Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Převodník napěťových hladin
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 1081

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 10:12    Předmět: Citovat

samponek mi přes sz poslal dotaz: "čím to, že bez odporu v bázi přesto proteklo do kolektoru 4.6mA z osmi a neuteklo všechno bází pryč ? ", a protože do sz nejde vložit obrázek, dávám sem. někdy je obrázek lepší, než 1000 slov.
Pro pochopení si lze překreslit původní schema do náhradního. V náhradním schematu je BE přechod zakreslen jako dioda, přechod CE jako odpor. Dále je to jednoduché, platí Kirchhoffův zákon.



nahrschema.png
 Komentář:
 Velikost:  32.36 kB
 Zobrazeno:  20 krát

nahrschema.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3568

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 18:57    Předmět: Citovat

Děkuji za vysvětlení Smile

Je to 5k6 v bázi lineární ? To znamená
5k6 =100
10x míň = 560 = 10
20x míň = 270 = 5
25x míň = 220 = 4
s tím, že něco bude bází utíkat, ale zesílení 4
?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 1081

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 19:42    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
Asi takhle - zesilovací činitel (β) tranzistoru je vlastnost daná výrobcem součástky, nikoli způsobem jejího zapojení.

Jedna věc je nastavení pracovního bodu tranzistoru tak jak si přeješ, tedy Ic´6,6mA. Věc druhá je zesílení signálu. Do toho tvého zapojení žádný signál nejde, tak se nelze bavit o zesílení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5066
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červen 26 2024, 12:10    Předmět: Citovat

Takový jednoduchý obvod a tolik počítání. Nedalo mi to a zapojil jsem obvod na prkénku ve verzi NPN.
Moje zbrklá rada doplnit doplnit Rb (odpor v bázi) se ukázala jako špatná nebo zhoršující vlastnosti. Funguje to bez Rb.

Obvod se chová způsobně a podle předpokladů - jako zdroj proudu v kolektoru bez ohledu na velikost napětí Uc.

Zkusil jsem i verzi se společnou zemí (šamponek ji nepoužil). V šamponkově zapojení prochází kolektorový proud tranzistoru oběma zdroji.

Tranzistor je šuplíkový vysokonapěťový a má velmi malé zesílení - báze si vezme asi 0,52mA - což činí rozdíly v úbytku na Rc a Re. Odpory jsem použil celkem přesné, aby se to dobře měřilo a počítalo. Všechno sedí v rámci tolerancí měření. Z bezp. důvodů jsem měřil při 50V, ale přepnutí na 150V nemělo téměř žádný vliv na funkci.

Ale nevím, jak je do toho zamotaných 500kHz. Původně o nich zmínka nebyla.

EDIT: Pokud je zapojeno vše správně a přesto to nechodí, může to kmitat. Zachytil jsem během pokusů taky nějaké krátkodobé podivné hodnoty napětí a odběry ze zdrojů. Později se mi je nepovedlo vyvolat.



Zdroj proudu LQ .jpg
 Komentář:
 Velikost:  299.61 kB
 Zobrazeno:  26 krát

Zdroj proudu LQ .jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3568

PříspěvekZaslal: čt červen 27 2024, 5:36    Předmět: Citovat

Děkuji Smile

Naposledy upravil samponek dne čt červen 27 2024, 12:45, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3568

PříspěvekZaslal: čt červen 27 2024, 12:17    Předmět: Citovat

Děkuji, 500khz je do toho zamotaných zkratováváním emitoru se středem zdrojů, tím to dávkuje 6.6mA, ale přerušovaně.
Signál jde pak z kolektoru tranzistoru.

Čím to, že ti teče bází jenom 0.5mA ? Mě utíká bází pryč u KSA1381 3mA a odčítá se to od 7.6mA proudu emitoru a do kolektoru se dostává jenom 4.6mA
Tobě se to bez odporu v bázi přičítá k proudu kolektoru, mě se to odčítá, už to nechápu vůbec a PNP tranzistor asi odčítá a NPN přičítá.
S odporem v bázi to kmitalo ?



received_1156043422393883.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  89.37 kB
 Zobrazeno:  13 krát

received_1156043422393883.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5066
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červen 28 2024, 10:33    Předmět: Citovat

Vypadá to, že tvůj tranzitor má proudové zesílení menší než 2, zatímco můj asi 15.
Takže zkus jiný tranzistor.
Odpor v bázi byla špatná rada. Pro funkci není nutný. Možná zabrání kmitání, to nevím. Kmitání/nekmitání snad vidíš na osciloskopu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3568

PříspěvekZaslal: pá červen 28 2024, 11:51    Předmět: Citovat

Dobře, vyzkouším. Čím to, že mě to odčítá proud a u tebe přičítá ?
Je to vlastnost, že PNP tranzistory odčítají a NPN přičítají ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12714

PříspěvekZaslal: pá červen 28 2024, 11:54    Předmět: Citovat

To vypadá na trávu.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3568

PříspěvekZaslal: pá červen 28 2024, 12:46    Předmět: Citovat

U PavelFF bez odporu v bázi to těch 0.5mA přičítá k proudu kolektoru, ale má NPN tranzistor. U mě s PNP tranzistorem přesný opak - odčítá 3mA. Rolling Eyes
Může to být tím, že na 500khz tranzistor zesiluje jenom méně než 2x a proto tolik odčítá ?

Vypadá to, že nic nekmitá, ale chybějící 3mA v řídícím členu způsobují, že vypadává signál.



316V 561kHz.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  211.2 kB
 Zobrazeno:  17 krát

316V 561kHz.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12714

PříspěvekZaslal: pá červen 28 2024, 13:24    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
U PavelFF bez odporu v bázi to těch 0.5mA přičítá k proudu kolektoru...
UFFF!!
To je na hvjezdu:
Wink


Naposledy upravil masar dne pá červen 28 2024, 13:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3568

PříspěvekZaslal: pá červen 28 2024, 13:32    Předmět: Citovat

U PavelFF s odporem v bázi je proud kolektoru 7.25mA a bez odporu v bázi je 7.58mA - přičítá.
U mě to bez odporu v bázi naopak 3mA odčítá a zbyde jenom 4.6mA a potom ten rozdíl mezi 7,58 a 4.6 chybí Rolling Eyes
Nevím jestli je to vlastnost, že u PNP tranzistorů fakt utíká proud bází pryč a u NPN neopak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12714

PříspěvekZaslal: pá červen 28 2024, 14:21    Předmět: Citovat

Co tady plácáš za nesmysly? U NPN i PNP tranzistorů je Ie=Ib+Ic (při zanedbání zbytkových proudů).
Porovnáváš zapojení NPN s Rb a bez Rb a vydáváš to jako porovnání NPN vs PNP. Demagogu.
---
...se divím, že ti těch 365Vpp/561kHz ještě nenafackovalo.
---
...a pak se divím, že po třech dikobrazových stránkách tenhle vznešený "Převodník napěťových hladin" ještě není v sekci Hvjezdná pjechota.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3568

PříspěvekZaslal: pá červen 28 2024, 15:23    Předmět: Citovat

Ještě mě to nenafackovalo, když se dotknu výstupu jednoho drátu, tak to jenom píchá, asi je to tím, že 316VAC 561khz už proudí jenom po povrchu a nejde vnitřkem jako třeba 230VAC 50Hz.
Zkoušel jsem se dotknout i obou drátů, ale se sníženým bezpečným napětím na polovinu 150VAC, taky jenom píchá.

Čím to je, že u NPN trazistoru se proud přičítá ? A u PNP odčítá. Rozdíl je +0.5mA navýšení u NPN a mínus 3mA pokles u PNP. Výsledný rozdíl obou zapojení je 3.5mA ( skoro polovina ze základních 7.6mA ) Rolling Eyes


Naposledy upravil samponek dne pá červen 28 2024, 15:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12714

PříspěvekZaslal: pá červen 28 2024, 15:39    Předmět: Citovat

samponek napsal(a):
...Čím to je, že u NPN trazistoru se proud přičítá ?...
K čemu se přičítá? Znovu opakuji: Ie = Ib+Ic
Ukaž mi to zapojení, kde je Ic>Ie.
A pokud jde o to, zda teče proud směrem "z" nebo "do" báze, bude to tím, že "kdosi" obrátil "baterky ve zdroji". Pátrej tímto směrem.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund