Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak funguje roboticka sekačka s obvodovým dratem

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Le_Ze



Založen: Jul 24, 2014
Příspěvky: 664
Bydliště: Ano, mam

PříspěvekZaslal: pá červen 14 2024, 12:59    Předmět: Jak funguje roboticka sekačka s obvodovým dratem Citovat

Dobrý den.
Mám ji pád dní a od té doby mi vrtá v pale, jak to je s tým obvodovým drátem.
I když je sekačka v pulce zahrady, tak pozná, když jí vypnu proud v obvodovém drátu a zastaví se.
A co tam jsou za čidla, že jede po tom drátě.
Děkují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5254

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 6:11    Předmět: Citovat

A jsme u toho co se tady řešilo nedávno. Tazatel se zeptá a je mu pouze dokázáno že je blb a vysvětleno nic.
Mě by taky zajímalo třeba zda je tam něco namodulováno, na jaká frekvenci, čím to snímá jestli vyhodnocuje podle toho vzdálenost od toho drátu....

OT je v koši. Další OT mažu přímo. jimirek

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19640
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 7:37    Předmět: Citovat

Tam působí několik principů současně:
drát je vlastně anténa - protékající proud vytváří magnetické pole o určité frekvenci. To pole slábne se čtvercem vzdálenosti od drátu, toho se dá se slušnou přesností využít k detekci anténou v sekačce. S přiblížením k drátu zjistí přijímač v sekačce strmý nárůst intenzity signálu a logika sekačky zařídí odbočení, případně hlídá, aby sekačka jela podle drátu v konstantní vzdálenosti a podle něj sledovala první dráhu. Hlavně to slouží k tomu, aby sekačka neujela na záhonek, na ulici, nebo nehupla do bazénu.
Dál to záleží na tom, jak je ta sekačka "chytrá", jestli jezdí třeba po meandrové dráze ke středu, nebo po plátnové dráze do kříže, ale musí si pamatovat přinejmenším počet odbočení, nebo souřadnice GPS, aby trefila při docházejícím náboji akumulátoru zpět na nabíjecí stanici. Tam pak některý z principů použivaných i u robotických vysavačů (optickým, radiovým podle wifi, nebo taky indukčním) zařídí přesné nasměrování k dobíjecím kontaktům. O těch principech se výrobci šíří dost neradi.
Také se dá přes wifi sekačce nadiktovat, kam uvnitř té smyčky ještě nesmí, k tomu musí sekačka podle GPS přesně vědět, kde zrovna je. V místech, kde se schází signály více "megasilných wifin", to bez GPS a toho vodicího drátu ani nejde.
Jestli jsi chtěl vědět něco jiného, pak lituji, nijak zvlášť jsem to nezkoumal a víc bych z těch dvou sekaček, z nichž v každé si balancer nevěděl rady s jedním článkem, což na chvíli vyřešilo samostatné dobití článku, aby systém zase začal fungovat a dovolil nabíjení, než se sežene baterka nová, nevyčetl. Přiznávám, že mě to blíže nezajímalo, když jsem viděl tu elektroniku, stejně bych ji neopravoval.


>>rezis: ten dotaz je položený tak, že jsem taky chvíli nevěděl, nač vlastně odpovědět. Je taky možné, že jsem ho vyhodnotil blbě.
>>jimirek: díky, zase jsem půl dne nehlídal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5254

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 7:55    Předmět: Citovat

Asi byl položen blbě, jen o tom taky nic nevím tak jsem doufal že se něco dozvím a to až teď. Wink

Předpokládám, že bude muset mít více přijímačů a směrové antény aby určila svou polohu ve čtverci případně kdyby vyjela za, že nemá z nějaké strany signál. A je tedy mimo.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32244
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 8:23    Předmět: Citovat

Když pominu nesmyslný zjimírkování všeho možnýho, pak s klidem napíšu, že nepotřebuje žádnej směrovej systém s rozdílovým detektorem - stačí, aby měla nadefinovanou maximální sílu signálu danou přiblížením k tomu ohradníkovýmu drátu a pokud se přiblíží víc, aby jí to "zařadilo zpátečku" s případným nějakým vyhejbacím manévrem. Ve spojení s GPS to pak v pohodě zajistí, že neopustí vymezenej prostor.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5254

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 8:45    Předmět: Citovat

No počkej jenže ona umí ten drát jet s mírným překryvem co jsem viděl... A pak jak by poznala z které strany drátu je a naopak se nevzdalovala někam do pryč? GPS je ji v tom nepomůže - není na to dost přesné
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19640
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 10:16    Předmět: Citovat

