Založen: Jul 16, 2007 Příspěvky: 4391 Bydliště: u HK
Zaslal: pá duben 26 2024, 8:09 Předmět: Předělání LCD displeje na LED displej PCF8576CT
Potřebuji u jednoho zařízení zvetšit a zčitelnit displej . Jedná se o 4 7segment + 9 bodů . Řešili jste někdo posílení výstupů. Je to realizované PCF8576, ten podle datasheetu umí 5V 25mA out.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18534 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: pá duben 26 2024, 9:25 Předmět:
Nemá ta 8576 dynamický řízení výstupů kvůli LCD segmentům? Co s tím budeš u LEDek dělat?
A koukni se na výstupní proud, jestli pokud sepneš všech 40 výstupů, tak to šváb dá výkonovou ztrátou. _________________ Jirka
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 535 Bydliště: Roztoky
Zaslal: so duben 27 2024, 6:34 Předmět:
A co použít velký LCD s podsvícením. Ale ještě bude záležet na tom, jak je u originálu řešený Backplane. Velké displeje mívají většinou jen jeden pod všemy segmenty. U menších to bývá rozdělené a multiplexované.
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7159 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: so duben 27 2024, 18:52 Předmět:
Ona to není blbá otázka. Jen některé odpovědi...
To, který segment je aktivní se dá určit pomocí hradla XOR, na jeho výstup už by se dala připojit LED.
A neexistuje nějaký LED driver, který by byl registrově kompatibilní s PCF8576 ???
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 535 Bydliště: Roztoky
Zaslal: út červen 04 2024, 14:22 Předmět:
To ale záleží jak je displej buzený. Pokud je jeden backplane a segmenty, tak to jde. Pokud je maticově multiplexovaný, tak tam musí být více úrovní napětí (kvuli SS složce) a pak už to není žádná sranda a musí se použít komparátory a vznikne z toho šílenost.
Založen: Dec 11, 2017 Příspěvky: 839 Bydliště: Pelhřimov
Zaslal: út červen 04 2024, 22:05 Předmět:
Moderní sedmisegmentovky jsou podstatně účinnější a "svítivější" než ty několik let staré. Tak by z mého laického pohledu stačilo, když je budeš stejně měnit za větší, jen vybrat svítivější a je vyřešeno bez dalších vyfikundací !
Založen: Jul 16, 2007 Příspěvky: 4391 Bydliště: u HK
Zaslal: st červen 05 2024, 7:12 Předmět:
právě, že tam je LCD displej který není na dálku zcela vidět a je požadavek, na větší viditelnost, jde jen o 4x7 segmentů + několik dotů. Zatím to je u ledu, ale asi uvažuju stáhnout I2C do nějakého atmelu a z něho budit LED , jen jsem chtěl jestli neexistuje schůdnější volba, posílením výstupů . I když i ty výstupy od toho PCF mají mít max output 20mA.
Založen: Aug 16, 2022 Příspěvky: 535 Bydliště: Roztoky
Zaslal: st červen 05 2024, 8:56 Předmět:
[quote="bu2520"....................jen jsem chtěl jestli neexistuje schůdnější volba, posílením výstupů . I když i ty výstupy od toho PCF mají mít max output 20mA.[/quote]
Ty paralelní LEDky by mohly způsobit tvorbu SS složky, což by bylo pro ten LCD smrtící.
Ještě jsi ale nespecifikoval, jak se ten displej budí. Pokud je jeden backplane a každý segment zvlášť, tak by to mohlo jít s třeba s FET tranzistory nebo komparátory, ikdyž by to byl blázinec. Možná by byla cesta analýzy I2C komunikace a následné emulace nějakým MCU jednodušší, ale je otázka zda časově srovnatelná. Ten budič je docela komplexní a umožňuje dost režimů buzení a má i vlastní paměť.
bu2520, pořád jsi nesdělil, kolik backplanes ten LCD displej má. Protože pokud je jich více, tak náhrada LED displejem nebude úplně triviální. Například pro celkem béžné 4BP jsou třeba 4 různé úrovně napětí pro ně. Doporučuji prostudovat appnote AVR063 od Atmelu, kde je celkem podrobný popis buzení samostaných LCD "sklíček" s 1 i více BP. Bez specializovaných driverů (jako je ten PCF8576) to sice není nemožné, ale dosti komplikované to je.
Ale u toho 4x 7-seg to tipuju na 1BP. Tam by to šlo těmi XORy. Akorát pro, dejme tomu s DT, 32 segmentů je to 32 hradel. Plus nějaké buzení pro segmenty a také pro společný vývod, protože výstup pro BP z toho PCF asi nevybudí 32 společných vstupů hradel... Odposlechnutí I2C a vlastní LED driver s MCU je také cesta. Byť také pracná.
A proč prostě ten LCD displej nevyměníš za jiný LCD? Jak se píše výše, jsou ty nové displeje opravdu velmi dobře čitelné a stojí pár korun, viz. třeba zde. Sám jsem si nedávno objednal reflexní 3x 7-seg a "svítí" parádně. A pokud požaduješ ještě lepší čitelnost, tak doporučuji displej bez zrcátka (transmisní) a k němu nějaké podsvícení. Přijde to vše mnohem levněji, než se babrat s přestavbou na LED.
Níže přikládám foto z nedávného testu přímého buzení 3x 7-seg displeje s 1BP. Displej je z té řady TME, na kterou výše odkazuji. Pouze je 3-místný. Je to reflexivní displej se zrcátkem, čili bez podsvícení. Vpravo dole je pak dvoumístný displej v testovacím režimu - vyhledávač segmentů.
Založen: Jul 16, 2007 Příspěvky: 4391 Bydliště: u HK
Zaslal: st červen 05 2024, 12:00 Předmět:
předpokládám, že je tam pouze jeden BP je to vcelku triviálná displej ovšem zakázkový. Ten problém je , že displej má výšku znaku cca 2cm a má být vidět i při šeru na vzdálenost 10m a do toho asi šest bodů, které jsou dokola displeje a informují o zapnutém režimu
A takto to vážně někdy fungovalo? Myslím odečet LCD displeje s výškou znaku 2 cm na 10 metrů za šera? Tomu se zdráhám uvěřit.
Já bych se tedy asi vydal cestou stavby dekodéru s hradly XOR nebo přepínanými budiči 74540/541 a použil bych LED znakovky a diody (na ty indikátory režimu). Znakovky se znaky alespoň 4-5 cm.
Pokud má původní LCD neznámý pinout, tak stačí postavit jednoduchý vyhledávač segmentů a displej zdokumentovat. Já pro tyto účely používám Arduino, které s frekvencí cca 30 Hz vzájemně opačně "togluje" 2 piny. K nim mám do série odpory cca 5-10K a testuji vždy dva piny displeje.
Zrovna nedávno jsem tu poptával řízený invertor a dospěl k závěru, že to asi nikdo (mimo mě) nepotřebuje. A toto je přesně aplikace pro něj
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.