak je toto pro mne pasé a ani to měřit nechci. To je právě ten případ, kdy bych po opravě všech viditelných poškození (spálený kondík, studeňák,....) přenechal další opravy někomu zkušenému, kdo ví co dělá (pokud by zesík zůstal stále nefunkční). Také by záleželo, jak pracná oprava by to byla a co by za to dotyčný chtěl.

Ještě by mohla být chyba v tranzistorovém měniči. Co se týče tranzistorů (a pokud by chyba byla v nich), tak jsem si našel náhradu za ruský germaniový tranzistor PNP P4G. Jedná se o germaniový tranďák TESLA PNP 4NU74. Ty mám tedy nové včetně slídové podložky a izolačních trubiček.

Mám tušení, že mě tu za to asi sežerete Very Happy nicméně mi jde uvést zesilovač do funkčního stavu pomocí někoho kdo tomu rozumí. Tomu bastlíři chci předat co nejvíce zjištěných informací popřípadě dílů.

Děkuji všem co mohou pomoci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12142
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st květen 29 2024, 10:55    Předmět: Citovat

8Kubis napsal(a):
Tomu bastlíři chci předat co nejvíce zjištěných informací popřípadě dílů. Děkuji všem co mohou pomoci

ono bude asi stačit, když okopíruješ ty dokumenty co máš a někam to upneš
a vydrž, bude tě kontaktovat kolega přímo z HB . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18061
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st květen 29 2024, 11:18    Předmět: Citovat

Tyhle trubkový kondíky dělala kdysi Elektrokeramika u nás v Bydžově než ji schlamstla Tesla v Hradci. Když budeš vědět hodnotu, tak se podívám jestli ho nemám.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: st květen 29 2024, 12:01    Předmět: Citovat

hodnota kondíku je:

6,8÷10 pF ±20% 500v

Takto je to uvedeno v seznamu součástek

Děkuji jestli se koukneš Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1765
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st květen 29 2024, 15:20    Předmět: Citovat

Upload je dobré dát na elektrotanya.com. Co není tam tak se horkoťažko hledá jinde. Mělo by to jít i bez registrace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: čt květen 30 2024, 16:09    Předmět: Citovat

Ahoj,

zde je odkaz na manuál k PZ 589 Smile

https://drive.google.com/file/d/1QqT3P46Ka9zIxbfApuxU394GXxe6egju/view?usp=drive_link

Prosím o info, zda funguje

EDIT:

Sdílejte dle libosti. Uploadněte tam kam je třeba. Třeba se to ještě někomu hodí. Každý snad dobře víme, jak je těžké sehnat dokumentaci které je nedostatek... pokud vůbec ještě existuje.
Na oplátku budu velmi vděčný za jakoukoli pomoc s opravou.

Přeji všem hezký večer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12142
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá květen 31 2024, 1:16    Předmět: Citovat

8Kubis napsal(a):
manuál k PZ 589

https://drive.google.com/file/d/1QqT3P46Ka9zIxbfApuxU394GXxe6egju/view?usp=drive_link

Prosím o info, zda funguje

. . . ano, funguje !
děkuji,
určitě to udělá radost i ostatním zájemcům o polní zesilovač PZ589, který se používal k radiostanicím typu Astra R105, R108, a R109 . . .



PZ589_schema.png
 Komentář:
. . . paráda, s tím už se dá pracovat
 Velikost:  70.67 kB
 Zobrazeno:  102 krát

PZ589_schema.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: pá květen 31 2024, 13:10    Předmět: Citovat

Tak super Smile

Snad se někdo ozve ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardafiala



Založen: Jun 20, 2010
Příspěvky: 1765
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: pá květen 31 2024, 15:14    Předmět: Citovat

Dal jsee to na táňu, tam se objevilo "also knowwn as.....a přidalo to 1970" takže už to tam asi někde je?
Jak jsem se na to zběžně díval tak to, že jsou vadné označené součástky vadí při poloze přepínače 105, v dalších dvou polohách by to mohlo fungovat. Zkusil bych ještě kontakty sběračů ladicího kondenzátoru, už jsem se, a ne jednou, setkal s tím, že tam byla nevodivá směs maziva a zelených oxidů bronzu či z čeho to je. Čistil jsem to tak, že jsem mezi sběrač a osičku na kterou doléhá strčil papír z poznámkového bločku a šmrdláním to očistil (jakoby šmigrlem, ale ten NEPOUŽÍVAT!). Kdybych byl blíž pomůžu i jinak než radou ale to je skrzevá vzdálenost neschůdné....



táňa.jpg
 Komentář:
 Velikost:  76.53 kB
 Zobrazeno:  15 krát

táňa.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: pá květen 31 2024, 17:00    Předmět: Citovat

Ahoj Jardo,

dekuji za info

predem se omlouvam za diakritiku, nyni nemam CZ klavesnici....

To ohledne pouziti jineho radia nez R105 me vcera napadlo take ale zkusim az to sesroubuji dohromady. Pravdepodobne zitra. Mam 108d, tak uvidime.

Dekuji za tip jak cistit papirem. Urcite to neni od veci a vyzkousim Smile

Jinak si vazim tve pomoci, a i od vsech ostatnich Smile treba se najde nekdo bliz.

Preji vam hezky vecer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18061
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 31 2024, 17:22    Předmět: Citovat

Díval jsem se ti do tý chamradi, co mě ještě zbylo z bydžovský Elektrokeramiky. V tý hromádce vlevo jsou 2.2, 2.7, a pak až 10 a 12 pF. Ve větší hromádce jsou hodnoty 100 a výše. Bohužel nepomůžu.


IMG_20240531_181323.jpg
 Komentář:
 Velikost:  289.96 kB
 Zobrazeno:  40 krát

IMG_20240531_181323.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: pá květen 31 2024, 20:11    Předmět: Citovat

Ahoj Jirko,


krasna sbirka Smile .... vsak to nevadi, povede se to jinak.

Dekuji, ze jsi se kouknul Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund