Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6684 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: so červen 15 2024, 18:20 Předmět:
zvláštní, já většinou neprojektuju zařízení pro přežití jaderného výbuchu
ale z jistotou můžu tvrdit, že relé je nespolehlivá součástka s omezenou životností zatímco mosfet je spolehlivý se životností tak velkou, že je zbytečné ji řešit, tedy pokud se do něj nebudeš strefovat střelou s jadernou hlavicí
Založen: Mar 28, 2012 Příspěvky: 7973 Bydliště: Brno
Zaslal: so červen 15 2024, 23:20 Předmět:
A Cust má pravdu _________________ Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Při třech voltech u rozepnutí moc k opalu nedojde - to je tak malé napětí, že oblouk nebude.
Ovšem při takovém proudu hrozí jiná věc - přechodový odpor. To může vzniknout i oxidací kontaktů. Tím vznikne teplo, kontakty se nahřejí a pak už nemusí správně fungovat.
Kondenzátor paralelně ke kontaktům slouží ke "zhášení" oblouku. V tomto případě si jeho použitím nejsem moc jist. Ale asi to není nic proti ničenu.
Co se týče spolehlivosti - z mládí pamatuju reléovky, řídily provoz na dráze. Spolehlivost byla zaručena tím, že se každé relé po určité době měnilo. To relé pak šlo do dílny, kde se ošetřily a najustovaly kontakty, relé se proměřilo, zaplombovalo a v tomto stavu čekalo až přišel čas na další výměnu.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 33038 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne červen 16 2024, 10:16 Předmět:
Ale to včetně tý poučky o přežití blízkýho jadernýho výbuchu pro relé platilo v době, kdy PRCák uměl o elektrice a elektronice nanejvejš velký kulový. Od tý doby, co se z PRCácka stal hlavní světovej dodavatel elektrosoučástek, je nutný do veškerýho dimenzování součástek započítávat PRCáckou korekci, která spočívá ve zredukování veškerejch katalogovejch údajů minimálně na polovinu PRCákem udávanejch hodnot... _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6684 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: ne červen 16 2024, 12:04 Předmět:
Pokud potřebuješ vysokou spolehlivost zařízení, všechny díly musí být předimenzovány bez ohledu na to, kdo to vyrábí.
Vezmi si takový výtah, blbé lano je nosností předimenzováno mnohonásobně.
Jet na maximum katalogového údaje se nevyplácí nikdy. Pak může stačit blbá "vlna" v síti a máš po srandě.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6684 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: ne červen 16 2024, 12:12 Předmět:
DukeNuke mimo jiné napsal(a):
Při třech voltech u rozepnutí moc k opalu nedojde - to je tak malé napětí, že oblouk nebude.
Ovšem při takovém proudu hrozí jiná věc - přechodový odpor. To může vzniknout i oxidací kontaktů. Tím vznikne teplo, kontakty se nahřejí a pak už nemusí správně fungovat.
Ano, při třech voltech bude asi rozumnější dát ty relátka paralelně (snížení přechodového odporu) a ne, jak jsem psal já, sériově (zhasínání oblouku). Do série relé automaticky dávám na 24 V. Při třech Voltech se vyplatí je dát paralelně.
Pozor! 3V je napätie zdroja v obvode. Napätie na kontaktoch relé pri rozopnutí bude dané rozopinaným prúdom a indukčnosťou v obvode. (Plus to malé napätie zdroja.)
Paradoxne však problém budú mať tie paralelné kontakty, ktoré sa rozpájajú ako prvé. Pre dobrú životnosť kontaktov je potrebné, aby to trochu iskrilo. (Viď https://en.wikipedia.org/wiki/Wetting_current) Tým sa čistí povrch od oxidov. Preto sa u relé udáva minimálne spínané napätie, či minimálny vypínaný prúd.
Ako tu už bolo spomenuté, relé nie su vhodné pre kombináciu veľkých prúdov a malých napätí. Na to jedine nejaké nožové kontakty ovládané servopohonom (ak neuvažujeme polovodičové spínače).
Na elektrické parametre miniatúrnych ortuťových spínačov som sa tu v inej téme pred nedávnom pýtal, ale bez jedinej odpovede.
matinkopp: jak jsi pořešil galvanicky oddělené buzení mosfetů?
postavil jsem cosi podobné s fotovoltaickými optočleny. Svízel je jejich buzení - místo 24V potřebují 1,4V a podobný proud 60mA. Takže musím před vstupem protopit (24-1,4)V*0,06A=1,32W Relátek je na desce 10.
V mé aplikaci jsem je nepotřeboval galvanicky oddělovat, nicméně pokud máš problém který uvádíš, oblíbil jsem si takové malé (12x12mm) spínané moduly od Mornsun které u nás prodává ECOM za cca 10 kacek https://ecom.cz/eshop/menice-dcdc-neizolovane-smd Dělají i menší, ale musíš vysolit víc. Případně můžeš použít rovnou izolovaný měnič, ale ty už jsou větší a dražší.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.