Zaslal: pá červen 07 2024, 18:15 Předmět: Bude to fungovat ?
Plán je, že po zapnutí do zásuvky sepne relé se zpožděním a po vypnutí rychle odpadne.
Kondenzátor 22u je proto, aby relé nebručelo a přes kondík 330n X2 je na relé 106 VDC.
Založen: May 13, 2009 Příspěvky: 5306 Bydliště: BA-Petržalka :(
Zaslal: pá červen 07 2024, 20:41 Předmět:
Jasne že po vypnutí rýchlo odpadne, veď nebude mať napájanie. Potom ale záleží aká dlhá bude pauza pred ďalším zapnutím, teda nakoľko sa kondenzátor vybije. _________________ Som proti budovaniu nechutne drsných červených cyklociest, je to hnus.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom. Ide im iba o zisk.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19927 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá červen 07 2024, 20:52 Předmět:
O to vybití bych se nebál, kondenzátor v gate bude při vypnutí ještě nabitý a i přes pokles napájecího napětí ještě trochu dobíjený, takže FET podrží otevřený. A elektrolyt za usměrňovačem se bude vybíjet do cívky relé s časovou konstantou asi 160 ms.
Potíž je v příliš malé časové konstantě zpožďovacího obvodu - kondík je napájený z děliče s vnitřním odporem asi 91 kΩ, tedy FET může sepnout už po nějakých 60 - 80 ms. Ale přitažené relé bude odpadat po době skoro dvojnásobné (je napájené z kapacity za usměrňovačem).
Dej do gate kapacitu aspoň 15 µF a budeš mít přítah zpožděný zhruba o 1 s, relé pak odpadne po 100-120 ms.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19927 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so červen 08 2024, 10:54 Předmět:
A nejen to: v době, než sepne relé, může vylítnout napětí na filtračním kondíku i přes 320 V, stejné napětí bude UDS, protože FET nevede.
Teda on tam nějaký odběr je, ale 300 µA není nijak významná zátěž, a na kondíku 330n v sérii se sítí nezbude úbytek ani celý 1 V.
Na těch 110 V to napětí spadne, až relé přitáhne.
Děkuji za příspěvky, ještě mě napadlo zapojit úplný vybíječ přídržného kondíku v gate, aby nezáleželo jak krátká bude pauza mezi vypnutím a zapnutím.
Po vypnutí bude FET stále otevřený a přes cívku relé se bude vybíjet filtrační kondenzátor až relé odpadne a až na děliči poklesne napětí, tak se nakonec přídržný kondík přes PNP tranzistor vybije úplně.
Těžko říct. Nejlíp to asi nakreslit v tom falstadu, co to udělá. Mě tam třeba vadí, že při přitažení relé tolik klesne to napájecí napětí, jak tu psali ostatní. Ale možná to bude fungovat i tak. A pořád tam nemáš tu antiparalelní diodu.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19927 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: ne červen 09 2024, 18:37 Předmět:
Jestli víš, že pokles proudu cívkou nevyvolá na ní tak velké indukované napětí, že to ničemu nevadí, asi by tam být nemusela. Ale pro jistotu neuškodí.
Nevím, jestli to tak opravdu je, ale domnívám se, že napěťí na cívce vznikne až po přerušení proudu cívkou. Tedy až se zavře FET. A protože se zavře rychleji díky tomu odvedení náboje, diodu bych tam dal.
Jinak, jak už tu bylo psáno - pokud by během vypnutí byl FET trvale otevřen, dioda by tam být asi nemusela.
Ano, mosfet bude otevřen až do úplného vybití filtračního kondenzátoru jak píše Hill a jak zmizí napětí na děliči 1M/100k potom by PNP tranzistor měl odvést náboj z přídržného kondenzátoru v gate.
Dal bych to na vyzkoušení do nepájivého pole, ale bojím se že nevydrží v tom přechodném stavu 320V než relé sepne.
Naposledy upravil samponek dne po červen 10 2024, 7:10, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19927 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po červen 10 2024, 7:06 Předmět:
Jestli to nehodláš zapínat během 0,8 s po odpadnutí relé znovu [(15 µF * 100 kΩ)/cca 2], ani ten PNP tranzistor nepotřebuješ, elektrolyt se vybije do odporu děliče.
Ta polovina časové konstanty je odhad, netuším, jakou hysterezi mezi přítahem a odpadem má použité relé, i to má vliv na časování.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.