Pozná to. Překryv ještě neznamená, že anténa sekačky přejela na druhou stranu drátu. Obvykle se ten drát dává o 35 cm dál, než kam střed sekačky smí. Tedy zhruba o vzdálenost od antény v sekačce k okraji záběru sečení. Kryty samozřejmě přitom přesáhnout můžou.
A, protože jde o uzavřenou smyčku, ven nemůže. Kdyby to bylo tak jednoduché, sekačka by sekala jen pruh podél drátu, což je jaksi k ničemu. proto je tam další řízení, které nejen zajistí, aby nic ve vymezeném prostoru nezůstalo neposekané, a současně tupluje zabezpečení - na většině sekané plochy nemá sekačka ze smyčky dostatečnou úroveň signálu, případně by mohlo dojít k výpadku napájení parkovací stanice, která také budí smyčku, aniž by si toho sekačka všimla, jede přece na baterky. A mohla by ujet. Tak o to se stará program, který si zapamatoval, kam mu smyčka po startu dovolila zajet, a ostatní už si řídí, většinou podle GPS. Pokud by přestala smyčka fungovat dřív, než se sekačka naučí nepřekročitelný obrys plochy, sekačka zastaví. Tedy, například Bosch to tvrdí v návodu.
A ten obrys může být libovolného tvaru, nemusí být čtyřúhelníkový.
Přiznávám, že těch nastavení tam bylo tolik, že jsem se ani nepokoušel někde registrovat, abych je mohl ovládat aplikací. Konečně - ani jedna nebyla moje a stejně nemám, co sekat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
davemh



Založen: Jul 02, 2016
Příspěvky: 353
Bydliště: Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 10:19    Předmět: Citovat

Pokud ten GPS přijímač bere i Egnos, tak už jsme lehce pod metr přesnosti. Na druhou stranu, po zahradách bývají stromy, stíny, odrazy... někomu to může stačit, všeobecně je to pořád moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32244
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 10:51    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):
No počkej jenže ona umí ten drát jet s mírným překryvem co jsem viděl... A pak jak by poznala z které strany drátu je a naopak se nevzdalovala někam do pryč? GPS je ji v tom nepomůže - není na to dost přesné
Pokud bude mít anténu situovanou tak, že největší přípustný přiblížení = nejvyšší přípustná úroveň signálu bude v takový poloze, že bok = obrys sekačky bude za drátem, pojede tak daleko, dokud nedosáhne tu nastavenou maximální úroveň - i když při tom okrajem přesáhne za drát. Okraj futrálu nemusí znamenat pozici antény. A k tomu zapamatování si polohy a plochy vytyčený k posekání - ona může mít taky magnetickej senzor snímající její orientaci vůči geomagnetickýmu poli = může doslova mít magnetickej kompas a taky může mít na kolečkách snímače počtu otáček = ujetý vzdálenosti. Soft, kterej jí potom umožní pseudonáhodnýma přejezdama pokrejt sekacím záběrem celou vytyčenou plochu pak už není tak složitá záležitost ... Ani najetí k nabíječce není potřeba řešit s milimetrovou přesností - ty "dokovací boxy" mají většinou trychtýřovitě rozšířený boční vedení, takže sekačce stačí trefit se do toho vjezdu s přesností ± autobus jednoho palce = cca 2,5cm na každou stranu od ideální osy vjezdu a ty boční mantinely si ji následně na ten střed vhodnej pro napojení na kontakty navedou samy ... A pokud je v softu vložený, že nabíječka = souřadnicovej bod X=0 Y=0, takže se polohový data při každým napojení k nabíječce nastaví na nulu, nebude se přesnost ani nijak výrazně zhoršovat s časem.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2610

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 11:15    Předmět: Citovat

Letos jsem byl tady
https://maps.app.goo.gl/zWJiGwA335kAppky6
u východu jsou automatické dveře do meziprostoru a další automatické dveře ven. Mají tam automatický vysavač, velký asi jako záchodová mísa. Koukal jsem jak tam rejdí. Otevřely se dveře do meziprostoru vysavač tam zajel a rejdil tam. Čekal jsem jestli si neotevře dveře i ven a nezdrhne, že bych někoho zavolal. Ale pak si našel otevřené dveře dovnitř a moje záchranná akce nebyla nutná. Možná by tam nějaký drát co by vysavači sdělil kam už nesmí nebyl marný.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32244
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 12:04    Předmět: Citovat

Co když tam někde v podlaze už takovej drát mají a úmyslně položenej tak, aby toho robůtka pustil jen do mezidveří?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2429
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 13:36    Předmět: Citovat

má na každé straně senzor magnetickýho pole. tím rozpozná kde se nachází drát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HF_Tech



Založen: Apr 25, 2022
Příspěvky: 765

PříspěvekZaslal: so červen 15 2024, 16:04    Předmět: Citovat

Yarda1: s dveřmi si poradí i historická Roomba. A nepotřebuje ani drát, ani GPS.
Jediné, co ji spolehlivě zastaví je koberec nebo froté ručník zákeřně posazený do cesty Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund