Založen: Mar 21, 2006 Příspěvky: 34856 Bydliště: Bratislava
Zaslal: po květen 27 2024, 19:50 Předmět: Zasuvka s vypinacom/rele
Potreboval by som zasuvku s vypinacom, ktora vsak po preruseni a obnoveni napajania zostane vypnuta. Napr. namiesto vypinaca tlacidlo, ktore by zoplo "samopridrzne" rele.
Existuje to alebo to budem musiet vyrobit? Vymenit vypinac a pridat rele na 230V.
Mám od shelly chytré zásuvky které jsou na WiFi. Což sice nechceš, ale mají na sobě tlačítko kterým lze změnit stav. A jde nastavit jak se mají zachovat po výpadku. _________________ Internet - metla lidstva
Založen: Jan 01, 2023 Příspěvky: 2055 Bydliště: Česká Lípa
Zaslal: út květen 28 2024, 17:12 Předmět:
Dle mého názoru v dnešní době nikdo sériově nevyrábí primitivní obvod kde by byla jen zásuvka, relé a tlačítko pro aktivaci přídrže, protože by to bylo příliš jednoúčelové a mělo by to potenciálně malý okruh uživatelů. Takže když už se chce nějaká chytrost navíc tak jsou to obvykle záležitosti dostupné jen v různých chytrých zásuvkách ať už Wifi, ZigBee apod. kde je ovšem implementována i řada funkcí navíc, aby to mělo více možných využití.
Takže pokud chcete jen primitivní zásuvku bez elektroniky jen s relé a tlačítkem pro aktivaci přídrže tak leda "ubastlit si sám".
Nebo prostě zvážit použití nějaké chytré zásuvky, u kterých se obvykle dá nakonfigurovat stav výstupní zásuvky po výpadku napájení a tlačítkem na nich se dá výstupní zásuvka zapnout/vypnout. Chytré zásuvky obsahují paměť nezávislou na napájení. Takže všechny uložené konfigurační parametry zůstávají zachovány i po vypnutí napájení.
Mám chytrou zásuvku Shelly Plus Plug S a z výroby je nastavená na implicitně vypnutý výstup po připojení napájení. Takže třeba zrovna pro tento účel není potřeba nic konfigurovat ani není potřebovat mít k tomu žádnou aplikaci. Stačí Shelly Plus Plug S zastrčit do zásuvky a připojit do ní příslušné zařízení. Pak krátkým stisknutím tlačítka na Shelly zapnete její výstupní zásuvku. Jakmile vypadne a znovu naběhne vstupní napájení tak výstupní zásuvka na Shelly zůstane vypnutá do doby než opět krátce stisknete tlačítko na Shelly.
Shelly se dá nastavit a ovládat i bez speciální aplikace v mobilu přes webové rozhraní, které sama poskytuje. Stačí se připojit přímo k její Wifi, kterou implicitně poskytuje i bez konfigurace. V tomto případě je to ShellyPlusPlugS-XXX.... Po připojení k této Wifi pak stačí ve webovém prohlížeči zadat adresu http://192.168.33.1/ a do webového prohlížeče se vám načte webové rozhraní Shelly, ve kterém můžete provádět různá nastavení včetně třeba konfigurace zda má být výstup po obnovení napájení zapnutý, vypnutý nebo dle posledního stavu před výpadkem.
Pokud vám vyhovuje implicitně z výroby nastavený stav chytré zásuvky pak samozřejmě nic nastavovat nemusíte a ani se nemusíte pro tento účel připojovat k chytré zásuvce přes Wifi a můžete ji používat tak jak jsem popsal výše. Ovšem s tím rizikem, že bude mít chytrá zásuvka trvale zapnutou Wifi s implicitně volným přístupem a pokud se k ní připojí přes Wifi někdo jiný tak dokáže přes webové rozhraní její výstup zapínat/vypínat.
Asi tak před 15 lety jsem koupil předchůdce tohoto:
Zapnout to lze tlačítkem on/off, po výpadku sítě a znovunahození to zůstává vypnuté. Jen je pak třeba to zapnout dálkovým ovládáním, ručně on/off začne fungovat až po zapnutím dálkáčem. Ale to možná pro ty nové zásuvky neplatí - budeš muset zkusit.
Za stovku mám z číny zigbee smart zásuvky.
Jedno z nastavení je, jak se mají zachovat po výpadku.
Možná by podobnou vlastnost mohli mít i wifi smart zásuvky.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.