Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vojenský polní Zesilovač PZ 589 - rok výroby 1963
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: st červen 05 2024, 10:52    Předmět: Citovat

Odpovím za Mira - Že je kondenzátor na vyšší napětí, znamená, že vydrží vyšší napětí. Je to jeho "výhoda" oproti původnímu (500V). Vzhledem k tomu, že napětí měniče se udává +500V, pak ten původní nemá žádnou "rezervu".
Pokud to ovšem nevadí ze "sběratelského" hlediska...
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: st červen 05 2024, 14:52    Předmět: Citovat

Tak tim lepe. Alespon tam bude rezerva. Kupuji ten set co mi nabidnul Mira...
Alespon je to dobova soucastka Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: st červen 12 2024, 17:02    Předmět: Citovat

Tak jsem opet na zacatku.... uz nevim co s tim dal.

Pokud to jeste nekoho zajima at se koukne na cele video zde

https://www.youtube.com/watch?v=eOpxiV3TH68

Budu rad za jakekoli rady. Zda se, ze si menic dela co se mu zamane. Spis funguje, pokud prvne zapnu zesik a pak radio. Pokud pustim prvne radio a pak zesik tak menic nejede... jen takovy poznatek.

Ve video jsou ukazany veskere nestandardni chody zesiku, jako napr. sviti pouze doutnavka ale zatez ne, sviti zatez ale doutnavka ne, menic po zapnuti zesiku nesepne ale po kratke dobe cekani ano atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: st červen 12 2024, 18:02    Předmět: Citovat

Tvoje pokusy stále svědčí o určitém neporozumění problematice. Zásadní pro funkčnost sestavy je shoda rezonančních kmitočtů zesilovače s vysílaným kmitočtem stanice. Shoda údajů na stupnicích není skutečná shoda. Po tolika letech stárnutí součástek může být rozdíl významný, nehledě na to, že po výměně vadného kondenzátoru mělo dojít ke sladění (kalibraci) obvodů zesilovače.
Dále je třeba při vypínání a zapínání zařízení pamatovat na nažhavovací dobu elektronek a dobu ustálení pracovních poměrů.
Naměřené rozdíly napětí měniče nevidím jako zásadní, pokud nekolísají za provozu o více jak 20%.
Ve videu v čase 9'44" se snažíš "ladit největší výchylku na zesilovači", ALE na jakém měřidle? Na měřidle stanice se to projevit nemůže (a ani nesmí) a na měřidle zesilovače je napětí baterie, tak kam přitom koukáš? To nejdůležitější nastavení, tedy proud do antény, se měří na měřidle zesilovače při stisknutém tlačítku na zesilovači(!).
V čase 6'55" se rozsvícení umělé zátěže projevuje "skokovým" způsobem, což může napovídat o rozkmitání zesilovače, což je nežádoucí (ztráta modulace atd.)
Podle mne je tedy hlavní problém ve správném sladění - kalibraci jednotlivých rozsahů zesilovače (105,108,109) a pochopení jejich tolerancí.
Nastavení stejných údajů na stupnicích obou přístrojů nebude nikdy znamenat ideální shodu. Je třeba hledat maximální proud v prvé řadě laděním kolečkem kmitočtu zesilovače kolem nastaveného kmitočtu stanice (asi budeš potřebovat dvě ruce). Teprve pak se na maximum ladí anténní obvod. Obě ladění se vzájemně trochu ovlivňují a proto je třeba je provést opakovaně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: st červen 12 2024, 18:48    Předmět: Citovat

Ahoj,

mas pravdu, v tomhle uz se moc nechytam Rolling Eyes Confused Neutral

Ja jsem v tom videl primarni chybu v menici... mel jsem za to ze i pri rozladeni musi piskat.

Psal jsem ok1jmo (Mira) par dni dozadu tak se treba ozve a probehne ladeni. Ja to bohuzel nezvladnu.Treba se tyto informace jeste nekomu hodi.

I tak dekuji za tvuj prispevek, je videt ze to znas Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: st červen 12 2024, 19:11    Předmět: Citovat

8Kubis napsal(a):
...Ja jsem v tom videl primarni chybu v menici... mel jsem za to ze i pri rozladeni musi piskat. ...
No fungovat by měl bez ohledu na nastavený kmitočet. Pískání se může měnit se zatížením měniče, které závisí na naladění zesilovače do rezonance. Zde je směrodatné měření napětí měniče.
Pokud jde o "nespínání" měniče v závislosti na pořadí zapínání stanice- zesilovač/zesilovač - stanice, pokud jsou v pořádku kabely a konektory, mělo by být jedno, v jakém pořadí se zařízení zapínají, v každém případě by se měl zkontrolovat obvod spínání tranzistoru 7.
---
Trochu to znám a trochu si to pamatuji - měl jsem na vojně pod sebou RM31a a také pár těchto R105-tek. Je to nostalgie.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
8Kubis



Založen: May 12, 2024
Příspěvky: 23
Bydliště: Havlíčkův Brod

PříspěvekZaslal: st červen 12 2024, 19:27    Předmět: Citovat

Opravdu si vazim vsech informaci (nejen) od tebe, ale uz jsem opravdu v koncich. Mam obavy ze zesilovac spis znicim. Me vedomosti v oboru elektro opravdu velke nejsou (spis zadne Laughing ). Popravde, jsem celkem rad, ze mi povedlo dostat do tech uzin a prepajet keramicky kondik. Nebylo tam skoro zadne misto ale povedlo se.

Nadale to jiz necham byt. Uvidim jestli se ozve Mira, jestli by se s tim chtel poprat.

Pokud by zajem nemel ( chapu Very Happy ), urcite bych do budoucna premyslel o transportu k nekomu, koho by to zajimalo


Tak to mas asi hezke vzpominky Smile
Me se proste libi stara elektronika a obzvlast lampy. Jelikoz sbiram (kdyz jsou kacky) ty vojenske veci, tak jsem chtel mit sadu 105,108 a 109 se zesikem. Asi je to nejaka uchylka Very Happy Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund